Čech útočící ve Florencii je mezi umělci známá firma, incident zachytila kamera

Florencie - Jednapadesátiletý Čech, který byl v neděli v italské Florencii zadržen po svém útoku na srbskou umělkyni Marinu Abramovičovou, je opět na svobodě. Performerka se rozhodla, že ho nebude žalovat, informoval server Artlyst. Muž narazil ženě přes hlavu zarámované plátno, na kterém byl portrét Abramovičové. Později tvrdil, že to "musel udělat kvůli svému umění".

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto

Incident se stal v okamžiku, kdy 71letá žena opouštěla vernisáž své výstavy ve florentském Palazzo Strozzi. Útočníka, který se označuje za umělce, italská policie podle tiskové agentury DPA zná. Letos v lednu posprejoval na náměstí Piazza della Signoria ve Florencii sochu švýcarského tvůrce Urse Fischera.

Abramovičová deníku La Repubblica řekla, že si nejprve myslela, že muž, který se blížil s úsměvem, jí obraz nese darem. Po incidentu požádala, aby se s ním mohla setkat - chtěla se dozvědět, proč se k činu uchýlil.

zdroj: YouTube

"Násilí směřované proti ostatním není uměním. Také jsem byla mladá neznámá umělkyně, ale nikdy jsem nikomu neublížila. Během své práce se vystavuji různým situacím, v nichž riskuji život. Ale to je mé rozhodnutí a podmínky si stanovuji sama," reagovala Abramovičová, když se od útočníka dozvěděla, že ho motivovaly umělecké pohnutky.

Italské úřady sice útočníkovo jméno nezveřejnily, ale podle florentského vydání deníku Corriere della Sera se jmenuje Václav Pišvejc. List připomíná jeho další aktivity ve Florencii. V roce 2012 pokryl stěny bývalého kláštera svaté Uršuly v centru města falešnými dolarovými bankovkami.

O dva roky později se vysvlékl nedaleko florentského dómu a lehl si na zem vystlanou falešnými dolarovými bankovkami. A rok poté se obnažil u katedrály Santa Maria del Fiore. V roce 2016 jeho činnost v kontextu starého a nového umění ve Florencii popsal list La Repubblica.

Abramovičová, která žije v USA, se proslavila často kontroverzními performancemi, při nichž zkoumala fyzické limity lidského těla a hranice mysli. Zajímá se o vztah mezi umělcem a divákem a angažovala se i ve filmu a sochařství.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Francii protestovalo 66 tisíc žlutých vest. Policie nasadila slzný plyn…

15.12.2018 21:11 Aktualizováno V celé Francii dnes demonstrovalo 66.000 takzvaných žlutých vest. Protivládní protesty tak podle…

Nahá umělkyně exhibovala na okraj manifestace „žlutých vest". Na Champs…

15.12.2018 20:24 Aktualizováno Dnešní manifestaci „žlutých vest“ zažila v centru Paříže i uměleckou performanci. Provedla jí…

Dusno ve Vídni a Římě: Zastánci uprchlíků demonstrovali proti…

15.12.2018 20:00 Tisíce lidí dnes demonstrovaly ve Vídni a v Římě proti vládám, jejich součástí jsou pravicoví…

Klimatická konference COP24: Zástupci téměř 200 zemí se blíží k dohodě,…

15.12.2018 17:18 Zástupci téměř 200 států světa, kteří se na světové konferenci o klimatu COP24 v Polsku snaží…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama