Holandsko, Nizozemí nebo Nizozemsko: Proč má jedna země tři jména a které je správné?

Nestává se často, aby jedna země nesla hned několik pojmenování Pro mnoho Čechů je ale Nizozemí Holandskem, Holandsko Nizozemím, Nizozemsko nepoužívají a o Vlámsku ani netuší. Jaké pojmenování je ale správné.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Pro Nizozemsko, jak zní jeho jediný skutečný název, se používá hned několik označení. Z těch nejčastějších je to Holandsko, Nizozemí, Vlámsko nebo Flandry.

Původní název země používaný v minulosti bylo Nizozemí. Jeho vznik sahá až do 14. století, kdy roku 1384 zdědil burgunský vévoda Filip II. Smělý dnešní Flandry. Tato oblast se rozkládala na území dnešního Beneluxu a části severní Francie.

Aby to nebylo tak jednoduché, v minulosti na jeho území existovaly státy Burgundské Nizozemí, Španělské Nizozemí, Habsburské Nizozemí, Jižní Nizozemí, Spojené provincie nizozemské, Rakouské Nizozemí, Spojené nizozemské státy a Spojené království nizozemské.

Z tolika Nizozemí najednou se dnes už nepoužívá žádné. Nizozemsko, jak zní správný současný název evropské země o rozloze 41 526 km², bylo vyhlášeno na Vídeňském kongresu roku 1815. Chceme-li být ještě přesnější, pak musíme zmínit i Nizozemské království.

To totiž od roku 1830, kdy došlo k od osamostatnění Belgie, resp. od roku 1890, kdy zpřetrhalo vazby s Lucemburskem, kromě Nizozemska zahrnuje také tří malé ostrovní země, které mají vlastní vládu, premiéra, ale společnou hlavu státu, krále Viléma-Alexandra.

Oproti tomu Holandsko je označení historického území. Dnes se používá jako shrnující název pro dvě nizozemské provincie, Severní a Jižní Holandsko. Roku 1581 se staré Holandské hrabství stalo součástí Spojených provincií nizozemských a poté i celého Nizozemska.

Označení Flandry či Vlámsko, které lze v souvislosti s touto zemí občas zaslechnout, je špatné zcela. Flandry jsou ve skutečnosti dvě provincie, od nichž se odvozuje název pro celou nizozemsky mluvící oblast v Belgii. Jsou součástí Vlámska, což je jeden ze tří regionů, které tvoří Belgické království. S Nizozemskem kromě jazyku ale nemají nic společného.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kiska je v šoku kvůli zprávě o Kuciakovi: Kryla italské mafiány "státní…

23.10.2018 22:44 Aktualizováno Slovenský prezident Andrej Kiska označil působení italské mafie ve své zemi za šokující a vyslovil…

Další horor v Hurghadě? Turista si chtěl užít dovolenou s rodinou, ukradli…

23.10.2018 22:42 Aktualizováno Egypt řeší další skandál spojený se smrtí evropského turisty. Brit David Humphries (†62) zemřel 18.…

VIDEO: Bláznivý eskalátor? Při poruše v římském metru se zranilo 20…

23.10.2018 21:49 Asi dvacet fotbalových fanoušků dnes utrpělo zranění, když se porouchaly jezdící schody v římském…

Italské patálie Evropské unie: Pošle Řím Brusel do propadliště dějin?

23.10.2018 21:34 Analýza Petra Šulky – Co je největší současní problém Evropské Unie? Migranti? Vzpurná V4? Trampoty…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama