Řecko po kritice přesune tisíce migrantů z ostrovů na pevninu

Atény - Po kritice ze strany humanitárních organizací dnes Řecko oznámilo, že z přeplněného tábora na ostrově Lesbos přesune na pevninu zhruba 2000 žadatelů o azyl. Informovala o tom agentura AP.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Lékaři bez hranic pomáhají migrantům

V táborech na několika řeckých ostrovech s kapacitou asi 6400 lidí, je nyní podle agentury DPA až 20.500 osob. Mluvčí řecké vlády dnes uvedl, že vláda nemůže přeplněnost řešit i kvůli protiimigrační politice zemí, jako jsou Maďarsko či Polsko.

Řecko se v pondělí stalo terčem kritiky humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF), která vyzvala Atény, aby z táborů na ostrovech v Egejském moři evakuovaly aspoň děti a nejvíce zranitelné dospělé. Organizace uvedla, že přeplněnost táborů na ostrovech je mimo jiné důvodem vysokého počtu pokusů o sebevraždu mezi nezletilými migranty či častého sebepoškozování.

Mluvčí řecké vlády Dimitris Tzanakopulos dnes oznámil, že se na pevninu přesune 2000 žadatelů o azyl z tábora Moria na Lesbu, kde je situace podle humanitárních organizací nejhorší. V pevninském Řecku bude pak pokračovat vyřizování jejich žádostí o azyl. V táboře Moria s kapacitou 3100 osob žije v současnosti podle oficiálních údajů téměř 9000 migrantů.

"Situace v Morii je skutečně složitá, skutečně je na hranici," uvedl Tzanakopulos. Podle něj má Řecko omezené možnosti vypořádat se s problémem přeplněných táborů kvůli protiimigrační politice některých zemí EU, jako jsou Maďarsko či Polsko. "Musíme všichni pochopit, že jediným způsobem, jak dosáhnout komplexního řešení imigrační krize je poměrné rozdělení uprchlíků napříč Evropou," dodal Tzanakopulos.

Na řecké ostrovy Lesbos, Chios, Samos, Leros a Kos přitom stále proudí další migranti. Podle agentury AP jich od pátku do neděle jen na Lesbos dorazilo přes 600.

Kvůli nedostatku personálu trvají azylová řízení velmi dlouho. Od března 2016, kdy Evropská unie uzavřela s Ankarou dohodu o vracení migrantů, se podle údajů řecké policie z ostrovů do Turecka vrátilo jen 1725 osob.

Vstupte do diskuze (13)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řecko zabavilo drogy za 100 milionů eur

14.12.2018 20:54 Řecko zabavilo na lodi, která pod syrskou vlajkou plula do Libye, drogy za více než 100 milionů eur…

EU s dohodou o brexitu skončila. Tématem dne bude migrace

14.12.2018 20:35 Nejvyšší představitelé zemí EU na čtvrtečním a dnešním summitu v Bruselu ujistili, že sporná…

Řecko navrhlo řešení uprchlické krize, nadávalo pokrytcům. Je z toho…

14.12.2018 19:16 Aktualizováno Řecký premiér Alexis Tsipras svým kolegům ze zemí Evropské unie navrhl, aby se unie do května…

Potupa Mayové? Chce dál jednat o brexitu, lídři EU reagovali chladně

14.12.2018 17:27 Představitelé Evropské unie a členských zemí dnes po summitu EU v Bruselu dávali najevo, že jsou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama