Útěk Assange? Rusko chystalo v Londýně akci jak z bondovky

Londýn - Rusko připravovalo plán, který měl pomoci zakladateli serveru WikiLeaks Julianu Assangeovi utéct z ekvádorského velvyslanectví v Londýně do zahraničí. S odvoláním na své zdroje o tom informoval portál The Guardian s tím, že operace byla jako příliš riskantní odřeknuta. Assange se na ekvádorské ambasádě skrývá šest let, aby se vyhnul vydání do USA, kde mu hrozí stíhání kvůli zveřejnění tajných dokumentů o válce v Iráku či v Afghánistánu.

Přidejte svůj názor 23 komentářů

Julian Assanage

Rusové spolu s Assangeovými důvěrníky v loňském roce zvažovali možnost, jak mu pomoci utéct z Británie. Byl proto vypracován plán, který byl podle The Guardianu chystán na Štědrý den. Na odjezd z ambasády bylo navrhováno diplomatické vozidlo, přesné podrobnosti ale The Guardian nezná.

Portál nicméně uvedl, že jako jedna z cílových destinací bylo Rusko, kde by Assange byl před vydáním do USA chráněn. Zvažovala se i možnost, že by odplul do Ekvádoru. Nejmenovaný zdroj uvedl, že Assange by dostal diplomatické doklady, takže Ekvádor by mohl tvrdit, že jejich chráněnec měl diplomatickou imunitu.

Z informací získaných serverem vyplývá, že plán na tajný odchod z ambasády byl kvůli riskantnosti opuštěn jen několik dní před Vánocemi.

O možnosti, jak by Assange mohl z ambasády odejít, vyjednává Ekvádor i s Londýnem. Potvrdil to ekvádorský prezident Lenín Moreno.

Assange je na ambasádě od června 2012 kvůli obvinění ze znásilnění ve Švédsku z roku 2010. Vinu popírá a Švédsko loni případ odložilo. Stále ale může být zatčen a vydán do USA, kde mu hrozí stíhání kvůli zveřejnění tajných dokumentů o válce v Iráku či v Afghánistánu.

Vstupte do diskuze (23)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Papež František považuje zneužívání dětí za výzvu pro církev

17.02.2019 16:52 Sexuální zneužívání dětí duchovními dnes papež František označil za "naléhavou výzvu" pro…

Stažení amerických vojáků ze Sýrie nebude okamžité

17.02.2019 14:33 Stažení amerických vojáků ze Sýrie nebude překotné, ale postupné, ujistil dnes na mnichovské…

Francie vyšetřuje sobotní incident, demonstranti zaútočili na filozofa

17.02.2019 14:28 Pařížská prokuratura dnes zahájila vyšetřování incidentu ze sobotní demonstrace hnutí žlutých vest…

Hrozba z Evropy? Merkelovou vyděsila slova Donalda Trumpa

16.02.2019 22:27 Aktualizováno Německou kancléřku Angelu Merkelovou děsí, že by evropská auta měla být Spojenými státy vnímána…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama