Německo bude vracet uprchlíky do Itálie. Dohoda má ale háček

Berlín - Německo se dohodlo s Itálií na vracení těch běženců ze svých hranic, kteří už v jihoevropské zemi požádali o azyl. V parlamentu to dnes oznámil ministr vnitra Horst Seehofer (CSU). Podobnou dohodu má spolková republika také s Řeckem a Španělskem.

Horst Seehofer
doporučujeme

"Dohoda s Itálií je také uzavřena," oznámil Seehofer, podle něhož chybí už jen formalita v podobě jeho podpisu a podpisu italského ministra vnitra Mattea Salviniho.

Otázka vracení běženců, kteří požádali o azyl v jiné zemi Evropské unie, na přelomu června a července uvrhla sesterské strany CDU a CSU do vážného sporu, jenž hrozil rozpadem celé vládní koalice. Svou nakonec dokázala prosadit kancléřka Angela Merkelová (CDU), která požadovala, aby Německo nepostupovalo při vracení běženců od svých hranic jednostranně, ale vždy po dohodě s danými státy.

Nejprve se Německo domluvilo s Řeckem a Španělskem, kam tedy může zrychleně vracet uprchlíky, kteří v těchto zemích již požádali o azyl. V praxi se to ale týká jen nevelkého počtu osob, které spolková republika zachytí na hranici s Rakouskem. Konkrétní čísla dnes přinesl server Süddeutsche Zeitung. Na německo-rakouské hranici zatím nebyl zachycen jediný běženec ze Španělska a do Řecka se jich odtud vrátili právě dva.

S Itálií je situace trochu jiná, ale i tak odtud přichází v průměru jen tři migranti každé dva dny. Dohoda s Římem, k níž ale podle Süddeutsche Zeitung může být delší cesta, než Seehofer připouští, navíc stejně ke snížení počtu uprchlíků v Německu nepovede. Za každého běžence, kterého do Itálie vrátí, totiž Německo zase převezme jiného, který tam doplul a Itálie ho přijmout nechce.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Změna plánu. Rakousko začne s hromadným testováním už počátkem prosince

25.11.2020 14:50 Rakousko začne s hromadným testováním obyvatelstva na koronavirus v nejzápadnějších spolkových…

Útok na německé kancléřství: Řidič úmyslně vjel do brány, na autě měl…

25.11.2020 13:58 Aktualizováno Do vjezdové brány k sídlu kancléřky Angely Merkelové v centru Berlína dnes dopoledne narazilo…

Von der Leynová vyčinila Maďarsku a Polsku: Spor o spojení vlády práva s…

25.11.2020 13:15 Maďarsko a Polsko by měly přestat blokovat schválení sedmiletého rozpočtu a fondu krizové pomoci…

Německo a Polsko hlásí rekordní počet úmrtí na covid, Bulharsko zpřísňuje…

25.11.2020 12:34 Aktualizováno Do německých statistik za poslední den přibylo 410 mrtvých s koronavirovou nákazou, což je nejvíce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama