Starbucks otevře svou první pobočku v Itálii, už se objevily první problémy

Milán (Itálie) - Americký řetězec kaváren Starbucks v pátek otevře svou první pobočku v Itálii. Expanzi do země, odkud pochází espresso a která má velkou kulturu pití kávy, dlouho odkládal. Reprezentativní pražírnu otevře v srdci Milána a kromě kávy ze 30 zemí zde bude nabízet i pečivo, chléb a pizzu pečené v peci vytápěné dřevem a zmrzlinu z kapalného dusíku, napsal zpravodajský server BBC. První obtíže se již dostavily, italský spotřebitelský svaz podal na firmu stížnost kvůli její cenové politice, napsala dnes agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Starbucks Coffee

Starbucks "nepřišel do Itálie proto, aby místní poučoval o kávě", řekla tento týden agentuře AP firemní šéfka designu Liz Mullerová. Namísto toho chce Italům zvyklým na rychlý kávový rituál vestoje ráno a po obědě nabídnout kromě různých druhů pražení i místo, kde budou chtít pobýt déle, odpočinout si a pobavit se.

Vedle pobočky na Piazza Cordusio v budově staré pošty pár kroků od zdejší slavné katedrály otevřou v Miláně ještě letos další kavárny Starbucks, sdělila firma. Itálie je již 78. světovým trhem, na nějž americký kavárenský řetězec vstoupil. Před dvaceti lety otevřel první kavárnu v Londýně, do ČR přišel v roce 2008, nyní má v Česku již desítky poboček.

Původně malá firma, která začínala jako místní pražírna a prodejna kávy v Seattlu, se během necelých 40 let změnila v mezinárodního výrobce kávy a největší řetězec kaváren na světě - s více než 28.000 prodejnami v 77 zemích.

Uspět v Itálii, která zakladatele firmy Howarda Schultze kdysi k založení Starbucks inspirovala, ale nebude snadné. "Vyzkoušela jsem kávu ve Starbucksu a jednoznačně dávám přednost italské kávě," řekla agentuře AP v kavárně v těsné blízkosti nové milánské pobočky Starbucksu Giulia Brighentiová. "Myslím, že klasická italská káva je nejlepší," souhlasil s ní další ze zdejších hostů Gianluigi Manusardi. "Dávám jí přednost, i když jsem v zahraničí," dodal.

Jednou z překážek v úsilí Starbucksu získat si srdce Italů budou i ceny jeho kávových výrobků. Italský svaz spotřebitelů Codacons již podal na společnost stížnost u úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Viní ji z předražování. Za šálek espressa si totiž bude americký řetězec v Miláně účtovat 1,80 eura (46 Kč), což je téměř dvakrát více než běžná cena na trhu. Za cappuccino, které stojí v Miláně v průměru 1,30 eura, pak zákazníci v pobočce Starbucks zaplatí 4,50 eura.

"Tyto nadsazené ceny mohou poškodit italské spotřebitele, kteří by chtěli kávu ve Starbucksu vyzkoušet," vysvětluje Codacons ve svém dnešním sdělení, z něhož cituje agentura Reuters.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co tu ženu pohání? Německá média tepou Mayovou a brexitový "odvar"

22.01.2019 10:12 Návrhy, které britská premiérka Theresa Mayová v pondělí představila poslancům, nejsou ničím novým,…

Tisk cupuje brexitový plán B: Jako Trumpova zeď, Mayová se musí vzdát iluzí

22.01.2019 09:38 Odchod Británie z Evropské unie při zachování průchodnosti hranice mezi Severním Irskem a Irskem je…

Brexitová šlamastyka je kvůli Cameronovi? Tusk prozradil, co se v roce…

22.01.2019 08:41 Bývalý britský premiér David Cameron, který vypsal referendum o setrvání Británie v EU v roce 2016…

Slovák donutil nezletilou dceru k sňatku, v nové rodině zažila peklo

21.01.2019 22:01 Aktualizováno Otec nezletilého děvčete z jižního Slovenska získal podle vyšetřovatelů za její nucený sňatek 3000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama