Maďarsko jde do protiútoku. Hlasování europoslanců žene k soudu

Budapešť - Maďarská vláda se obrátí na Evropský soudní dvůr s odvoláním proti hlasování, jímž Evropský parlament minulý týden schválil doporučení, aby země EU zahájily proti Maďarsku řízení kvůli vážnému ohrožení unijních hodnot. Podle agentury MTI to dnes řekl šéf úřadu maďarského kabinetu Gergely Gulyás.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Maďarský parlament
doporučujeme

Mluvčí premiéra Viktora Orbána v této souvislosti uvedl, že zpráva europoslankyně Judith Sargentiniové, v níž se zahájení řízení doporučuje, byla schválena proto, že při hlasování nebyly započítány abstence (zdržení se hlasování). Podle Gulyáse tím byla porušena lisabonská smlouva.

Základní smlouva Evropské unie podle šéfa úřadu maďarské vlády jasně stanoví, že k platnosti schválení procedury je potřebná dvoutřetinová většina. Té prý však dosaženo nebylo, a proto by procedura neměla dál pokračovat.

Gulyás uvedl, že toto bylo poprvé, co Evropský parlament hlasoval o článku sedm unijní smlouvy, který umožňuje uplatnit vůči některé zemi určité sankční mechanismy. Připustil, že podle parlamentních pravidel se při hlasování v běžných záležitostech nemusejí abstence započítávat, ale při speciálních procedurách toto pravidlo podle něj neplatí.

Návrh týkající se Maďarska podpořilo minulou středu 448 europoslanců, 197 bylo proti a 48 se zdrželo. Jednací řád EP přitom stanoví, že při hlasováních o postupu podle článku sedm Smlouvy o Evropské unii je k přijetí návrhu potřebná dvoutřetinová většina odevzdaných hlasů, která je zároveň většinou všech poslanců EP. Podle tiskové zprávy Evropského parlamentu se přitom do odevzdaných hlasů nezapočítávají hlasy abstenujících.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Berlínská konference se vyslovila pro zbrojní embargo v Libyi

19.01.2020 21:06 Účastníci berlínské konference o Libyi se dnes dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga…

Johnson označil před Putinem Rusko za bezpečnostní hrozbu

19.01.2020 19:23 Mezi Británií a Ruskem nedojde k normalizaci vztahů, dokud Moskva neskoncuje se svým …

Boris Johnson promluvil o Harrym a Meghan. Poslal jim vzkaz

19.01.2020 18:11 Britský premiér Boris Johnson dnes po sobotním oznámení Buckinghamského paláce, že princ Harry a…

V Berlíně začala konference o Libyi, dorazil Putin i Marcron

19.01.2020 16:45 V Berlíně začíná mezinárodní konference o Libyi, jejímž cílem je dosažení trvalého příměří v boji…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama