Na polsko-ukrajinské hranici stávkují celníci

Varšava/Kyjev - Stovky aut uvízly na polsko-ukrajinské hranici kvůli protestní akci polských celníků a pohraničníků, kteří sníženým pracovním tempem dávají najevo svou nespokojenost s mzdovými podmínkami. "Na hraničních přechodech ve Lvovské oblasti vznikly k úternímu poledni fronty čítající čtyři stovky osobních a 460 nákladních aut," napsal na svém webu list Ukrajinska pravda.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Celníci a pohraničníci se podle deníku "tichou stávkou" domáhají zvýšení platů v situaci, kdy přes hranici proudí čím dál více lidí. Od ledna do srpna letošního roku polsko-ukrajinské hranice překročilo skoro 14,5 milionu lidí.

Podle polského serveru Nowiny24.pl k "italské stávce" přispěla hlavně okolnost, že při změně předpisů byli celníci z polsko-ukrajinské hranice zařazeni do nejhůře odměňované kategorie, přestože se cítí pracovně nejvíce přetíženi.

"Je to skandál," prohlásil místopředseda celních odborů Artur Kaczor. "Budeme protestovat podle italského vzoru, tedy všechny úkony při odbavení budeme provádět velice pečlivě a dlouho. Ať naši náčelníci ještě jednou zváží, co udělali," dodal.

Polská média varují, že stávka může ochromit přeshraniční dopravu. Pamětníci vzpomínají na doby, kdy mezi Lublinem a Lvovem jezdily dva autobusy a cesta se zvládla do pěti hodin. V současnosti ujet 222 kilometrů trvá více než dvanáct hodin, a to jen kvůli dlouhým hodinám čekání, než pohraničníci zkontrolují pasy, postěžoval si reportér polksého listu Gazeta Wyborcza.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řecko navrhlo řešení uprchlické krize, nadávalo pokrytcům. Je z toho…

14.12.2018 19:16 Aktualizováno Řecký premiér Alexis Tsipras svým kolegům ze zemí Evropské unie navrhl, aby se unie do května…

Potupa Mayové? Chce dál jednat o brexitu, lídři EU reagovali chladně

14.12.2018 17:27 Představitelé Evropské unie a členských zemí dnes po summitu EU v Bruselu dávali najevo, že jsou…

Rakousko si vylámalo zuby na azylovém systému EU, summit skončil bez dohody

14.12.2018 17:22 Aktualizováno Země Evropské unie se dnes na summitu v Bruselu shodly, že v boji s migrací budou dál klást důraz…

Nizozemec si odpyká 11 let za kyberšikanu. Nezletilou dívku dohnal k…

14.12.2018 17:15 Nizozemský odvolací soud dnes potvrdil bezmála 11letý trest vězení pro muže, který na internetu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama