Zeman v Postupimi. Prohlédl si zámek, kde byl zpečetěn odsun sudetských Němců

Postupim - Prezident Miloš Zeman se druhý den své oficiální návštěvy Německa setkal s braniborským ministerským předsedou Dietmarem Woidtkem. V braniborské metropoli Postupimi měl rovněž možnost prohlédnout si na zámku Cecilienhof místnost, v níž byla po skončení druhé světové války podepsána postupimská dohoda. V podvečer v Berlíně jednal se zástupci německých investorů.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Miloš Zeman, prezident ČR

Tématy rozhovoru se sociálnědemokratickým šéfem braniborské vlády Woidtkem byly především ekonomická spolupráce, investice Energetického a průmyslového holdingu (EPH) v Braniborsku a aktuální politická situace v Německu.

Na zámku Cecilienhof byl Zeman patrně poprvé. "Tady jsem ještě nikdy nebyl. Žena se domnívala, že jsme tu byli, ale to bych si pamatoval," řekl průvodkyni prezident.

Na zámku se v červenci a srpnu roku 1945 uskutečnila postupimská konference, na níž nejvyšší představitelé vítězných mocností - Josif Stalin, Harry Truman a Winston Churchill, potažmo Clement Attlee - jednali o poválečném uspořádání a vybudování Evropy. Účastníci konference souhlasili i s vysídlením Němců mimo jiné z Československa za předpokladu, že bude postupovat spořádaně a lidsky.

Zeman, který pak navštívil i další postupimský zámek Sanssouci, si dnes pochvaloval program třídenní návštěvy, na níž se už ve středu setkal s bývalým eurokomisařem pro rozšíření Günterem Verheugenem. V pátek ho mimo jiné čeká schůzka i s někdejším kancléřem Gerhardem Schröderem. Oba tyto politiky označil za své největší politické přátele v Německu.

V pátek se Zeman setká také s německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem a současnou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Papež František považuje zneužívání dětí za výzvu pro církev

17.02.2019 16:52 Sexuální zneužívání dětí duchovními dnes papež František označil za "naléhavou výzvu" pro…

Stažení amerických vojáků ze Sýrie nebude okamžité

17.02.2019 14:33 Stažení amerických vojáků ze Sýrie nebude překotné, ale postupné, ujistil dnes na mnichovské…

Francie vyšetřuje sobotní incident, demonstranti zaútočili na filozofa

17.02.2019 14:28 Pařížská prokuratura dnes zahájila vyšetřování incidentu ze sobotní demonstrace hnutí žlutých vest…

Hrozba z Evropy? Merkelovou vyděsila slova Donalda Trumpa

16.02.2019 22:27 Aktualizováno Německou kancléřku Angelu Merkelovou děsí, že by evropská auta měla být Spojenými státy vnímána…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama