Obvinění z vraždy Kuciaka zůstanou ve vazbě, potvrdil nejvyšší soud SR

Slovenský nejvyšší soud dnes zamítl odvolání tří osob obviněných z vraždy novináře Jána Kuciaka proti uvalení vazby. Jejich stížnost proti tomuto opatření shledal tříčlenný senát soudu jako neodůvodněnou. Informovaly o tom slovenské weby, ČTK to potvrdila mluvčí soudu Alexandra Važanová. Specializovaný trestní soud, který na obviněné po jejich zadržení uvalil vazbu na konci září, v odůvodnění verdiktu uvedl, že obvinění před vraždou opakovaně jezdili k bydlišti novináře a že po vraždě žádali za vykonání činu vyšší než původně slíbenou částku peněz, kterou i dostali.

Přidejte svůj názor

Věznice
doporučujeme

"Senát má za to, že důvody vazby, tak jak je konstatoval soudce pro přípravné jednání, nadále trvají," sdělila podle serveru sme.sk mluvčí Alexandra Važanová.

Z vraždy Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové jsou obviněné čtyři osoby, které policie také zadržela. Podle policie jde o vykonavatele nájemné vraždy Tomáše Szabóa, druhotnou objednavatelku zločinu Alenu Zsuzsovou, řidiče, který Szabóa vezl, Miroslava Marčeka a zprostředkovatele Zoltána Andruskóa.

Kuciak a Kušnírová byli zastřeleni 21. února v jejich domě v obci Velká Mača nedaleko Trnavy, ale na zločin se přišlo až o několik dnů později.

Z odůvodnění dřívějšího verdiktu Specializovaného trestního soudu o vazbě obviněných, který zveřejnil list Pravda, vyplývá, že obvinění vraždu připravovali delší dobu. Objednavatelka vraždy oslovila jednoho z obviněných na konci loňska nebo na začátku letošního roku a za vraždu mu slíbila odpustit dluh ve výši 20.000 až 25.000 eur (514.000 až 642.000 korun) a vyplatit mu dalších 50.000 eur (1,23 milionu korun). Dva ze čtveřice obviněných pak v únoru opakovaně jezdili v různých vozech k bydlišti novináře, jeden z nich se tam pohyboval i pěšky.

Vrah podle soudního dokumentu v den vraždy čekal zhruba dvě hodiny u domu Kuciaka. Večer pak do něj bez použití síly vstoupil, v kuchyni zbraní kalibru 9 milimetrů zastřelil jednou ranou Kušnírovou a novináře dvěma ranami; podle soudu není známo, kterou oběť zastřelil jako první. Vrah pak z domu odešel pěšky k hřišti, kde ho vyzvedl další z obviněných.

Poté, co média informovala o vraždě novináře, žádali dva z obviněných další neupřesněnou částku peněz. Tu jim podle soudního dokumentu obviněná vyplatila.

Jména obviněných soud ve zveřejněném rozhodnutí neuvedl. Z dokumentu také vyplývá, že podle dosavadního vyšetřování neměla Zsuzsová osobní důvod na objednávku vraždy novináře a že byla jen zprostředkovatelkou.

Proti vazbě se odvolali Szabó, Zsuzsová a Marček. Andruskó podle médií jako jediný začal s policií spolupracovat. Jako skutečného objednavatele vraždy investigativního novináře podle médií označil podnikatele s mafiánským pozadím Mariana Kočnera.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Portugalský parlament schválil eutanazii a asistovanou sebevraždu

20.02.2020 20:54 Portugalský parlament dnes v prvním čtení schválil zákony legalizující eutanazii a asistovanou…

Summit EU přerušen. Michel chce bilaterální jednání

20.02.2020 20:49 Dnešní mimořádný summit Evropské unie o rozpočtu pro období 2021-2027 předseda Evropské rady…

Slovenský parlament opět funguje, skupina poslanců po dvou dnech ukončila…

20.02.2020 19:33 Aktualizováno Obstrukce části slovenských poslanců, kteří v parlamentu na protest proti projednávání návrhů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama