Potrestání povýšením? Merkelová připustila pochybení v kauze šéfa kontrarozvědky

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) dnes připustila pochybení ve způsobu, jakým špičky koalice řešily kauzu šéfa kontrarozvědky Hanse-Georga Maassena. Kvůli jeho nepodloženým výrokům o situaci v Chemnitzu (Saské Kamenici) nejprve v úterý rozhodly o tom, že Maassen bude muset svůj post opustit, ale zároveň povýší do role státního tajemníka na ministerstvu vnitra. Své rozhodnutí po vlně kritiky revidovaly až v neděli.

Přidejte svůj názor

Německá kancléřka Angela Merkelová

Maassen, za něhož se ze špiček koalice otevřeně staví jen ministr vnitra a šéf CSU Horst Seehofer, si měl podle původní dohody v nové funkci paradoxně přilepšit o téměř 2600 eur měsíčně na celkem 14.157 eur měsíčně (360.000 Kč). "Potrestání povýšením" ale v řadách sociálních i křesťanských demokratů vzbudilo vlnu nevole, kvůli níž se šéfové koaličních stran situací museli zabývat znovu. Maassen tak nakonec na ministerstvu vnitra bude jen šéfem odboru a plat se mu nezvýší.

"Výsledek z minulého úterý nedokázal přesvědčit," připustila dnes Merkelová, podle níž se špičky koalice příliš zabývaly samy sebou. Při tehdejším rozhodování podle svých slov nedostatečně myslela na to, co lidmi po právu hýbe, což je jí velmi líto. Nové rozhodnutí je podle čtyřiašedesátileté političky, které jde podle některých kritiků občas už jen o udržení vlády, přiměřené a lidem ho lze zprostředkovat.

Maassen vyvolal na německé politické scéně bouři svým nepodloženým tvrzením o dění v Chemnitzu, kde se po vraždě Němce, z níž jsou podezřelí tři přistěhovalci, konaly demonstrace i útoky na cizince. Jeden z nich zachytilo i hojně zveřejňované video, které šéf kontrarozvědky zpochybnil s tím, že mohlo jít o cíleně šířenou nepravdivou informaci. Později se ale ukázalo, že pro toto tvrzení neměl žádné důkazy, a musel tak připustit, že video je autentické.

Dalším tvrzením, že se v Chemnitzu nekonaly žádné štvanice, se Maassen přímo postavil proti kancléřce Merkelové, která o těchto štvanicích opakovaně hovořila. Navíc se šéfovi kontrarozvědky vyčítaly údajně příliš blízké kontakty s opoziční Alternativou pro Německo (AfD), což ale odmítal.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo přitvrzuje vůči Rijádu: Prodej zbraní Saúdům by měla zastavit celá…

22.10.2018 13:41 Aktualizováno Německo se domnívá, že i další členské státy Evropské unie by měly pozastavit vývoz zbraní do…

Polské regionální volby vyhrála vládní pravice. Účast rekordní, společnost…

22.10.2018 13:12 Vítězem regionálních voleb v Polsku se stala vládnoucí konzervativní strana Právo a spravedlnost …

Uprchlíci si stěžují: Tohle média nenapíší. Podívejte se, jak trpíme

22.10.2018 12:57 Život migrantů v Evropě není lehký. Ačkoliv neziskové i humanitární organizace bojují za jeho…

Šik proti Saúdské Arábii? Česko podporuje ostrou reakci EU na Chášukdžího…

22.10.2018 12:38 Aktualizováno Česká diplomacie věnuje soustředěnou pozornost odhalením v případu vraždy novináře Džamála…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama