Papež přiletěl do Litvy, varoval před nedostatkem tolerance v Evropě

Vilnius - Svou bolestnou minulost spojenou se sovětskou a nacistickou okupací by měla Litva využít jako podnět k prosazování tolerance na evropském kontinentu. Po příletu do Vilniusu to dnes řekl papež František. Hlava římskokatolické církve v litevské metropoli zahájila čtyřdenní návštěvu pobaltských republik. V Litvě stráví dva dny, po jednom pak v Lotyšsku a v Estonsku.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Papež František

Do pobaltských států chce pontifik přinést poselství solidarity. "Litva byla v průběhu dějin ochotna přijmout uprchlíky nejrůznějších etnických skupin a vyznání a poskytnout jim přístřeší, dokázala rovněž překonat totalitní ideologie," řekl František při setkání s prezidentkou Daliou Grybauskaitéovou a zahraničními diplomaty. "Na vlastní kůži jste pocítili snahy prosadit jediný model, který měl zahladit všechny rozdíly," poznamenal papež a dodal, že tyto zkušenosti by Litva měla nabídnout zejména Evropské unii.

František své hostitele varoval před těmi, kdo "zasévají rozpory a konfrontaci". Tito lidé podle něj využívají nejistotu a konfliktní situace k šíření tezí, že jedinou možnou cestou k zajištění bezpečnosti a zachování vlastní kultury je "vyhlazení, zákaz nebo vyhoštění ostatních". Papež v této souvislosti žádnou zemi nejmenoval, podle agentury Reuters ale měl na mysli populistické vlády v řadě evropských zemí včetně sousedního Polska, Maďarska nebo Itálie.

Pobaltské země považují Františkovu cestu za způsob, jímž papež oceňuje sté výročí od vyhlášení jejich nezávislosti. František je v regionu čtvrt století po Janu Pavlu II., který přijel nedlouho poté, co se trojice národů vymanila ze sovětské nadvlády.

Litva, kde papež návštěvu zahájil, si i přes desetiletí pod sovětským režimem udržela většinové katolické vyznání, ke kterému se zde hlásí asi 80 procent obyvatel. Naopak v Lotyšsku, kde se ke katolické víře hlásí 16 procent populace, má větší podíl s 25 procenty luteránství a s 19 procenty ruské pravoslaví. Zcela odlišné je Estonsko, kde se drtivá většina lidí nehlásí k žádnému vyznání. Estonsko spolu s Českou republikou dlouhodobě patří k zemím, kde je podíl obyvatel nevyznávajících žádné náboženství největší na světě.

Vstupte do diskuze (18)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko se těsně vyhnulo útoku uprchlíka? Syřan držící rukojmí v Kolíně…

18.10.2018 22:11 Aktualizováno Syřan, který v pondělí zranil na nádraží v Kolíně nad Rýnem dvě ženy, podal v roce 2015 žádost o…

Evropská komise zuří. Návrh italského rozpočtu zásadně porušuje pravidla

18.10.2018 21:41 Návrh italského rozpočtu na příští rok obzvlášť závažným způsobem porušuje rozpočtová pravidla…

Diplomatický rozkol? Merkelová projevu Mayové v Bruselu nerozuměla

18.10.2018 21:29 Představitelé Evropské unie si nezřídka stěžují, že jim není jasné, co vlastně Británie při jednání…

Na oslavy konce první světové války do Francie přijede 60 státníků

18.10.2018 20:33 Zhruba šest desítek prezidentů a premiérů přijede 11. listopadu do Paříže na oslavy stého výročí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama