Nová obranná strategie Slovenska se hroutí? Ve vládní koalici vypukly spory

Bratislava - Ve slovenské koalici přetrvává spor ohledně nové bezpečnostní, vojenské a obranné strategie země, které parlament dosud neprojednal, byť vláda dokumenty schválila již loni. Vyplývá to z dnešního vyjádření slovenského premiéra Petera Pellegriniho, podle kterého kabinet tři zmiňované strategické dokumenty zřejmě projedná znovu. Spor se patrně týká bezpečnostní strategie, ve které ministerstvo zahraničí kromě jiného upozornilo na anexi ukrajinského poloostrova Krym Ruskem.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Peter Pellegrini

"Nepanuje shoda. Nechci do parlamentu posílat dokumenty, které nakonec vyvolají konflikt a nebudou schváleny. Jde o obranu a ochranu Slovenské republiky, měli bychom eliminovat jakékoliv pnutí," řekl Pellegrini novinářům po schůzce s ministrem obrany Peterem Gajdošem, jehož úřad připravil zmíněnou vojenskou a obrannou strategii.

Pellegrini neupřesnil, na kterých částech zmiňovaných dokumentů nepanuje shoda mezi koaličními partnery. "Byl bych rád, kdybychom se s těmito dokumenty do konce roku vypořádali. Není normální stav, aby něco zůstalo na cestě mezi vládou a Národní radou," řekl premiér. Naznačil, že s cílem dosažení dohody by se dokumenty mohla opět zabývat vláda.

Projednání dokumentů ve sněmovně podle dřívějších informací slovenských médií blokovala koaliční Slovenská národní strana (SNS), jejíž předseda a šéf parlamentu Andrej Danko se netají svým vstřícným postojem vůči Rusku.

Ve vládou schválené bezpečnostní strategii slovenské ministerstvo zahraničí třeba za případ porušení základních principů a norem mezinárodního práva označilo přičlenění části území Ukrajiny k Rusku ozbrojenou silou na základě nelegitimního referenda na Krymu a v Sevastopolu. Úřad rovněž zmínil ozbrojený konflikt na východě Ukrajiny mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty.

Podle loňského usnesení slovenské vlády měl kabinet novou bezpečnostní, vojenskou i obranou strategii země předložit parlamentu do konce minulého roku.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zpěvák Chris Brown byl zatčen v Paříži, je podezřelý ze znásilnění

22.01.2019 13:42 Policie v Paříži v pondělí zatkla amerického zpěváka Chrise Browna poté, co na něj 24letá žena…

Hackerské útoky a dezinformace. V květnu nás čekají "nejzranitelnější"…

22.01.2019 13:22 Volby do Evropského parlamentu budou výrazně zranitelné vůči hackerským útokům. Útočníkům by přitom…

Britští poslanci předkládají alternativní plány brexitu, některé jsou…

22.01.2019 13:05 Britští poslanci začali v pondělí večer předkládat alternativní návrhy týkající se dalšího postupu…

Pakt Francie s Německem stvrzen: Merkelová a Macron podepsali Cášskou…

22.01.2019 12:55 Aktualizováno Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron dnes v západoněmeckých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama