Nová obranná strategie Slovenska se hroutí? Ve vládní koalici vypukly spory

Bratislava - Ve slovenské koalici přetrvává spor ohledně nové bezpečnostní, vojenské a obranné strategie země, které parlament dosud neprojednal, byť vláda dokumenty schválila již loni. Vyplývá to z dnešního vyjádření slovenského premiéra Petera Pellegriniho, podle kterého kabinet tři zmiňované strategické dokumenty zřejmě projedná znovu. Spor se patrně týká bezpečnostní strategie, ve které ministerstvo zahraničí kromě jiného upozornilo na anexi ukrajinského poloostrova Krym Ruskem.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Peter Pellegrini

"Nepanuje shoda. Nechci do parlamentu posílat dokumenty, které nakonec vyvolají konflikt a nebudou schváleny. Jde o obranu a ochranu Slovenské republiky, měli bychom eliminovat jakékoliv pnutí," řekl Pellegrini novinářům po schůzce s ministrem obrany Peterem Gajdošem, jehož úřad připravil zmíněnou vojenskou a obrannou strategii.

Pellegrini neupřesnil, na kterých částech zmiňovaných dokumentů nepanuje shoda mezi koaličními partnery. "Byl bych rád, kdybychom se s těmito dokumenty do konce roku vypořádali. Není normální stav, aby něco zůstalo na cestě mezi vládou a Národní radou," řekl premiér. Naznačil, že s cílem dosažení dohody by se dokumenty mohla opět zabývat vláda.

Projednání dokumentů ve sněmovně podle dřívějších informací slovenských médií blokovala koaliční Slovenská národní strana (SNS), jejíž předseda a šéf parlamentu Andrej Danko se netají svým vstřícným postojem vůči Rusku.

Ve vládou schválené bezpečnostní strategii slovenské ministerstvo zahraničí třeba za případ porušení základních principů a norem mezinárodního práva označilo přičlenění části území Ukrajiny k Rusku ozbrojenou silou na základě nelegitimního referenda na Krymu a v Sevastopolu. Úřad rovněž zmínil ozbrojený konflikt na východě Ukrajiny mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty.

Podle loňského usnesení slovenské vlády měl kabinet novou bezpečnostní, vojenskou i obranou strategii země předložit parlamentu do konce minulého roku.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co vlastně uprchlíci celé dny dělají? Podívejte se sami

25.09.2018 22:07 Aktualizováno Atény - Přibližně 400 uchazečů o azyl, kteří byli drženi v přeplněném uprchlickém táboře Moria na…

Marocká loď střílela po člunu plném migrantů, nejméně jeden mrtvý

25.09.2018 22:04 Rabat - Loď marockého vojenského námořnictva dnes ve Středozemním moři zahájila palbu na plavidlo s…

Blíží se katastrofa? Mayová chce brexit bez dohody, labouristé žádají nové…

25.09.2018 21:01 New York - Britská premiérka Theresa Mayová dnes naznačila, že by upřednostnila odchod Británie z…

Na chorvatském poloostrově Pelješac hoří lesy, je nasazena armáda

25.09.2018 20:08 Aktualizováno Záhřeb - Několik desítek lidí muselo být dnes evakuováno v důsledku lesního požáru, který ráno…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama