Revoluce v Polsku: Národ rozděluje film "Kler" o hříšných duchovních, láme rekordy + VIDEO

Polskou společnost v posledních dnech ostře rozděluje debata o novém filmu Kler (Klérus), který láme divácké rekordy.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Nový polský film o hříšných mniších, Kler (Klérus)

Zatímco část Poláků vidí ve fiktivním snímku o hříšných duchovních obraz temné stránky katolické církve udržující si v zemi velký vliv, jiní včetně některých politiků vládní konzervativní strany Právo a spravedlnost jej považují za skandální.

KLER - oficjalny zwiastun nowego filmu Wojtka Smarzowskiego (2:25) | zdroj: YouTube


Snímek režiséra Wojciecha Smarzowského, který měl premiéru minulý pátek, se stal ihned po uvedení do kin největším hitem posledních let. Podle polských médií jej již vidělo přes milion diváků, jen za první víkend stanovil absolutní divácký rekord, když jej shlédlo 935.000 lidí. To je více než dosavadní trháky 50 odstínů šedi, Hvězdné války či Shrek 3.

Příběh filmu sleduje osudy čtyř duchovních, jejichž životy jsou plné věcí nepatřičných pro jejich stav: alkoholismu, bezohledného kariérismu, pokrytectví či pedofilie. V silně katolické zemi, kde se k víře hlásí většina obyvatel, se film stal předmětem vášnivé veřejné debaty.

Zatímco před některými kiny stojí po dlouhé době fronty na lístky, jinde lidé vyzývají, aby byl kvůli "hanobení církve" stažen z promítání.

"Podle Smarzowského jsou kněží skupina pokryteckých nenažraných alkoholiků, které zajímá jedině sex," kritizovala dílo poslankyně PiS Anna Sobecká, jež se obrátila na ministra kultury s dotazem, proč získal film příspěvek od státního filmového fondu. Ministr Piotr Gliński promptně vysvětlil, že o podpoře rozhodlo ještě minulé vedení úřadu před nástupem vlády PiS.

Polská státní televize ovládaná lidmi loajálními vládní straně film kritizuje a označila jej za "další útok na katolickou církev, brutální a nepravdivý". Konzervativci ideově blízcí církvi jsou znepokojeni odlivem části zejména liberálně smýšlejících Poláků z velkých měst od katolické víry a vidí za tím některé opoziční politiky a média, kteří podle nich církev nemístně kritizují.

Část samotných představitelů církve však podle médií po shlédnutí filmu připustila, že narušuje tabu a otevírá debatu o stavu katolické církve v Polsku. Kněz Alfred Wierzbicki listu Gazeta Wyborcza řekl, že dílo "ukazuje slábnoucí věrohodnost církve", samo o sobě však nepomůže. "Proměna může nastat pouze uvnitř samotné církve," uvedl duchovní.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pád Merkelové se přiblížil? Zemětřesení v Bavorsku pocítí i Berlín, píše…

15.10.2018 10:44 O politickém zemětřesení, debaklu nebo těžké porážce pro Křesťanskosociální unii (CSU) a sociální…

Dohoda o brexitu stále nejistá. Babiš zůstává optimistou i po krachu…

15.10.2018 10:32 Premiér Andrej Babiš zůstává i po nezdaru nedělní schůzky vyjednávačů Evropské unie a Velké…

Britská královská rodina čeká přírůstek. Meghan je těhotná, oznámil palác

15.10.2018 10:27 Manželka prince Harryho, vévodkyně ze Sussexu Meghan, je těhotná. Jejich první dítě by se mělo…

Prudké bouře a lijáky zabily ve Francii tři lidi, mezi oběťmi je i jeptiška

15.10.2018 10:01 Aktualizováno Jih Francie v noci na dnešek zasáhly prudké deště a záplavy, které si vyžádaly nejméně pět mrtvých.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama