"Šíříte fake news, zajdete na úbytě." Šéf italských populistů kope do médií, ta mu to vrátila

Šéf italských populistů, vicepremiér Luigi Di Maio o víkendu opakovaně zaútočil na italský tisk, zejména na deník La Repubblica a týdeník L'Espresso. Ty podle něj šíří falešné zprávy, nikdo je nečte, a proto se v nich propouští. Jeho tvrzení odsoudily všechny zbylé významné italské listy, například La Stampa ze stejné skupiny, Corriere della Sera či Il Fatto Quotidiano. Na dvou stranách nedělního vydání deníku La Repubblica reagoval na Di Maia šéfredaktor listu. "Nemáme strach. Budeme dál psát pravdu," vzkázal mu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Noviny, ilustrační foto
doporučujeme

"Naštěstí už jsme imunní vůči kachnám a falešným zprávám tisku a imunitu si pěstuje i mnoho dalších občanů, takže několik novin zachází na úbytě, mezi nimi i ty ze skupiny L'Espresso," napsal Di Maio v sobotu na facebooku. "Je mi líto jejích zaměstnanců, protože se tam začíná propouštět - nikdo je totiž nečte, protože celé dny tráví zkreslováním skutečnosti," dodal.

Skupina L'Espresso, již vicepremiér zmiňuje, se minulý rok v květnu přejmenovala na skupinu GEDI a vydává mimo jiné citované deníky La Repubblica, La Stampa a týdeník L'Espresso.

"Když noviny a zpravodajské servery končí, propouštějí, anebo jsou nuceny ke snižování úvazků, netrpí tím jen novináři, ale také demokracie, " uvedl v prohlášení deník Il Fatto Quotidano. "Vydavatelský a reklamní trh se nyní potýkají s problémy, které vyplývají mimo jiné z technologických změn. Je nepřijatelné, že Luigi Di Maio problémy důležité skupiny jako je GEDI řeší tak, že jemu nevyhovující redakční linii označuje za 'kachny' a 'falešné zprávy'. Svobodné a kvalitní informování se odvíjí od toho, co je primárním zájmem země, a nemůže se spokojit s vládní propagandou," zdůrazňuje se v prohlášení.

"Přát si konec novin se rovná vůli zrušit jakýkoli projev kritického myšlení a nesouhlasu, z tohoto důvodu je to velmi nebezpečné jednání - o to vážnější, že jej za své vzal vysoký představitel vlády," napsal deník Il Messagero s osmým nejvyšším počtem výtisků.

"Ministr práce, který při propouštění nehne ani prstem, vicepremiér, který útočí na svobodu tisku. To tu v Itálii ještě nebylo. Jinde ano, ale v Itálii dosud ne," reagoval na Di Maiovo napadání tisku bývalý premiér Matteo Renzi.

Luigi Di Maio ve vládě M5S a protiimigrační Ligy zastává post sjednocený resort práce, sociálních věcí a hospodářského rozvoje. Vybral si jej, aby mohl do rozpočtu prosadit nepodmíněný základní příjem pro chudé Italy, klíčový bod programu M5S. To se mu v uplynulých týdnech na úkor rozpočtového deficitu podařilo, což vyvolalo obavu unijních partnerů i kritiku tisku.

Di Maiovo zvolání z minulého týdne, že se podařilo poprvé v italské historii zrušit chudobu, připomíná ve své reakci také šéfredaktor listu La Repubblica Mario Calabresi. Tvrdí, že Di Maia, který ten samý týden prohlásil, že v roce 2050 už nebudou žádné oběti dopravních nehod, lze brát vážně jen s obtížemi. Vicepremiérovi vzkazuje, že La Repubblica je druhým největším italským deníkem a drží primát pokud jde o sledovanost na internetu. Není tedy pravda, že ji nikdo nečte.

Calabresi dále mimo jiné napsal, že politici začínají obcházet média prostřednictvím sociálních médií a z tiskových konferencí se stala jednostranná "vyjádření pro tisk". "Kdo narušuje pořádek a chce přesto klást otázky, aby mohl zviditelnit protimluvy, odhalovat chyby a lišácké kousky, ten musí být postaven mimo hru. Rychle a jakýmikoli prostředky," konstatuje Calabresi.

Útoky M5S na média se netýkají pouze tisku. "Podíváme se i na tiskové agentury. Vykonávají sice primární službu, ale v Itálii, jak všichni vědí, jich je příliš," pohrozil senátor M5S Vito Crimi z pozice vládního zmocněnce pro vydavatelskou činnost.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

I v Evropském parlamentu si včera připomněli pád Berlínské zdi

14.11.2019 20:38 Aktualizováno Německo a další země Evropské unie si od minulého týdne připomínají pád Berlínské zdi z roku 1989 a…

U bývalého vyhlazovacího tábora Treblinka našli nový hromadný hrob

14.11.2019 20:07 Dosud neznámý hromadný hrob vězňů bývalého nacistického vyhlazovacího tábora Treblinka, asi 100…

Británie má další problém. EU s ní zahájila řízení

14.11.2019 19:38 Evropská komise dnes zahájila proti Británii řízení za to, že odmítla navrhnout komisaře. Londýn…

Na pařížském okruhu shořel autobus Flixbusu, vezl 41 lidí

14.11.2019 18:25 Autobus společnosti Flixbus dnes odpoledne na pařížské okružní dálnici začal hořet. Plameny vozidlo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama