Ruští trollové jsou stále mazanější. Nechala se napálit i seriózní média

Londýn - Ve více než 100 článcích britského tisku se objevily twitterové příspěvky z falešných ruských účtů spravovaných Agenturou pro výzkum internetu (AII). Napsal to dnes deník The Guardian. Texty s citacemi ruských trollů se týkaly amerického prezidenta Donalda Trumpa, neúspěšné kandidátky Hillary Clintonové nebo osobností americké kultury.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Reportéři The Guardian našli v médiích přes 20 citací účtů ze seznamu 1000 profilů, který v červnu zveřejnil americký Kongres. Na seznamu byly účty, o nichž se provozovatel sítě Twitter domníval, že je provozuje AII. Tato organizace se sídlem v Petrohradu je podle západních zpravodajských služeb největším ruským výrobcem a distributorem falešných zpráv a je podporovaná státem. The Guardian již dříve objevil 80 citací účtů z jiného seznamu ruských trollů identifikovaných Twitterem.

Hned devětkrát britský tisk převzal příspěvky z profilu @KaniJJackson, který na twitteru publikoval pod jmény Kanisha J a Remove Trump Now ("ihned odstraňte Trumpa") a měl obličej někdejší první dámy Michelle Obamové jako profilovou fotku. Citace se objevily mimo jiné v bulvárních denících Daily Mail a Daily Express.

Tweet z účtu @wokeluisa převzala i seriózní média The Telegraph a BBC a také samotný The Guardian. Poslední dvě jmenovaná média již příspěvky ze svých textů odstranila. "Tweet od @wokeluisa byl z dřívější verze odstraněn, neboť účet nepatří skutečné osobě," uvádí BBC pod článkem z ledna o účasti severokorejského přeběhlíka při Trumpově projevu v Kongresu.

"Objev dalších 20 případů, kdy ruští trollové infiltrovali britské zpravodajství, dále dokumentuje, že AII úspěšně používá humor k ovlivnění diskuse o aktualitách v mainstreamových médiích. Ačkoli bylo vzácností, že zpravodajské organizace citovaly falešné účty jako věrohodné, jejich přítomnost mezi údajnými reakcemi obyčejných lidí na konkrétní události mohla zkreslit vnímání toho, jak rozšířená skutečně jsou vyjadřovaná stanoviska," poznamenal The Guardian.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Světová média píší o střelbě v Česku. Upozornila na selhání státu

10.12.2019 12:41 O masové střelbě v ostravské nemocnici píší přední světová média.Televize CNN, BBC, ale i servery…

Vyhrál Putin, nebo Zelenskyj? Média analyzují summit o ukrajinské krizi

10.12.2019 12:32 Diplomaticky řečeno za remízu označil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj výsledky pařížského…

Genocida muslimských Rohingů? Soud OSN začal projednávat žalobu na Barmu

10.12.2019 12:08 Mezinárodní soudní dvůr OSN se dnes začal zabývat obviněním z genocidy příslušníků menšinového…

Jourová kritizuje Polsko a Maďarsko, záhy dostala ostrou odpověď

10.12.2019 11:11 Některé poslední zprávy přicházející z Maďarska a Polska jsou znepokojující a obě země by měly…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama