Polsko bude platit. Exhumacemi porušilo práva vdov, rozhodl soud ve Štrasburku

Štrasburk - Evropský soud pro lidská práva (ESLP) ve Štrasburku dnes shledal Polsko vinným z porušení práv dvou vdov, když bez souhlasu provedlo exhumaci jejich mužů, kteří zahynuli v roce 2010 při havárii vládního letadla u ruského Smolenska. O život tehdy přišel i polský prezident Lech Kaczyński.

Přidejte svůj názor

Soud pro lidská práva Štrasburk

Štrasburský soud podle agentury AFP nařídil polskému státu, aby Ewě Marii Solské a Malgorzatě Ewě Rybické, vdovám po dvou z 96 obětí leteckého neštěstí, zaplatil 16.000 eur (409.000 korun). Dospěl totiž k závěru, že exhumacemi bylo porušeno právo obou žen na respektování soukromého a rodinného života.

Ostatky manželů stěžovatelek byly exhumovány na pokyn polských soudů k provedení pitev s cílem zjistit, zda zranění obětí byla způsobena dopadem letounu na zem, nebo explozí na palubě. Stěžovatelky ale byly názoru, že nebylo nutné exhumovat všechny oběti, a hlavně se jim nelíbilo, že exhumace s nimi nebyly předem konzultovány.

Exhumace zahájené v roce 2016 vyvolaly rozhořčené reakce pozůstalých po obětech tragédie. Polská prokuratura na druhé straně tvrdí, že tento postup byl odůvodněný "vážnými chybami a opomenutími" při vyšetřování v roce 2010 a špatnou dokumentací předanou Ruskem.

ESLP dnes ale poukázal na pochybení polské justice v tom, že proti rozhodnutí prokuratury o provedení exhumací nebylo možné se odvolat a že se otázkou jejich nezbytnosti ani nezabývaly civilní soudy, které měly zvážit zájmy stran.

V Polsku jde o vyhraněnou politickou otázku. Nynější vládní pravicová strana Právo a spravedlnost (PiS), v jejímž čele stojí bratr zemřelého Lecha Kaczyńského Jaroslaw, se snaží prokázat, že za prezidentovu smrt nese vinu tehdejší liberální vláda vedená nynějším šéfem Evropské rady Donaldem Tuskem.

Předchozí vyšetřování polských úřadů dospělo k závěru, že neštěstí u Smolenska bylo leteckou havárií zaviněnou hlavně špatným počasím a chybami polské posádky, jakož i ruských dispečerů na smolenském letišti.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovenské nemocnice "vězní" rodičky? Trpí hlavně Romky, píše agentura AP

10.12.2018 18:48 Aktualizováno V některých slovenských nemocnicích několik dní po porodu zadržují rodičky proti jejich vůli. Ve…

Mayová odvolala hlasování o brexitové dohodě, nový termín neohlásila

10.12.2018 18:26 Britská vláda se kvůli vnitropolitickým neshodám rozhodla odložit úterní hlasování britského…

Macron musí nabídnout východisko z krize. Další anarchii je třeba „udusit…

10.12.2018 18:00 Francie potřebuje kolektivní projekt, míní Yves Thréard, komentátor konzervativního listu Le Figaro…

Brusel chce hospodářsky podpořit východ Ukrajiny postižený děním v…

10.12.2018 17:43 Evropská unie a její členské země chtějí po listopadovém incidentu v Kerčské úžině výrazněji…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama