Ve Slovinsku pustili pravicového radikála, je obviněn z pokusu o puč

Lublaň - Vůdce slovinské krajní pravice Andrej Šiško, zadržený minulý týden kvůli podezření z podněcování ke státnímu převratu, je opět na svobodě. Jeho propuštění z vazby dnes podle agentury STA nařídil vyšetřující soudce.

Přidejte svůj názor

Věznice, ilustrační fotografie
doporučujeme

V sobotu prvního zářijového týdne se u Mariboru konalo shromáždění takzvané "dobrovolné ozbrojené skupiny svobodných lidí země Štýrsko". Zúčastnilo se ho kolem šesti desítek lidí v maskáčích a někteří z nich měli v rukou i zbraně.

Záběry z této akce se záhy objevily na internetu a vyvolaly vlnu negativních reakcí ve veřejnosti i v politických kruzích. Účastníci diskusí poukazovali na nepřípustnost existence takové ozbrojené polovojenské skupiny ve Slovinsku. Zároveň zazněly důrazné výzvy, aby zasáhly orgány činné v trestním řízení.

Ve čtvrtek náčelník mariborské policie Robert Munda sdělil, že v souvislosti s touto událostí byli zadrženi dva podezřelí. Jedním z nich byl právě Šiško. Ze záznamů z uvedené akce, které se šířily na sociálních sítích, bylo podle Mundy patrné, že hlavní podezřelý vyzýval účastníky ke svržení nejvyšších představitelů státu. Z toho kriminalisté nabyli přesvědčení, že byla naplněna skutková podstata trestného činu vyzývání k násilné změně ústavního pořádku.

Vyšetřující soudce, před nímž dnes Šiško stanul, ale jejich názor nesdílel. Po výslechu, který trval pět hodin, nevyhověl návrhu prokurátora na uvalení vazby kvůli nebezpečí, že obviněný bude pokračovat v trestné činnosti, a pravicového extremistu pustil na svobodu. Prokuratura podle mínění soudce dostatečně nepodložila podezření ze spáchání trestného činu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Greta si stěžovala na cestu narvaným vlakem. Záhy přišel stěr od Deutsche…

15.12.2019 21:47 Aktualizováno Reklamu německé železniční společnosti Deutsche Bahn (DB) rozhodně neudělala švédská aktivistka…

V Alpách zabíjely laviny. Itálie hlásí tři mrtvé, Rakousko jednoho

15.12.2019 21:22 Při pádu lavin v italských Alpách dnes na třech různých místech přišli o život tři lidé, další…

Krach klimatické konference: Poslední šance na záchranu planety bude v…

15.12.2019 20:01 Aktualizováno Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu přinesla plytké závěry a z pohledu ochrany…

Francie vydá do Argentiny expolicistu, během špinavé války vraždil a mučil

15.12.2019 18:51 Francie vydá do vlasti někdejšího argentinského policistu Maria Sandovala, který v Argentině čelí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama