Zeman v Postupimi. Prohlédl si zámek, kde byl zpečetěn odsun sudetských Němců

Postupim - Prezident Miloš Zeman se druhý den své oficiální návštěvy Německa setkal s braniborským ministerským předsedou Dietmarem Woidtkem. V braniborské metropoli Postupimi měl rovněž možnost prohlédnout si na zámku Cecilienhof místnost, v níž byla po skončení druhé světové války podepsána postupimská dohoda. V podvečer v Berlíně jednal se zástupci německých investorů.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Miloš Zeman, prezident ČR

Tématy rozhovoru se sociálnědemokratickým šéfem braniborské vlády Woidtkem byly především ekonomická spolupráce, investice Energetického a průmyslového holdingu (EPH) v Braniborsku a aktuální politická situace v Německu.

Na zámku Cecilienhof byl Zeman patrně poprvé. "Tady jsem ještě nikdy nebyl. Žena se domnívala, že jsme tu byli, ale to bych si pamatoval," řekl průvodkyni prezident.

Na zámku se v červenci a srpnu roku 1945 uskutečnila postupimská konference, na níž nejvyšší představitelé vítězných mocností - Josif Stalin, Harry Truman a Winston Churchill, potažmo Clement Attlee - jednali o poválečném uspořádání a vybudování Evropy. Účastníci konference souhlasili i s vysídlením Němců mimo jiné z Československa za předpokladu, že bude postupovat spořádaně a lidsky.

Zeman, který pak navštívil i další postupimský zámek Sanssouci, si dnes pochvaloval program třídenní návštěvy, na níž se už ve středu setkal s bývalým eurokomisařem pro rozšíření Günterem Verheugenem. V pátek ho mimo jiné čeká schůzka i s někdejším kancléřem Gerhardem Schröderem. Oba tyto politiky označil za své největší politické přátele v Německu.

V pátek se Zeman setká také s německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem a současnou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mayová odvolala hlasování o brexitové dohodě, nový termín neohlásila

10.12.2018 19:11 Aktualizováno Britská vláda se kvůli vnitropolitickým neshodám rozhodla odložit úterní hlasování britského…

Slovenské nemocnice "vězní" rodičky? Trpí hlavně Romky, píše agentura AP

10.12.2018 18:48 Aktualizováno V některých slovenských nemocnicích několik dní po porodu zadržují rodičky proti jejich vůli. Ve…

Macron musí nabídnout východisko z krize. Další anarchii je třeba „udusit…

10.12.2018 18:00 Francie potřebuje kolektivní projekt, míní Yves Thréard, komentátor konzervativního listu Le Figaro…

Brusel chce hospodářsky podpořit východ Ukrajiny postižený děním v…

10.12.2018 17:43 Evropská unie a její členské země chtějí po listopadovém incidentu v Kerčské úžině výrazněji…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama