Nová obranná strategie Slovenska se hroutí? Ve vládní koalici vypukly spory

Bratislava - Ve slovenské koalici přetrvává spor ohledně nové bezpečnostní, vojenské a obranné strategie země, které parlament dosud neprojednal, byť vláda dokumenty schválila již loni. Vyplývá to z dnešního vyjádření slovenského premiéra Petera Pellegriniho, podle kterého kabinet tři zmiňované strategické dokumenty zřejmě projedná znovu. Spor se patrně týká bezpečnostní strategie, ve které ministerstvo zahraničí kromě jiného upozornilo na anexi ukrajinského poloostrova Krym Ruskem.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Peter Pellegrini

"Nepanuje shoda. Nechci do parlamentu posílat dokumenty, které nakonec vyvolají konflikt a nebudou schváleny. Jde o obranu a ochranu Slovenské republiky, měli bychom eliminovat jakékoliv pnutí," řekl Pellegrini novinářům po schůzce s ministrem obrany Peterem Gajdošem, jehož úřad připravil zmíněnou vojenskou a obrannou strategii.

Pellegrini neupřesnil, na kterých částech zmiňovaných dokumentů nepanuje shoda mezi koaličními partnery. "Byl bych rád, kdybychom se s těmito dokumenty do konce roku vypořádali. Není normální stav, aby něco zůstalo na cestě mezi vládou a Národní radou," řekl premiér. Naznačil, že s cílem dosažení dohody by se dokumenty mohla opět zabývat vláda.

Projednání dokumentů ve sněmovně podle dřívějších informací slovenských médií blokovala koaliční Slovenská národní strana (SNS), jejíž předseda a šéf parlamentu Andrej Danko se netají svým vstřícným postojem vůči Rusku.

Ve vládou schválené bezpečnostní strategii slovenské ministerstvo zahraničí třeba za případ porušení základních principů a norem mezinárodního práva označilo přičlenění části území Ukrajiny k Rusku ozbrojenou silou na základě nelegitimního referenda na Krymu a v Sevastopolu. Úřad rovněž zmínil ozbrojený konflikt na východě Ukrajiny mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty.

Podle loňského usnesení slovenské vlády měl kabinet novou bezpečnostní, vojenskou i obranou strategii země předložit parlamentu do konce minulého roku.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Řecku živoří 74 tisíc uprchlíků, země slibuje radikální opatření

15.11.2018 16:54 V Řecku nyní žije 74.000 žadatelů o azyl. Vláda se jim snaží zajistit bydlení a zlepšit podmínky v…

Skotsko opět cení zuby. Brexit posiluje argument za nezávislost, míní…

15.11.2018 16:43 Aktualizováno Odchod Británie z Evropské unie každým dnem posiluje argumenty ve prospěch vyhlášení nezávislosti…

Kolik migrantů vlastně pracuje? Ve Švédsku je dusno kvůli nové zprávě

15.11.2018 16:42 Švédský úřad práce čelí ostré kritice kvůli nové a podle kritiků až příliš optimistické zprávě o…

Mayové se sype vláda. Rezignoval brexitový ministr Raab, posléze…

15.11.2018 14:13 Aktualizováno Kvůli nesouhlasu s návrhem brexitové dohody, který ve středu podpořil kabinet premiérky Theresy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama