Ponorkový vrah si na nový verdikt musí počkat, soudce zkolaboval

Kodaň - Dánský odvolací soud dnes navzdory očekávání nevynese verdikt v případu dánského konstruktéra Petera Madsena, který byl odsouzen na doživotí za brutální vraždu švédské novinářky Kim Wallové na ponorce. Jednání bylo odročeno poté, co jeden z pětice soudců během závěrečných řečí zkolaboval. Datum dalšího jednání zatím nebylo oznámeno, informoval dánský tisk.

Kim Wallová (novinářka)
doporučujeme

Sedmačtyřicetiletý Madsen byl 25. dubna odsouzen na doživotí za vraždu 30leté Wallové, která zemřela na jeho ponorce loni v srpnu. Oběť podle soudu mučil, sexuálně zneužil, zavraždil a mrtvé tělo pak rozřezal a hodil do moře. Konstruktér přitom svůj čin předem chladnokrevně naplánoval, konstatoval soud.

Zločinci odsouzení v Dánsku na doživotí v průměru stráví ve vězení 16 let. Prokuratura ale na základě dánského trestního zákoníku požádala, aby v daném případě byl odsouzený ve vězení držen tak dlouho, dokud bude považován za nebezpečného.

Madsen, který se dnes na předpokládaný závěr odvolacího jednání objevil v soudní síni, požaduje časově omezený trest. Vraždu Wallové konstruktér nadále popírá, dubnový verdikt soudu, který ho shledal vinným, se ale podle své obhájkyně rozhodl přijmout, protože nemá energii dál bojovat.

Jeden z pěti soudců, kteří mají vynést odvolací verdikt, při dnešním jednání náhle ztratil vědomí. Na místě mu byla poskytnuta první pomoc a byl převezen do nemocnice. Pacient je mimo ohrožení života, napsal dánský list Berlingske. Proces byl odročen na blíže neupřesněný termín.

Vynálezce Madsen původně tvrdil, že novinářku, která ho kvůli psaní reportáže doprovázela na plavbě ponorkou, v pořádku vysadil na břeh. Později prohlásil, že zemřela nešťastnou náhodou, když na ni spadl těžký poklop ponorky. Pak výpověď ještě jednou změnil a řekl, že se nadýchala oxidu uhelnatého uvnitř jeho podomácku vyrobeného plavidla, zatímco on sám byl na venkovní palubě. Madsen nicméně přiznal, že se těla následně rozhodl zbavit, rozřezal je a hodil do moře. Ponorku pak nechal záměrně ztroskotat.

Trup novinářky bez končetin a hlavy našel deset dní po jejím zmizení cyklista na pláži na kodaňském předměstí. O několik týdnů později nalezli policejní potápěči další části těla v plastových pytlích zatížených kovem v kodaňské zátoce Köge. Podle soudních lékařů Wallová zemřela v důsledku nedostatku vzduchu v plicích, což mohlo nastat při podřezání nebo fyzickém udušení.

Madsen přibližně čtyřicetitunové a 18 metrů dlouhé plavidlo UC3 Nautilus zkonstruoval a vytvořil tak největší amatérsky postavenou ponorku na světě. Wallová o plavidle psala reportáž a na jeho palubě byla s Madsenem loni 10. srpna sama. Novinářka psala mimo jiné pro listy The New York Times a The Guardian nebo pro časopis Time.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německou vládní stranu CDU nově povede Armin Laschet

16.01.2021 11:47 Novým předsedou vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) německé kancléřky Angely Merkelové se stal…

ONLINE: Reprodukční číslo v Česku klesá. V Rakousku začíná plošné testování

16.01.2021 11:31 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES, s jehož využitím se v Česku řídí opatření proti koronaviru, k…

Slovák Kubiš byl jmenován zmocněncem OSN pro Libyi

16.01.2021 09:28 Rada bezpečnosti OSN schválila jmenování slovenského diplomata a bývalého ministra zahraničí Jána…

Německá CDU si dnes vybere nového předsedu strany

16.01.2021 08:13 Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové dnes rozhodne o novém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama