Britové budou znovu hlasovat o brexitu? Do referenda se rázně vložili labouristé

Londýn - Šéf britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn podpoří možnost vypsání druhého referenda o brexitu, pokud se pro něj strana rozhodne. Řekl to v rozhovoru pro dnešní vydání listu Sunday Mirror s tím, že k referendu nevyzývá. Dodal, že sám dává přednost uspořádání předčasných parlamentních voleb jako řešení politické krize v zemi, která souvisí s debatou o podobě blížícího se odchodu země z EU. Labouristé budou o svém postoji k referendu podle britského tisku debatovat i hlasovat v úterý na své výroční konferenci, která dnes začala v Liverpoolu.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Jeremy Corbyn

Corbynův tým přitom dosud trval na tom, že labouristé musejí respektovat výsledek referenda z roku 2016, které o odchodu z bloku rozhodlo, a odolával výzvám, aby se labouristé vymezili jako strana vystupující proti brexitu. Corbynovo dnešní prohlášení podle agentury Reuters také zvyšuje tlak na konzervativní premiérku Theresu Mayovou, která nedávno prohlásila, že se jednání s Bruselem o jejím plánu na rozluku dostala do slepé uličky.

Někteří labouristé dnes požadovali, aby se referendum týkalo rozvodové dohody s Bruselem, jiní chtěli, aby otázka byla položena jednoduše: zda má Spojené království v unii zůstat, či nikoli.

"Podpořím to, co z konference vzejde. Ale ke druhému referendu nevyzývám. Doufám, že se shodneme, že nejlepším řešením jsou parlamentní volby," řekl Corbyn v rozhovoru se Sunday Mirror.

V dnešním rozhovoru s BBC pak Corbyn prohlásil, že Británie může být velmi blízko předčasných voleb. Pokud by o brexitu jednali s Bruselem labouristé a ne konzervativci premiérky Theresy Mayové, bylo by podle Corbyna cílem uzavřít dohodu o celní unii, což by zabránilo riziku zavedení hranice s kontrolami mezi Irskou republikou a Severním Irskem, které je součástí Spojeného království. Právě otázka hranice na ostrově Irsko je jedním z palčivých bodů debat mezi EU a Británií.

Ačkoli Corbyn usiluje o předčasné volby, případné volání straníků po novém referendu vyslyší.

Na dotaz, jak by Corbyn v novém referendu hlasoval, odpověděl, že neví. V referendu v červnu 2016 hlasoval pro setrvání v unii, kterou by si ale přál zreformovat.

Z průzkumu YouGov pro The Observer vyplývá, že 86 procent členů Labouristické strany se domnívá, že konečné slovo o výsledku jednání mezi Londýnem a Bruselem by měli mít voliči. Proti uspořádání druhého referenda se staví jen osm procent straníků a drtivá většina labouristů by při novém referendu hlasovala pro setrvání v EU.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Británii pustili z vězení obávaného muslima. Deradikalizace se nezdařila

19.10.2018 18:03 V Británii dnes z vězení propustili známého radikálního muslimského duchovního Anjema Choudaryho,…

Evropa a Asie proti Trumpovi: Summit ASEM podpořil dohodu s Íránem

19.10.2018 16:45 Lídři pěti desítek evropských a asijských zemí se dnes na summitu ASEM v Bruselu shodli na podpoře…

Tvrdá rána pro Polsko. Soud EU nařídil okamžité zastavení soudní reformy

19.10.2018 16:30 Aktualizováno Polsko musí okamžitě zastavit uplatňování opatření snižujícího věk odchodu do důchodu pro soudce…

Vztahy ČR-Německo? Petříček jednal v Berlíně, řešila se i uprchlická krize

19.10.2018 16:10 Aktualizováno Česko je pro Německo klíčovou zemí ve střední Evropě. Po dnešním jednání s novým českým ministrem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama