Šok v Bristolu. Noví majitelé domu omylem přemalovali slavné graffiti

Bristol - Noví majitelé jednoho obchodu v anglickém městě Bristol nechali přemalovat roletu na výloze, aniž tušili, že sprejová výzdoba na ní je patrně raným dílem známého britského streetartového umělce Banksyho. Toho, že najatý řemeslník ničí Banksyho výtvor z 90. let, si všiml okolojdoucí fanoušek tajemného autora, píše britský list The Independent.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Umění

"Šel jsem zrovna kolem a viděl jsem malíře, jak roletu přemalovává. Tak jsem se ho zeptal: 'Co to děláte?'" řekl deníku Simon Whiteaway. Natěrač byl podle něj šokovaný.

Whiteaway dodal, že v obchodě se původně dlouho prodávaly potřeby pro skateboardisty a Banksy se s majitelem Tonym Coffeym znal. "V 90. letech mu Tony dal 20 nebo 30 liber, aby mu roletu nasprejoval," řekl Whiteaway.

Banksyho autorství podle The Independent potvrdil londýnský umělec Inkie, který v Bristolu v 80. letech tvořil malby sprejem spolu s Banksym a spoluzakladatelem skupiny Massive Attack známým jako 3D, vlastním jménem Robert Del Naja. "Banksymu se to ale moc nepodařilo a je pro něj možná lepší, že to někdo zamaloval," řekl Inkie.

Banksy, jehož graffiti se poprvé objevilo na zdech právě v Bristolu, patří mezi nejvýraznější současné umělce. Zakládá si na anonymitě, jeho díla se ale v aukcích pravidelně prodávají za statisíce dolarů. Své výtvory kromě Británie zanechal například i na zdech ve Spojených státech nebo v Pásmu Gazy.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Migrant v Německu bezdůvodně ubodal kolemjdoucí ženu, další dva pobodali…

17.02.2019 22:06 Aktualizováno Těžká zranění nožem způsobili útočníci dvěma ženám při útocích v Bavorsku a v Dolním Sasku.…

Počet hackerských útoků stoupá. Německo chystá katastrofické scénáře

17.02.2019 21:59 Kyberútoky na dodavatele energií, vodárenské provozy nebo telekomunikační sítě patří k hrozivým…

V Paříži opět demonstrovaly stovky žlutých vest

17.02.2019 20:26 Asi dva tisíce demonstrantů ve žlutých vestách dnes znovu vyšlo do centra Paříže protestovat proti…

Polský premiér Morawiecki zrušil cestu na setkání V4 v Jeruzalémě

17.02.2019 18:13 Polský premiér Mateusz Morawiecki zrušil cestu do Jeruzaléma, na summitu visegrádské čtyřky s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama