Papež v zemi ateistů. Kritizoval pasivitu církve vůči skandálům kněží, dostal certifikát "virtuálního občanství"

Tallinn - Papež František se dnes v estonské metropoli Tallinnu poprvé během pobaltské cesty zmínil o skandálech římskokatolických kněží obviněných v mnoha zemích světa ze sexuálního zneužívání. Řekl, že římskokatolická církev "musí sama změnit své chování, pokud nechce, aby ji příští generace opustily".

Přidejte svůj názor 1 komentář

Papež František

Tallinn byl dnes poslední zastávkou papežovy cesty do Litvy, Lotyšska a Estonska, kterou podnikl při příležitosti 100. výročí jejich nezávislosti. Vatikán chtěl rovněž touto cestou uctít památku obětí nacistické a sovětské okupace pobaltských států.

V Estonsku, kde se za věřící považuje méně než třetina obyvatel, se František setkal s křesťanskou mládeží a navštívil jeden z místních klášterů, kde besedoval s pracovníky místních charitativních organizací. Na tallinnském náměstí Svobody pak sloužil mši spojenou s přijímáním.

Při setkání s mladými Estonci papež připustil, že nedostatečným odsouzením provinilých kněží mohla katolická církev mladé lidi zklamat i odpudit. "Pobuřují je skandály spojené se sexem a penězi, které církev nedvojsmyslně neodsoudila. Církev nepochopila život a pocity mládeže a je vůči mladým lidem pasivní," nešetřil František kritikou.

Estonská prezidentka Kersti Kaljulaidová Františkovi v Tallinnu symbolicky předala certifikát estonského virtuálního občanství. Vymoženost stát se "E-Estoncem" zavedla pobaltská země před čtyřmi lety, kdy začala jako první na světě vydávat státem ověřené elektronické identifikační karty.

Jejich držitelé se sice úředně nestávají estonskými občany, mohou ale v Estonsku na dálku podnikat a získávají distanční přístup k místnímu vzdělávání, zdravotní péči nebo internetovému bankovnictví. Františkovo osvědčení má podle serveru ERR pořadové číslo 37.647.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zadržování migrantů na lodi? Salvini bez trestu. Hájil národní zájmy, řekl…

21.10.2018 20:28 Aktualizováno Italský ministr vnitra a šéf protiimigrační Ligy Matteo Salvini byl zproštěn obvinění z nezákonného…

Migranti vzali útokem španělskou enklávu. Na botách měli hroty, jednoho…

21.10.2018 20:05 Aktualizováno Jeden africký migrant přišel o život a tři další byli zraněni, když se dnes asi 300 běženců…

Šrumec v Drážďanech: Tisíce lidí protestovaly proti Pegidě, konal se i…

21.10.2018 19:42 Tisíce lidí dnes vyšly do ulic v Drážďanech hájit demokracii a toleranci. O otevřenost své země…

Vrácení korunovačních klenotů? Rakouský historik usadil Valentu, zároveň…

21.10.2018 18:48 Aktualizováno Šance, že by Rakousko vrátilo Česku na základě iniciativy senátora Iva Valenty část korunovačních…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama