Pakt OSN o migraci? Polsko se vzpouzí, dokument prý podporuje příval ilegálů

Polský ministr vnitra Joachim Brudziński navrhne premiérovi, aby Varšava odstoupila od globálního paktu OSN o migraci ještě před jeho oficiálním přijetím letos v prosinci. Dokument podle ministra podporuje nepovolenou migraci, informovala dnes agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

"Doporučím premiérovi Mateuszi Morawieckému odstoupit od globálního paktu (OSN), který má být podepsán v prosinci v Marrákeši," citovalo dnes Brudzińského na twitteru ministerstvo vnitra. "Návrh dohody podle nás nezaručuje Polsku bezpečnost. Může navíc posílit nelegální migraci," dodal ministr.

Text nezávazné dohody byl v září 2016 přijat 193 členy Organizace spojených národů. Od dokumentu, který má zlepšit mezinárodní řešení uprchlické problematiky, už loni odstoupily Spojené státy. Proceduru odchodu z jednání OSN o migračním paktu zahájilo letos i Maďarsko, podle nějž je dokument naprosto proti bezpečnostním zájmům země.

Česká republika, která patří společně s Maďarskem a Polskem k hlasitým kritikům migrační politiky EU a k odpůrcům přijímání migrantů, své stanovisko k dohodě vyjádří až na prosincové konferenci. Podle prohlášení ministerstva zahraničí ale vláda nebude dávat žádný souhlas s nelegální migrací.

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) vyhrála parlamentní volby v roce 2015 i díky tomu, že vsadila na strach lidí z migrace. Polsko ale přijímá značný počet zahraničních pracovníků, zejména ze sousední Ukrajiny, ale i z Běloruska nebo částí Asie. Země má rekordně nízkou míru nezaměstnanosti, nyní se pohybuje kolem 5,8 procenta.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Exploze v prešovském paneláku: Obviněno pět lidí, hrozí jim doživotí

22.02.2020 20:42 V souvislosti s prosincovou explozí plynu v obytném domě v Prešově na východě Slovenska, která si…

Nemoc Covid-19 se nedaří zastavit. Čína hlásí 2345 obětí, zemřeli první…

22.02.2020 19:57 Na nákazu novým typem koronaviru zemřeli první dva Evropané, jde o staršího muže a ženu ze severu…

EU se dál tříští? Summit o rozpočtu odhalil hluboké rozpory, upozorňuje…

22.02.2020 19:13 Aktualizováno Mělo jít o velké evropské setkání a obnovu evropského projektu po brexitu, o novou mobilizaci a…

Google zablokoval některé volební spoty Směru-SD, šířily nenávist

22.02.2020 18:11 Aktualizováno Internetová společnost Google zablokovala asi tři desítky předvolebních reklam slovenské vládní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama