Čech útočící ve Florencii je mezi umělci známá firma, incident zachytila kamera

Florencie - Jednapadesátiletý Čech, který byl v neděli v italské Florencii zadržen po svém útoku na srbskou umělkyni Marinu Abramovičovou, je opět na svobodě. Performerka se rozhodla, že ho nebude žalovat, informoval server Artlyst. Muž narazil ženě přes hlavu zarámované plátno, na kterém byl portrét Abramovičové. Později tvrdil, že to "musel udělat kvůli svému umění".

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto

Incident se stal v okamžiku, kdy 71letá žena opouštěla vernisáž své výstavy ve florentském Palazzo Strozzi. Útočníka, který se označuje za umělce, italská policie podle tiskové agentury DPA zná. Letos v lednu posprejoval na náměstí Piazza della Signoria ve Florencii sochu švýcarského tvůrce Urse Fischera.

Abramovičová deníku La Repubblica řekla, že si nejprve myslela, že muž, který se blížil s úsměvem, jí obraz nese darem. Po incidentu požádala, aby se s ním mohla setkat - chtěla se dozvědět, proč se k činu uchýlil.

zdroj: YouTube

"Násilí směřované proti ostatním není uměním. Také jsem byla mladá neznámá umělkyně, ale nikdy jsem nikomu neublížila. Během své práce se vystavuji různým situacím, v nichž riskuji život. Ale to je mé rozhodnutí a podmínky si stanovuji sama," reagovala Abramovičová, když se od útočníka dozvěděla, že ho motivovaly umělecké pohnutky.

Italské úřady sice útočníkovo jméno nezveřejnily, ale podle florentského vydání deníku Corriere della Sera se jmenuje Václav Pišvejc. List připomíná jeho další aktivity ve Florencii. V roce 2012 pokryl stěny bývalého kláštera svaté Uršuly v centru města falešnými dolarovými bankovkami.

O dva roky později se vysvlékl nedaleko florentského dómu a lehl si na zem vystlanou falešnými dolarovými bankovkami. A rok poté se obnažil u katedrály Santa Maria del Fiore. V roce 2016 jeho činnost v kontextu starého a nového umění ve Florencii popsal list La Repubblica.

Abramovičová, která žije v USA, se proslavila často kontroverzními performancemi, při nichž zkoumala fyzické limity lidského těla a hranice mysli. Zajímá se o vztah mezi umělcem a divákem a angažovala se i ve filmu a sochařství.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V italském migračním táboře znásilnili ženu ze Slovenska, Salvini chce…

16.10.2018 22:10 Aktualizováno Italská agentura ANSA informovala o tom, že v jednom z italských migračních středisek mladý migrant…

Komise nabídla Británii prodloužení přechodného období

16.10.2018 21:52 Evropská komise nabídla Británii prodloužení přechodného období po brexitu. S odvoláním na interní…

Francouzská policie zatkla ukrajinského oligarchu, předstíral smrt

16.10.2018 18:57 Francouzská policie zadržela počátkem října v Burgundsku ukrajinského oligarchu podezřelého z…

Slovensko radikálně mění politiku: Strany se budou muset přejmenovat a…

16.10.2018 18:42 Politické strany na Slovensku nebudou moci být pojmenovány po svých lídrech. Ti v případě…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama