Holandsko, Nizozemí nebo Nizozemsko: Proč má jedna země tři jména a které je správné?

Nestává se často, aby jedna země nesla hned několik pojmenování Pro mnoho Čechů je ale Nizozemí Holandskem, Holandsko Nizozemím, Nizozemsko nepoužívají a o Vlámsku ani netuší. Jaké pojmenování je ale správné.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Pro Nizozemsko, jak zní jeho jediný skutečný název, se používá hned několik označení. Z těch nejčastějších je to Holandsko, Nizozemí, Vlámsko nebo Flandry.

Původní název země používaný v minulosti bylo Nizozemí. Jeho vznik sahá až do 14. století, kdy roku 1384 zdědil burgunský vévoda Filip II. Smělý dnešní Flandry. Tato oblast se rozkládala na území dnešního Beneluxu a části severní Francie.

Aby to nebylo tak jednoduché, v minulosti na jeho území existovaly státy Burgundské Nizozemí, Španělské Nizozemí, Habsburské Nizozemí, Jižní Nizozemí, Spojené provincie nizozemské, Rakouské Nizozemí, Spojené nizozemské státy a Spojené království nizozemské.

Z tolika Nizozemí najednou se dnes už nepoužívá žádné. Nizozemsko, jak zní správný současný název evropské země o rozloze 41 526 km², bylo vyhlášeno na Vídeňském kongresu roku 1815. Chceme-li být ještě přesnější, pak musíme zmínit i Nizozemské království.

To totiž od roku 1830, kdy došlo k od osamostatnění Belgie, resp. od roku 1890, kdy zpřetrhalo vazby s Lucemburskem, kromě Nizozemska zahrnuje také tří malé ostrovní země, které mají vlastní vládu, premiéra, ale společnou hlavu státu, krále Viléma-Alexandra.

Oproti tomu Holandsko je označení historického území. Dnes se používá jako shrnující název pro dvě nizozemské provincie, Severní a Jižní Holandsko. Roku 1581 se staré Holandské hrabství stalo součástí Spojených provincií nizozemských a poté i celého Nizozemska.

Označení Flandry či Vlámsko, které lze v souvislosti s touto zemí občas zaslechnout, je špatné zcela. Flandry jsou ve skutečnosti dvě provincie, od nichž se odvozuje název pro celou nizozemsky mluvící oblast v Belgii. Jsou součástí Vlámska, což je jeden ze tří regionů, které tvoří Belgické království. S Nizozemskem kromě jazyku ale nemají nic společného.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Macron a Benalla? Skandál v Elysejském paláci je vážnější, než se myslelo

20.02.2019 22:01 Aktualizováno Vyšetřovací komise francouzského Senátu, která se zabývala skandálem kolem Alexandra Benally, dnes…

Severokorejští špioni řádili v Evropě? Itálie vyšetřuje únos dcery…

20.02.2019 21:23 Itálie vyšetřuje, zda severokorejská tajná služba neodvlekla z Říma násilím do KLDR dceru…

Fico jako premiér mluvil s podnikatelem Vadalou spojovaným s mafiím,…

20.02.2019 20:44 Aktualizováno Robert Fico byl ještě jako předseda slovenské vlády v roce 2012 v telefonickém spojení s…

Huawei se dočkal zastání. Británie se postavila proti USA

20.02.2019 20:27 Aktualizováno Británie je schopna zvládat bezpečnostní rizika spojená s používáním zařízení čínské společnosti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama