Podkopávání ukrajinské suverenity? EU se stále zlobí, prodloužila sankce

Brusel - Evropská unie dnes o šest měsíců prodloužila platnost sankcí, které uvalila na ruské a ukrajinské jednotlivce a firmy kvůli podkopávání územní celistvosti, suverenity a nezávislosti Ukrajiny. Opatření se v současnosti týká 155 osob a 44 firem. Tribunál EU dnes zároveň potvrdil platnost restrikcí vůči některým ruským podnikům včetně Rosněfti.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Evropská Unie
doporučujeme

"Zhodnocení situace neospravedlnilo změnu sankčního režimu," stojí v tiskové zprávě Evropské rady. Sankce tak zůstanou v platnosti nejméně do 15. března příštího roku. Opatření spojená se sankcemi zahrnují zmrazení majetku a zákaz vstupu na území EU.

Sankcemi unie reagovala na jaře 2014 na ruskou anexi ukrajinského Krymu. Osoby a firmy na seznamu se podle ní podílejí na podkopávání územní celistvosti Ukrajiny, její suverenity a nezávislosti. Sankce se týkají mimo jiné ruských bank a zbrojních či energetických firem. V červenci na seznam přibyly také firmy, které se podílely na výstavbě mostu z ruské pevniny přes Kerčský průliv na okupovaný poloostrov Krym.

Už na počátku července unie do konce ledna 2019 prodloužila své hospodářské sankce zaměřené na určité části ruské ekonomiky; tato opatření souvisejí s ruským postupem na východní Ukrajině a s plněním minských dohod o řešení situace v tomto regionu.

Tribunál Evropské unie dnes potvrdil, že restrikce, které Evropská unie přijala v souvislosti s krizí na Ukrajině vůči některým ruským bankám a energetickým podnikům, včetně společnosti Rosněfť, jsou platné. Důvody pro uvalení restrikcí, které Evropská unie uvedla, jsou podle soudu dostatečné a směřují k vytčenému cíli, tedy "k udržení míru a mezinárodní bezpečnosti".

Restriktivní opatření, kterými se Tribunál EU zabýval, se týkají určitých finančních operací a vývozu zboží i citlivých technologií; dále byl některým ruským subjektům zakázán přístup na kapitálové trhy a byl stanoven zákaz poskytovat jim služby nezbytné pro některé činnosti v ropném průmyslu.

Loading...
Vstupte do diskuze (18)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Aktivista pověsil transparenty na londýnský Big Ben

18.10.2019 20:43 V Londýně dnes pokračovaly protesty ekologického hnutí Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí…

ŽIVĚ: Peklo v ulicích Barcelony. Proti půl milionu lidí zasahuje policie

18.10.2019 20:32 V centru Barcelony, kde dnes vyvrcholily několikadenní protesty kvůli vysokým trestům pro…

Babiš o rozpočtu EU: Debata bude dlouhá, musíme se zavřít na dva dny

18.10.2019 17:36 V debatě o návrhu víceletého rozpočtu Evropské unie panuje tolik rozporů, že bude trvat velmi…

EU se rozšiřovat nebude. Balkánské státy dostaly stopku, reakce jsou…

18.10.2019 17:26 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se na dvoudenním summitu neshodli na zahájení přístupových…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama