Migranti fandí Merkelové. Její stranu mají nejraději

Berlín - Německá sociální demokracie (SPD) byla dlouhá léta nejoblíbenější politickou stranou lidí s migračními kořeny. Letos ji ale nečekaně zřetelně přeskočila konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové, kterou by volilo 43,2 procenta lidí s migračními kořeny. Ukázal to průzkum nadací, které se věnují migraci.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Sídlo CDU v Berlíně
doporučujeme

CDU/CSU si u přistěhovalců a jejich potomků za poslední dva roky polepšila o 15,6 procentního bodu. Sociální demokracie naopak prakticky o stejný počet procentních bodů přišla, když se její podpora snížila ze 40,1 na 25 procent. Oblíbenost SPD šla prudce dolů především u lidí s tureckými kořeny. Zatímco ještě v roce 2016 činila 69,8 procenta, letos už jen 37 procent.

Příčiny výrazných změn průzkum nevysvětluje, podle některých pozorovatelů mohou být ale dány tím, že šéfka CDU Merkelová je dodnes symbolem otevřené migrační politiky. SPD zase mohla uškodit kritika jejích představitelů vůči tureckému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi.

Třetí nejoblíbenější stranou u lidí s migračními kořeny je Levice s 10,1 procenta, následovaná Zelenými s deseti procenty. Svobodné demokraty by volilo 5,2 procenta dotázaných a protiimigrační Alternativu pro Německo 4,8 procenta. Hlavní část z nich tvoří Němci, kteří se do země v posledních desetiletích vrátili z východní Evropy, a jejich potomci.

V Německu nyní žije přes 19 milionů lidí s migračními kořeny, což odpovídá 23,6 procenta obyvatel. Jejich počet se v dalších letech bude zvyšovat, stejně jako počet lidí z této skupiny, kteří budou moci volit. V roce 2013 tvořili 9,4 procenta všech voličů, loni už 10,2 procenta.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Násilí, mučení, nelidské podmínky. Cesta do Evropy migranty sráží na kolena

24.01.2020 16:02 Agentura OSN pro uprchlíky na svých webových stránkách vypráví příběh Feven, osmnáctileté dívky,…

Střelba v Německu: Šest mrtvých, množí se spekulace

24.01.2020 15:51 Aktualizováno Šest lidí dnes zahynulo při střelbě ve městě Rot am See na jihozápadě Německa. Bilanci obětí,…

Bulharsko chce vypovědět dva ruské diplomaty, viní je ze špionáže

24.01.2020 15:30 Kvůli obvinění ze špionáže Bulharsko patrně vypoví dva ruské diplomaty. Podle bulharských médií to…

Polsko na prahu justiční anarchie. Nejvyšší soud učinil bezprecedentní krok

24.01.2020 15:03 Za bezprecedentní krok, který může vést k destabilizaci polského právního řádu, považuje premiér…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama