Zeman v Postupimi. Prohlédl si zámek, kde byl zpečetěn odsun sudetských Němců

Postupim - Prezident Miloš Zeman se druhý den své oficiální návštěvy Německa setkal s braniborským ministerským předsedou Dietmarem Woidtkem. V braniborské metropoli Postupimi měl rovněž možnost prohlédnout si na zámku Cecilienhof místnost, v níž byla po skončení druhé světové války podepsána postupimská dohoda. V podvečer v Berlíně jednal se zástupci německých investorů.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Miloš Zeman, prezident ČR

Tématy rozhovoru se sociálnědemokratickým šéfem braniborské vlády Woidtkem byly především ekonomická spolupráce, investice Energetického a průmyslového holdingu (EPH) v Braniborsku a aktuální politická situace v Německu.

Na zámku Cecilienhof byl Zeman patrně poprvé. "Tady jsem ještě nikdy nebyl. Žena se domnívala, že jsme tu byli, ale to bych si pamatoval," řekl průvodkyni prezident.

Na zámku se v červenci a srpnu roku 1945 uskutečnila postupimská konference, na níž nejvyšší představitelé vítězných mocností - Josif Stalin, Harry Truman a Winston Churchill, potažmo Clement Attlee - jednali o poválečném uspořádání a vybudování Evropy. Účastníci konference souhlasili i s vysídlením Němců mimo jiné z Československa za předpokladu, že bude postupovat spořádaně a lidsky.

Zeman, který pak navštívil i další postupimský zámek Sanssouci, si dnes pochvaloval program třídenní návštěvy, na níž se už ve středu setkal s bývalým eurokomisařem pro rozšíření Günterem Verheugenem. V pátek ho mimo jiné čeká schůzka i s někdejším kancléřem Gerhardem Schröderem. Oba tyto politiky označil za své největší politické přátele v Německu.

V pátek se Zeman setká také s německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem a současnou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brexshit. Londýn ochromila obří demonstrace za nové referendum, dav volal…

20.10.2018 17:19 Aktualizováno Statisíce Britů se dnes na demonstraci v Londýně hlasitě domáhaly referenda o dohodě o odchodu…

Slovensko na kordy s Vietnamem, pohrozilo zmrazením vztahů

20.10.2018 12:27 Slovensko pohrozilo zmrazením vztahů s Vietnamem kvůli únosu bývalého vietnamského komunistického…

Vyloďovací centra pro uprchlíky? Severoafrické země smetly plán EU

20.10.2018 08:53 Libye a sousedící země na severu Afriky nesouhlasí s plánem EU zřídit na jejich území "vyloďovací…

Na posmrtné album rockera Hallydaye se ve Francii čekaly fronty

20.10.2018 04:45 Stovky fanoušků čekaly v noci na dnešek před francouzskými hudebními obchody na posmrtné album…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama