Konec střídání času nakonec nebude? Objevil se zásadní problém

Členské státy EU nesouhlasí s předsedou Evropské komise Junckerem v otázce změny střídání času. Státy si stěžují, že nemají dostatek detailů o tom, jak by změna probíhala. Podle předsedy Komise by změna střídání času mohla nastat v dubnu příštího roku.

Přidejte svůj názor 34 komentářů

Změna času

Evropská komise plánovala zrušení střídání času ještě před nastávajícími volbami do Evropského parlamentu, které se uskuteční 5. května příštího roku. Zástupci některých členských států s návrhem Komise nesouhlasí. Stěžují si, že Komise představila jen hrubý návrh změn, který postrádá detailní rozbor. Schválení takovéto změny je dle nich nemožné stihnout do dubna, píše Politico.

Jeden ze zástupců řekl: „Komise nám předložila nekompletní návrh legislativy a řekla: My už jsem práci udělali, teď je to na vás,“ stěžuje si. Jednotlivé země musí do 31. března 2019 oznámit Bruselu, jaké je jejich stanovisko. Státy si mají vybrat, jestli preferují letní nebo zimní čas.

To znamená, že jednání musí probíhat rychle. Komisařka pro dopravu Violeta Bulc již v září oznámila, že Portugalsko, Kypr, Polsko by chtěly letní čas. Zatímco Finsko, Dánsko a Nizozemsko preferují zimní. Žádné oficiální stanovisko však nebylo prozatím dojednáno. Jedinou zemí EU, která by chtěla zůstat u střídání času je Řecko.

Země chtějí více času, aby mohly být případné změny ve všech státech detailně prodiskutovány. To může trvat týdny až měsíce. Navíc se chtějí země koordinovat se svými sousedy, aby ve změně času nebyly zmatky.

Komise vysvětluje svůj postoj a naléhání na rychlost v legislativním procesu okolo změny ve střídání času tím, že v průzkumu na toto téma, se 84% z 4,6 milionu respondentů vyjádřilo pro zrušení střídání.

Zástupci některých členských států však namítají, že respondenti v průzkumu nebyli vybírání rovnoměrně. Průzkumu se účastnilo okolo 3 milionu Němců, zatímco třeba Italů jen 20 tisíc.

Členské státy by také chtěly více informací o tom, jaký dopad bude mít konec střídání času na různé oblasti včetně dopravy nebo finančnictví.

Vstupte do diskuze (34)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brusel přiznal děsivá fakta: V EU může být 200 tisíc potenciálních…

15.10.2018 14:57 Aktualizováno Evropská komise přiznala, že v EU může být až 200 000 potenciálních teroristů s odcizenými doklady.…

Drama v Kolíně nad Rýnem: Na nádraží zasahuje policie, pachatel si vzal…

15.10.2018 14:53 Aktualizováno Policie evakuovala centrální vlakové nádraží v Kolíně nad Rýnem poté, co přišlo hlášení o střelbě a…

Babiš po návštěvě Frontexu obrátil: Při vracení migrantů dělá dobrou práci

15.10.2018 14:33 Premiér Andrej Babiš zmírnil své výhrady vůči Evropské agentuře pro pohraniční a pobřežní stráž …

Merkelová a Seehofer to mají spočítané? Německo se otřásá v základech

15.10.2018 14:29 Aktualizováno V Německu se po dramatických změnách, které přinesly nedělní bavorské volby, naplno rozběhla debata…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama