Nizozemí deportovalo ruské agenty, špehovali laboratoř s novičokem

Amsterdam/Bern - Nizozemsko na jaře zadrželo a vypovědělo dva ruské agenty kvůli špionáži namířené proti švýcarské laboratoři, která testovala mimo jiné nervově paralytickou látku novičok použitou při otravě Sergeje a Julije Skripalových. Informovaly o tom dnes švýcarský list Tages-Anzeiger a nizozemský NRC Handelsblad. Spolupráci s nizozemskými a britskými kolegy na tomto případu následně potvrdila švýcarská zpravodajská služba NDB.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Alkmaar je město ležící v Nizozemsku, v oblasti Severní Holandsko. Nachází se asi 35 km od Amsterdamu a 10 km od pobřeží Severního moře.

Dva ruští agenti byli podle médií zadrženi na počátku roku v Haagu a následně byli z Nizozemska vypovězeni. Zadržení muži nebyli totožní s těmi, které Británie před časem označila za pachatele atentátu na Skripalovy, uvedly švýcarský a nizozemský list. Alexandr Petrov a Ruslan Boširov podle britského tisku ovšem před březnovou otravou Skripalových často létali do Švýcarska. Stejně jako podezřelí v kauze Skripal byli i Rusové zadržení v Nizozemsku podle novin členy vojenské rozvědky GRU.

Tajné služby podle informací tisku přišly na to, že Rusové chtěli špehovat švýcarskou státní laboratoř ve Spiezu jihovýchodně od Bernu. V této specializované laboratoři se přitom analyzovaly vzorky nervově paralytické látky novičok, kterou byli otráveni bývalý ruský agent Sergej Skripal a jeho dcera Julije, ale i vzorky látek použitých při chemických útocích v Sýrii.

Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko. Podle premiérky Theresy Mayové šlo o operaci schválenou na nejvyšších místech ruského státu. Moskva jakýkoli podíl na otravě odmítá, podle ní chybějí k obvinění Ruska jakékoli důkazy. Moskva je také spojencem režimu syrského prezidenta Bašára Asada, kterého Západ viní z chemických útoků na území Sýrie.

Informace švýcarského listu Tages-Anzeiger o případu dvou ruských špionů potvrdila dnes švýcarská zpravodajská služba (NDB). Oba Rusové plánovali ilegální akce proti "švýcarské kritické infrastruktuře", uvedla mluvčí Isabelle Graberová. Nizozemské úřady se k případu nevyjádřily. Podle agentury Reuters ale 26. března informovaly, že vypoví ze země dva ruské agenty, kteří pracovali na ruské ambasádě v Haagu. Zda se jedná o osoby z kauzy kolem švýcarské laboratoře, ale není jasné.

"Považujeme taková falešná prohlášení zkrátka za absurdní a za nic jiného než pokus o podněcování protiruské atmosféry," uvedlo na žádost agentury Reuters o komentář k případu ruské velvyslanectví ve Švýcarsku.

Švýcarská laboratoř ve Spiezu patří se svou stovkou zaměstnanců k předním světovým vědeckým střediskům pro výzkum jaderných, chemických a biologických zbraní. Zakázky dostává mimo jiné od Organizace spojených národů či Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co vlastně uprchlíci celé dny dělají? Podívejte se sami

25.09.2018 22:07 Aktualizováno Atény - Přibližně 400 uchazečů o azyl, kteří byli drženi v přeplněném uprchlickém táboře Moria na…

Marocká loď střílela po člunu plném migrantů, nejméně jeden mrtvý

25.09.2018 22:04 Rabat - Loď marockého vojenského námořnictva dnes ve Středozemním moři zahájila palbu na plavidlo s…

Blíží se katastrofa? Mayová chce brexit bez dohody, labouristé žádají nové…

25.09.2018 21:01 New York - Britská premiérka Theresa Mayová dnes naznačila, že by upřednostnila odchod Británie z…

Na chorvatském poloostrově Pelješac hoří lesy, je nasazena armáda

25.09.2018 20:08 Aktualizováno Záhřeb - Několik desítek lidí muselo být dnes evakuováno v důsledku lesního požáru, který ráno…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama