Papež v zemi ateistů. Kritizoval pasivitu církve vůči skandálům kněží, dostal certifikát "virtuálního občanství"

Tallinn - Papež František se dnes v estonské metropoli Tallinnu poprvé během pobaltské cesty zmínil o skandálech římskokatolických kněží obviněných v mnoha zemích světa ze sexuálního zneužívání. Řekl, že římskokatolická církev "musí sama změnit své chování, pokud nechce, aby ji příští generace opustily".

Přidejte svůj názor 1 komentář

Papež František
doporučujeme

Tallinn byl dnes poslední zastávkou papežovy cesty do Litvy, Lotyšska a Estonska, kterou podnikl při příležitosti 100. výročí jejich nezávislosti. Vatikán chtěl rovněž touto cestou uctít památku obětí nacistické a sovětské okupace pobaltských států.

V Estonsku, kde se za věřící považuje méně než třetina obyvatel, se František setkal s křesťanskou mládeží a navštívil jeden z místních klášterů, kde besedoval s pracovníky místních charitativních organizací. Na tallinnském náměstí Svobody pak sloužil mši spojenou s přijímáním.

Při setkání s mladými Estonci papež připustil, že nedostatečným odsouzením provinilých kněží mohla katolická církev mladé lidi zklamat i odpudit. "Pobuřují je skandály spojené se sexem a penězi, které církev nedvojsmyslně neodsoudila. Církev nepochopila život a pocity mládeže a je vůči mladým lidem pasivní," nešetřil František kritikou.

Estonská prezidentka Kersti Kaljulaidová Františkovi v Tallinnu symbolicky předala certifikát estonského virtuálního občanství. Vymoženost stát se "E-Estoncem" zavedla pobaltská země před čtyřmi lety, kdy začala jako první na světě vydávat státem ověřené elektronické identifikační karty.

Jejich držitelé se sice úředně nestávají estonskými občany, mohou ale v Estonsku na dálku podnikat a získávají distanční přístup k místnímu vzdělávání, zdravotní péči nebo internetovému bankovnictví. Františkovo osvědčení má podle serveru ERR pořadové číslo 37.647.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kruté boje uvnitř kabinetu Mayové. Stala se přítěží a měla by být…

24.03.2019 05:52 Aktualizováno Britská premiérka Theresa Mayová čelí vzpouře uvnitř vlastního kabinetu, celkem 11 jeho členů žádá…

Muslim je jedním z nejvlivnějších politiků v Berlíně, představil nezvyklý…

23.03.2019 21:40 Aktualizováno Raedu Salehovi bylo pět let, když jeho rodina opustila palestinskou vesnici na Západním břehu, aby…

Armáda proti žlutým vestám: 40 tisíc protestujících, řada zatčených,…

23.03.2019 21:23 Aktualizováno Demonstrací takzvaných žlutých vest proti politice prezidenta Emmanuela Macrona se dnes po celé…

V rakouském pohoří Rax se utrhla lavina. Zavalila turisty, jeden zahynul

23.03.2019 21:05 Aktualizováno Lavina mokrého těžkého sněhu se dnes utrhla ve východorakouském pohoří Rax v nadmořské výšce zhruba…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama