Zachránci uprchlíků jsou v šoku: Loď Aquarius 2 nesmí vyplout z přístavu

Řím - Neziskové organizace Lékaři bez hranic (MSF) a SOS Méditerranée uvedly, že jsou šokovány tím, že loď Aquarius 2 už nemůže plout pod panamskou vlajkou. Informoval o tom dnes server The Local. Znamená to, že jakmile loď přistane, musí panamskou námořní vlajku stáhnout a bez vlajky jiné nemůže znovu vyplout, napsal zpravodajský server BBC. Aquarius 2 je poslední nevládní loď, která se ve Středomoří podílí na pátracích a záchranných operacích. Její provozovatelé tvrdí, že Panama loď registrace zbavila pod "neskrývaným ekonomickým a politickým tlakem italské vlády".

Přidejte svůj názor 118 komentářů

loď Aquarius

"Toto oznámení (zbavení registrace) odsuzuje stovky mužů, žen a dětí, kteří se zoufale snaží dosáhnout bezpečí, do vodnatého hrobu. Zasazuje vážnou ránu humanitární misi záchrany životů lodi Aquarius, posledního nevládního plavidla v centrálním Středomoří," uvedly organizace MSF a SOS Méditerranée.

Provozovatelé plavidla zároveň apelovali na evropské vlády, "aby lodi Aquarius umožnily pokračovat v misi - ať panamským úřadům potvrdí, že hrozby italské vlády jsou nepodložené, anebo lodi okamžitě přidělí novou vlajku, pod níž by mohla plout". Na palubě plavidla se nyní podle dvojice neziskových organizací nachází 58 migrantů ze dvou lodí, které se potýkaly s problémy.

Panama odejmutí registrace odůvodnila tím, že loď "nerespektuje mezinárodní právní postupy", které se týkají záchrany migrantů ve Středozemním moři.

"Zatímco Panama odebrala vlajku nevládní lodi 'Aquarius 2', která se tak znovu stává 'lodí duchů', libyjská pobřežní stráž zachránila a vrátila do Libye přes 200 migrantů," napsal na facebooku italský ministr vnitra Matteo Salvini, šéf protiimigrační strany Liga. Právě on v rámci nové vlády prosadil tvrdou linii vůči migraci. Salvini v neděli také popřel, že Italové na Panamu tlačili. Na sociálních sítích napsal, že ani neví, jaká je telefonní předvolba Panamy.

Loď Aquarius ve Středozemním moři operuje od února 2016. Poté, co nový italský kabinet uzavřel přístavy lodím neziskových organizací, se Aquarius ocitl v centru diplomatických roztržek ohledně toho, kde migranty vylodit. Nejprve plul pod vlajkou Gibraltaru, který mu tuto možnost letos v srpnu odejmul. Pod panamskou vlajkou loď změnila jméno na Aquarius 2.

Vstupte do diskuze (118)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropa a Asie proti Trumpovi: Summit ASEM podpořil dohodu s Íránem

19.10.2018 16:45 Lídři pěti desítek evropských a asijských zemí se dnes na summitu ASEM v Bruselu shodli na podpoře…

Tvrdá rána pro Polsko. Soud EU nařídil okamžité zastavení soudní reformy

19.10.2018 16:30 Aktualizováno Polsko musí okamžitě zastavit uplatňování opatření snižujícího věk odchodu do důchodu pro soudce…

Vztahy ČR-Německo? Petříček jednal v Berlíně, řešila se i uprchlická krize

19.10.2018 16:10 Aktualizováno Česko je pro Německo klíčovou zemí ve střední Evropě. Po dnešním jednání s novým českým ministrem…

Znásilnění a krutá smrt novinářky. Je mi to moc líto, kaje se vrah…

19.10.2018 14:40 Jednadvacetiletý muž podezřelý z vraždy bulharské novinářky Viktorije Marinovové dnes prohlásil, že…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama