Vzpoura u konzervativců potlačena? Další ministři hájili plán Mayové pro brexit

V obou nejsledovanějších projevech na sjezdu britských konzervativců dnes hájili členové vlády aktuální strategii premiérky Theresy Mayové pro odchod Británie z Evropské unie. Podle ministra financí Philipa Hammonda premiérčin "plán z Chequers" prosadí rozhodnutí voličů, zamezí obnově pevné irské hranice a zachová jednotu Spojeného království. Ministr pro brexit Dominic Raab řekl, že je načase se sjednotit a "proměnit brexit v úspěch".

Přidejte svůj názor

Theresa Mayová

"Kdybych vám před třemi lety řekl, že ukončíme volný pohyb osob, zastavíme velké roční příspěvky do (unijního) rozpočtu, opustíme jednotný trh, dostaneme se z celní unie, budeme nezávisle utvářet obchodní politiku, učiníme parlament nejdůležitějším orgánem, ochráníme Spojené království, opustíme společnou politiku rybolovu a zanecháme společnou zemědělskou politiku, brali byste to všema deseti," vzkázal podle televize Sky News Raab rebelům v Konzervativní straně, kteří proti plánu dohodnutém na venkovském sídle premiérů v Chequers požadují výraznější odpoutání od EU.

Mayová kromě "brexitářů" čelí ve vlastní straně také názorovému proudu zastávajícímu opačné stanovisko, hlavním úkolem pro premiérku je během čtyřdenního sjezdu v Birminghamu budovat pro svůj návrh širokou podporu. Několik členů kabinetu hájilo její strategii už v neděli. "Během následujících týdnů musíme společně stát pevně za premiérkou, abychom dosáhli nejlepšího možného výsledku pro Británii a zároveň naplňovali preventivní opatření v podobě příprav na možnost odchodu bez dohody," řekl dnes ministr financí Hammond.

Selhání vyjednávání s Bruselem není zdaleka vyloučeno, ačkoli obě strany tvrdí, že dosažení dohody je pro ně preferovaným vyústěním. Představitelé EU se zatím k plánu Mayové stavějí odmítavě. Považují jej za nepřijatelné vybírání benefitů evropského jednotného trhu.

Ministr Raab EU kritizoval za podle něj dogmatický přístup a prohlásil, že pokud se EU pokusí Británii "zamknout" v celní unii nebo Evropském hospodářském prostoru, "odejdeme bez dohody". Na přípravách na tento scénář prý pracuje celý vládní aparát.

Ministr financí Hammond se ve svém projevu obšírně věnoval také domácím otázkám a britští novináři si všímají jedné nebývale antikapitalistické pasáže. "Příliš mnoho lidí má pocit, že ztratili kontrolu..., že pracují pro systém, ale systém nepracuje pro ně," citovala Hammonda editorka deníku The Guardian Heather Stewartová, která tato slova označila za "poněkud Corbynovská" - s odkazem na levicového vůdce labouristů. "Zatímco odpovědi labouristů by nic nevyřešily, jejich otázky si zaslouží reakci," pokračoval Hammond.

Raab zase labouristy kritizoval kvůli problémům s antisemitismem, přičemž podle The Guardian dlouze hovořil také o svém židovském otci, který v roce 1938 uprchl z Československa před nacisty. Ministr letos na jaře v rozhovoru v listu The Sunday Times uvedl, že o hrůzách nacismu jako malý kluk slýchával doma "nad gulášem, knedlíky nebo štrúdlem".

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

AfD utrpěla porážku. Ústavní soud smetl žalobu na Merkelovou kvůli…

18.12.2018 11:13 Protestní Alternativa pro Německo (AfD) neuspěla se žalobou proti migrační politice kancléřky…

V Maroku zatkli člena vraždícího gangu, je podezřelý ze zabití turistek z…

18.12.2018 11:07 V Maroku zatkli jednoho člověka podezřelého z vraždy dvou turistek ze Skandinávie. Oznámilo to dnes…

Policie vtrhla do mešity v Berlíně, imám posílal peníze teroristům

18.12.2018 10:22 Německá policie dnes od časného rána provádí razie v jedné z mešit v Berlíně a v dalších objektech.…

Fiala se naštval na vládu: To je absurdní, v zahraničí jsme k smíchu

18.12.2018 09:00 Aktualizováno Předseda opoziční ODS Petr Fiala se tvrdě vysmál vládě. Důvodem jsou okolnosti kolem hlasování o…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama