Islamistický teror v Evropě? Vyvstal nový problém, vyžaduje neprodlenou akci

Brusel - Každý z teroristických útoků v posledních 18 měsících v Evropě měl svůj internetový rozměr, upozornil dnes na tiskové konferenci evropský komisař pro bezpečnostní unii Julian King. Evropská komise proto členským státům a europarlamentu předložila nová pravidla, podle kterých by například internetové firmy měly povinnost po upozornění policie či státních zástupců do hodiny z webu odstranit teroristický obsah.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Je to skutečný problém, který vyžaduje neprodlenou akci," prohlásil King na tiskové konferenci, kde společně s komisařkou pro spravedlnost Věrou Jourovou vysvětlovali podrobnosti nových návrhů. Poprvé je zmínil předseda unijní exekutivy Jean-Claude Juncker ve středu v europarlamentu. Komise doufá, že se věc podaří schválit ještě před volbami do Evropského parlamentu v květnu 2019.

Teroristé a teroristické skupiny podle Kinga na síti vyzývají své příznivce ke spáchání útoků, někdy nabízejí přímé instrukce a často z jejich pohledu úspěšné útoky oslavují. "Teroristický obsah je v příliš velké míře přítomný na mnoha platformách," upozornil King. Europol podle něj ve snaze takový obsah sledovat a odstraňovat spolupracuje s více než 150 platformami, britské ministerstvo vnitra nedávno přišlo se zjištěním, že organizace Islámský stát a její příznivci využívali přes 400 různých platforem k šíření svých materiálů.

Posun od teroristických sítí k méně zachytitelným činům zradikalizovaných "osamělých vlků" podle komisaře představuje další důvod, proč proti šíření teroristického obsahu na celosvětové počítačové síti zasahovat. "Ve Francii se určitá osoba radikalizovala při osamělém vysedávání v ložnici. Hodiny a hodiny sledoval videa, přestal komunikovat s rodinou, s přáteli, odmítl své dosavadní hodnoty a chystal se k útoku. Naštěstí se k němu francouzské úřady dostaly včas," poznamenal King.

Česká členka komise Jourová ČTK řekla, že nebezpečnost podobného obsahu roste nejvíce v prvního hodinách po zveřejnění. "Týká se to případů, kdy jde o minuty," upozornila. Zprávy z bezpečnostních orgánů jsou podle ní jasné v tom, že nejvíce se zpráva umístěná na síť teroristy šíří právě v první hodině, kdy ji čte velké množství lidí. "Platformy a digitální firmy musejí spolupracovat s policií a prokuraturou a ten obsah mazat a ukládat pro případné vyšetřování," vysvětlila Jourová.

Pokud bude internetová společnost jako Google, Twitter či Facebook dlouhodobě takový požadavek ignorovat, může jí podle návrhu komise hrozit pokuta až ve výši čtyř procent celosvětového ročního obratu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Neschvalujte Sputnik V, vyzvala EMA státy EU. O ruskou a čínskou vakcínu…

08.03.2021 22:01 Aktualizováno Německo dnes pokračuje v postupném uvolňování protikoronavirových opatření, otevřít se mohou s…

Německo výrazně urychlí očkování, zapojí se 75 tisíc lékařů

08.03.2021 21:48 Německo chce tento a příští měsíc výrazně urychlit očkování obyvatel proti covidu a na začátku…

Papež František zvažuje cestu na Slovensko

08.03.2021 20:46 Papež František dnes oznámil, že se v září vydá do Maďarska. Naznačil také, že při této…

Brusel chce mít zastávky MHD pojmenované po ženách

08.03.2021 20:15 Bruselský dopravní podnik na dnešní Mezinárodní den žen přejmenoval deset stanic metra po slavných…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama