Západonilský virus už řádí i v Německu, nakazil se zvěrolékař

Prvního člověka prokazatelně nakaženého virem západonilské horečky hlásí Německo. Zvěrolékař z Bavorska se pravděpodobně infikoval při ohledání mrtvého puštíka vousatého, druhu velké sovy, informoval dnes podle agentury DPA bavorský Zemský úřad pro zdraví a potravinovou bezpečnost v Erlangenu. Dosud byl vir v Německu prokázán pouze u ptáků.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Zvěrolékař se s vysokou pravděpodobností nakazil při pitvě sovy ze zooparku v Poingu, východním předměstí Mnichova. Veterinář krátce po zákroku onemocněl západonilskou horečkou, ale už je opět zdravý.

U uhynulého puštíka byla přítomnost viru prokázána už v polovině září. Už koncem srpna byl odhalen také u puštíka ze zoologické zahrady v Halle.

Vir přenášený komáry se v Německu normálně nevyskytuje. V uplynulých letech se však objevil u několika lidí, kteří se nakazili v zahraničí. Přenos z člověka na člověka přitom dosud není znám.

Abnormálně vysoký počet případů choroby je v Řecku, Itálii, Chorvatsku, Maďarsku a dalších evropských zemí, v nichž se dohromady nakazilo už přes 1000 lidí a někteří z nich, převážně starší osoby, v důsledku nemoci zemřeli.

Po letech se západonilská horečka objevila také v České republice. V břeclavské nemocnici v srpnu zemřela na západonilskou horečku dvaasedmdesátiletá žena a v téže nemocnici si několik dní na přelomu srpna a září poležel nakažený muž.

Dětem a starším lidem s oslabeným imunitním systémem může způsobit například encefalitidu nebo meningitidu. Jedno procento nakažených prodělá zánět mozku nebo mozkových blan. Při závažném průběhu hrozí i smrt. U zdravých lidí nemoc často vyvolá jen příznaky připomínající chřipku, ale u 80 procent nakažených se neprojeví žádnými příznaky.

Vir nilské horečky byl poprvé prokázán v roce 1937 v Ugandě. Mezitím se rozšířil do rozsáhlých částí Afriky, Asie a Evropy a v 90. letech i do Spojených států.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Drama v Kolíně nad Rýnem: Na nádraží zasahovala policie, ozbrojenec si…

15.10.2018 15:47 Aktualizováno Policie evakuovala centrální vlakové nádraží v Kolíně nad Rýnem poté, co přišlo hlášení o střelbě a…

Slovák indického původu nevraždil, rozhodl soud. Případ vyvolal nenávist…

15.10.2018 15:39 Bratislavský okresní soud dnes zprostil Slováka indického původu obžaloby z vraždy za potyčku, při…

Maďarsko vytáhlo proti bezdomovcům. Orbánova vláda hájí kontroverzní zákon

15.10.2018 14:58 Maďarské ministerstvo lidských zdrojů dnes prostřednictvím svého mluvčího bránilo dodatek ústavy,…

Brusel přiznal děsivá fakta: V EU může být 200 tisíc potenciálních…

15.10.2018 14:57 Aktualizováno Evropská komise přiznala, že v EU může být až 200 000 potenciálních teroristů s odcizenými doklady.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama