Katalánsko si bouřlivě připomíná loňské referendum. Pryč s okupanty, skanduje dav

Barcelona - První výročí referenda o nezávislosti Katalánska, které uspořádala předchozí regionální vláda přes zákaz španělské justice, si dnes připomněly tisíce lidí po celém regionu. Shromáždění separatistů omezila ráno a dopoledne provoz na několika silnicích i železnici, kolem poledne prošel pochod asi 15.000 studentů centrem Barcelony. Demonstrace připomínající plebiscit, při němž španělská policie bránila lidem v hlasování, jsou plánovány až do večera.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Katalánsko, ilustrační foto
doporučujeme

Univerzitní a středoškolští studenti uspořádali dnešní pochod centrem Barcelony pod heslem 1. října - Nezapomeneme, ani nepromineme. Jejich průvod vedl i kolem sídla španělské policie v katalánské metropoli, kde studenti volali mimo jiné "Pryč s okupačními silami". Mávali katalánskými vlajkami a křičeli také "Svobodu pro politické vězně". Jimi označují katalánské politiky, z nichž někteří jsou už skoro rok ve vazbě a jimž hrozí trest až 25 let vězení za vzpouru.

Loňské události si dnes připomněla i nynější katalánská vláda, složená rovněž ze separatistů. Dopoledne uspořádala zasedání ve městě Sant Julia de Ramis, kde loni policie uzavřela volební místnost, v níž měl hlasovat tehdejší katalánský premiér Carles Puigdemont. Ten nakonec hlasoval jinde.

zdroj: YouTube

Nový katalánský premiér Quim Torra dnes vyzval k propuštění katalánských politiků z vazby a k pokračování manifestací za zrušení trestního stíhání bývalého katalánského vedení. Torra též označil loňské referendum za "semínko", z něhož vyroste katalánská republika.

Torra také pochválil separatistickou organizaci Výbory pro obranu republiky (CDR), která uspořádala velkou část dnešních akcí v regionu. Toho využil lídr španělské opozice, šéf lidovců Pablo Casado k útoku na španělského premiéra Pedra Sáncheze, který by podle něj měl buď opět převzít přímou správu Katalánska (jako to udělal loni předchozí lidovecký premiér Mariano Rajoy), nebo vyhlásit ve Španělsku parlamentní volby.

Demonstrace separatistů se konaly v Katalánsku už od časných ranních hodin a zkomplikovaly provoz mimo jiné v centru Barcelony či na dálnici AP-7, která vede podél východního pobřeží Španělska. Provoz tak demonstranti ovlivnili například u města Martorell, kde zvedali mýtné brány, či u obce Vandellos. Nedaleko Barcelony blokovalo asi 500 členů CDR zhruba čtyři hodiny přístup do logistické zóny, kde se kvůli tomu vytvořila fronta stovky kamionů.

Ve městě Girona separatisté ráno asi tři hodiny blokovali na nádraží koleje, čímž způsobili zrušení šesti spojů a zpoždění dvou spojů do Lyonu a Paříže.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ze Sardinek je celoitalský fenomén. Konal se dosud největší protest proti…

14.12.2019 21:28 Aktualizováno V Římě se dnes sešly desetitisíce příznivců občanského hnutí Sardinky, které vzniklo teprve před…

Fiasko klimatické konference COP25? Dohoda stále není, debata se vyostřuje

14.12.2019 20:28 Aktualizováno Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu stále pokračuje, přestože měla v pátek…

Nejkurióznější "vánoční stromek"? Neuvěříte, co parta Němců postavila

14.12.2019 20:19 Místo vánočního stromku se skupina mužů ze severoněmeckého Bendorfu rozhodla postavit pyramidu z…

Nápor na hranice. Kolik uprchlíků se letos pokusilo dostat do EU? Nová…

14.12.2019 19:32 Aktualizováno Počet migrantů, kteří se ilegálně pokoušeli dostat na území Evropské unie, v listopadu proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama