Nová obranná strategie Slovenska se hroutí? Ve vládní koalici vypukly spory

Bratislava - Ve slovenské koalici přetrvává spor ohledně nové bezpečnostní, vojenské a obranné strategie země, které parlament dosud neprojednal, byť vláda dokumenty schválila již loni. Vyplývá to z dnešního vyjádření slovenského premiéra Petera Pellegriniho, podle kterého kabinet tři zmiňované strategické dokumenty zřejmě projedná znovu. Spor se patrně týká bezpečnostní strategie, ve které ministerstvo zahraničí kromě jiného upozornilo na anexi ukrajinského poloostrova Krym Ruskem.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Peter Pellegrini
doporučujeme

"Nepanuje shoda. Nechci do parlamentu posílat dokumenty, které nakonec vyvolají konflikt a nebudou schváleny. Jde o obranu a ochranu Slovenské republiky, měli bychom eliminovat jakékoliv pnutí," řekl Pellegrini novinářům po schůzce s ministrem obrany Peterem Gajdošem, jehož úřad připravil zmíněnou vojenskou a obrannou strategii.

Pellegrini neupřesnil, na kterých částech zmiňovaných dokumentů nepanuje shoda mezi koaličními partnery. "Byl bych rád, kdybychom se s těmito dokumenty do konce roku vypořádali. Není normální stav, aby něco zůstalo na cestě mezi vládou a Národní radou," řekl premiér. Naznačil, že s cílem dosažení dohody by se dokumenty mohla opět zabývat vláda.

Projednání dokumentů ve sněmovně podle dřívějších informací slovenských médií blokovala koaliční Slovenská národní strana (SNS), jejíž předseda a šéf parlamentu Andrej Danko se netají svým vstřícným postojem vůči Rusku.

Ve vládou schválené bezpečnostní strategii slovenské ministerstvo zahraničí třeba za případ porušení základních principů a norem mezinárodního práva označilo přičlenění části území Ukrajiny k Rusku ozbrojenou silou na základě nelegitimního referenda na Krymu a v Sevastopolu. Úřad rovněž zmínil ozbrojený konflikt na východě Ukrajiny mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty.

Podle loňského usnesení slovenské vlády měl kabinet novou bezpečnostní, vojenskou i obranou strategii země předložit parlamentu do konce minulého roku.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Irsko vyšetřuje Facebook. Jde o hesla

25.04.2019 18:07 Irský úřad pro ochranu osobních údajů zahájil vyšetřování americké společnosti Facebook kvůli…

loading...

Statik varuje: Notre-Dame není odolná proti větru

25.04.2019 18:05 Pařížská katedrála Notre-Dame, kterou minulý týden vážně poškodil rozsáhlý požár, je teď mnohem…

Velký požár v Bratislavě. Uhořel bezdomovec, další jsou zraněni

25.04.2019 17:25 Jeden člověk zemřel a dalších osm lidí utrpělo zranění při dnešním požáru ubytovny pro bezdomovce v…

Italové si dnes připomínali pád Mussoliniho. Salvini se neúčastnil

25.04.2019 17:15 Italové, včetně některých členů vlády, si dnes různými akcemi připomněli výročí konce fašistického…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama