Kruté zacházení s uprchlíky? OSN vysílá do Rakouska a Itálie speciální mise

Ženeva/Vídeň - Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová vyslala do Rakouska a Itálie speciální týmy, které budou zkoumat situaci migrantů v těchto zemích. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Bacheletová kritizovala také USA, kde se k rodičům podle ní stále nevrátilo 500 dětí odebraných migrantům po překročení hranice s Mexikem. Terčem kritiky nové komisařky se stala i Čína, Barma či Saúdská Arábie.

Ilustrační foto
doporučujeme

Bývalá chilská prezidentka Bacheletová oznámila vyslání svých spolupracovníků do Rakouska a Itálie ve svém prvním proslovu k Radě OSN pro lidská práva ve funkci, ve které na počátku září nahradila Zajda Raada Husajna. V Římě i Itálii jsou nyní součástí vlády protiimigrační strany - Liga vicepremiéra Mattea Salviniho a Svobodná strana Rakouska vicekancléře Heinze-Christiana Stracheho.

Zděšení chilská exprezidentka vyjádřila nad "šokujícími výbuchy násilí proti migrantům" v Německu, ale i nad zprávami o útocích na africké imigranty a Romy v Itálii.

Evropu Bacheletová vyzvala, aby změnila svou migrační politiku. "Je v zájmu všech států mít migrační politiku, která se řídí realitou a ne panikou," uvedla bývalá chilská prezidentka, která sama musela v mládí svou vlast ovládanou generálem Augustem Pinochetem z politických důvodů opustit a azyl našla v tehdejší Německé demokratické republice.

Nová, lidská migrační politika podle ní musí obsahovat mimo jiné možnost bezpečné dopravy do Evropy, místo toho, aby byli migranti nuceni riskovat svůj život ve vratkých člunech na moři. Stavět zdi, vyvolávat strach a odpírat uprchlíkům jejich základní práva není dlouhodobým řešením, uvedla Bacheletová. "To vytváří jen nenávist, nouzi, utrpení a chaos," dodala.

V projevu Bacheletová rovněž vyzvala Čínu, aby umožnila vyslání podobné monitorovací mise do západní provincie Sin-ťiang kvůli zprávám o rozsáhlých převýchovných táborech pro muslimské menšinové etnikum Ujgurů.

V oblasti migrace Bacheletová kritizovala rovněž Spojené státy. Zhruba 500 dětí odebraných před časem rodičům, kteří ilegálně překročili mexicko-americkou hranici, se podle ní stále nevrátilo zpět rodinám.

Kritika se ze strany nové vysoké komisařky OSN pro lidská práva snesla také na Saúdskou Arábii kvůli náletům na Jemen, při kterých umírají civilisté, a na barmské představitele kvůli trvajícím útokům na Rohingy. Bacheletová mimo jiné vyzvala, aby byl vytvořen mezinárodní orgán, který by shromáždil důkazy o zločinech proti této muslimské menšině v Barmě.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Po útoku v Nice byl zadržen další muž, podle policie měl kontakty s…

30.10.2020 10:07 Francouzské úřady zadržely 47letého muže podezřelého z kontaktů s pachatelem čtvrtečního útoku v…

Španělsko bude mít velvyslance v Bolívii, vztahy s Venezuelou se naopak…

30.10.2020 10:02 Španělsko ohlásilo normalizaci diplomatických vztahů s Bolívií. Informuje o tom dnes španělská…

Německo má nejvyšší přírůstek nakažených od začátku epidemie, zavřou se…

30.10.2020 08:14 V Německu ve čtvrtek přibylo 18.681 potvrzených případů nákazy koronavirem. To je nejvíce od…

Útok u kostela v Nice: Terorista ženě uřízl hlavu, mrtvých je více

29.10.2020 22:04 Aktualizováno Útočník s nožem při útoku v kostele v jihofrancouzském přímořském městě Nice uřízl hlavu ženě a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama