Maďarsko se vzbouřilo proti EU. Zasadilo mu tvrdou ránu

Budapešť - Maďarsko soubor protiimigračních zákonů, přezdívaný "Stop Soros", ani příslušné dodatky k ústavě zrušit nehodlá. Taková je odpověď Budapešti zaslaná dnes Evropské komisi, která v červenci zahájila s Maďarskem řízení pro porušení unijních právních předpisů. Podle maďarské tiskové agentury MTI o tom dnes informoval náměstek maďarského ministra spravedlnosti Pál Völner.

Přidejte svůj názor 102 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto

Evropská komise kvůli uvedeným normativním aktům poslala Maďarsko 19. července před Evropský soud a v celém sporu tak postoupila do další fáze. Budapešť ale také dostala dva měsíce na vysvětlení pravidel, která mimo jiné zakazují jakoukoli pomoc ze strany vnitrostátních, mezinárodních i nevládních organizací lidem, kteří žádají v zemi o azyl nebo o povolení k pobytu.

Evropská komise se začala podobou maďarských azylových zákonů zabývat už v roce 2015. Maďarský premiér Viktor Orbán se v migrační krizi po roce 2014 zasazoval o co nejtvrdší řešení, za která si vysloužil opakovanou kritiku. Země se například podobně jako Česká republika či Polsko odmítla podílet na programu přerozdělování žadatelů o azyl mezi unijními zeměmi podle stanovených kvót.

Soubor kontroverzních zákonů maďarské orgány nazývají "Stop Soros" s odkazem na amerického finančníka podporujícího občanskou společnost George Sorose. Toho premiér Orbán označuje za veřejného nepřítele Maďarska číslo jedna.

Völner na dnešní tiskové konferenci k odpovědi maďarské vlády zaslané Evropské komisi řekl, že Maďarsko považuje za nepřijatelné, že EK nadále otevřeně podporuje migraci, místo aby byla obráncem unijních smluv. V této souvislosti uvedl, že maďarská vláda nestáhne "zákony chránící zemi (Maďarsko) a Evropu".

Vstupte do diskuze (102)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ústupky přes kopírák? Macron se inspiroval na „tajné schůzce“ se Sarkozym.…

11.12.2018 14:57 Analýza Josefa Brože - Tajně. Prezident Emmanuel Macron se před svým pondělním vystoupením ve…

Kdo vlastně žádá o azyl v EU? Statistiky migrantů se v poslední době…

11.12.2018 14:45 Kdo v posledních měsících žádá o azyl v Evropě? Statistikám pro některé možná překvapivě nedominují…

Francie se stále bouří. Do ulic vyšly davy studentů, žluté vesty se…

11.12.2018 14:31 Aktualizováno Na mnoha místech Francie dnes pokračují blokády silnic na protest proti vládě prezidenta Emmanuela…

Španělsko-katalánská válka? Zazněl radikální návrh, Madrid zlostně reaguje

11.12.2018 14:19 Španělský ministr vnitra Fernando Grande-Marlaska pohrozil v dopise katalánské vládě, že do tohoto…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama