Nacistická zvěrstva? Steinmeier požádal v Řecku o odpuštění

Německo dál nese morální a politickou vinu za zločiny, které nacisté spáchali za druhé světové války. Na počátku své dvoudenní návštěvy Řecka to dnes řekl německý prezident Frank-Walter Steinmeier, informovala agentura DPA. Řeky nejvyšší představitel Německa zároveň požádal o odpuštění. Steinmeier ocenil také úsilí, které řecký lid vynaložil ve snaze dostat se z finanční krize.

Přidejte svůj názor

Frank-Walter Steinmeier

Na úvod státní návštěvy německý prezident zavítal do bývalého nacistického koncentračního tábora Chaidari na předměstí Atén, kde bylo během okupace vězněno až 25.000 řeckých odbojářů a Židů. Později se sešel s řeckým prezidentem Prokopisem Pavlopulosem, předsedou vlády Alexisem Tsiprasem a předsedou opoziční Nové demokracie Kyriakosem Mitsotakisem.

Při schůzce Steinmeiera s Pavlopulosem zástupci vlád obou zemí podepsali dohodu o vzniku německo-řecké organizace na výměnu mládeže po vzoru obdobných smluv s Francií či Polskem. Německý prezident po setkání rovněž ocenil úsilí, které Řekové vynaložili, aby se vyrovnali s úspornými opatřeními zavedenými v důsledky dluhové krize.

Už před zahájením návštěvy německá média upozorňovala, že jedním z témat jednání prezidenta s řeckými představiteli by mohla být otázka reparací. Řecký parlamentní výbor v roce 2016 vyčíslil škody způsobené Němci během okupace země v letech 1941 až 1944 na 270 miliard eur (téměř sedm bilionů korun). Letos v srpnu řečtí představitelé potvrdili, že o vyplacení náhrady budou nadále usilovat.

Německo považuje nicméně otázku reparací za vyřízenou na základě smlouvy Řecka a Spolkové republiky z roku 1960 i smlouvy z roku 1990, která předcházela sjednocení Německa.

V pátek Steinmeier se svým řeckým protějškem Pavlopulosem zavítá do jeho rodného města Kalamata na jihu Peloponéského poloostrova.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie se stále bouří. Do ulic vyšly davy studentů, žluté vesty se…

11.12.2018 14:31 Aktualizováno Na mnoha místech Francie dnes pokračují blokády silnic na protest proti vládě prezidenta Emmanuela…

Španělsko-katalánská válka? Zazněl radikální návrh, Madrid zlostně reaguje

11.12.2018 14:19 Španělský ministr vnitra Fernando Grande-Marlaska pohrozil v dopise katalánské vládě, že do tohoto…

O brexitu se bude hlasovat před 21. lednem, Mayová vyrazila do EU na sérii…

11.12.2018 14:03 Britští poslanci budou o dohodě o odchodu své země z Evropské unie hlasovat ještě před 21. lednem,…

Vzpoura uprchlíků v Bamberku: Založili požár, házeli dlažební kostky.…

11.12.2018 13:16 Jedenácti zraněnými a požárem skončily v noci na dnešek potyčky ve středisku pro migranty v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama