Kam s ostatky diktátora Franka? Musí se vyřešit nečekaná komplikace

Exhumace ostatků španělského diktátora Franciska Franka, kterou minulý měsíc schválil parlament, se začíná komplikovat. Ne proto, že by samotné vyzdvihnutí ostatků z památníku v Údolí padlých nedaleko Madridu bylo komplikované, ani proto, že by tomu Frankova rodina mohla legálně zabránit. Důvodem je nové místo, které rodina vybrala pro pohřbení svého předka. Má jím totiž být katedrála v centru Madridu. Vláda se nyní snaží přesvědčit církev, dokonce až ve Vatikánu, aby tomu zabránila, napsal dnes deník El País.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Vlajky států

Španělská vláda má obavy, aby se z katedrály v centru Madridu nestalo poutní místo. Deník El País dnes s odvoláním na nejmenované zdroje napsal, že i madridské arcibiskupství se bojí manifestací v okolí katedrály, ale také toho, aby pohřbení Franka v madridské katedrále neodradilo část lidí od jejích návštěv. Oficiální vyjádření ale pronesl začátkem října madridský arcibiskup Carlos Osoro, podle něhož s pohřbením Franka v katedrále církev nemá žádný problém.

Vláda nemá legální prostředky, jak pohřbení Franka v katedrále Panny Marie Almudenské v centru Madridu zabránit. Rodina tam má zaplacenou hrobku, v níž byla například loni pohřbena Frankova dcera Carmen. Vláda se proto podle deníku El País snaží přesvědčit církev, aby rodinu přemluvila ke změně výběru místa pro pohřbení Frankových ostatků. Například by to mohla být další hrobka, která rodině patří, a to na hřbitově ve čtvrti El Pardo na okraji Madridu. Tam je pohřbena Frankova manželka.

"Frankovi rozehráli mistrovskou hru a vláda byla trochu naivní. Situace je pekelná," popsal stav věcí Carlos García, který byl tajemníkem někdejší socialistické vlády Josého Zapatera. "Já bych preferoval, aby Franco zůstal v Údolí padlých, než aby byl v almudenské katedrále vedle královského paláce," dodal García.

Deník El País dnes napsal, že vicepremiérka Carmen Calvová se chystá koncem října do Vatikánu, kde má jednat s vatikánským státním sekretářem kardinálem Pietrem Parolinem. Podle španělského deníku mají být jedním z témat jejich rozhovoru i Frankovy ostatky.

Katedrála Panny Marie Almudenské leží v samém centru Madridu, je hojně navštěvována turisty a pořádají se v ní i státní pohřby. V březnu 2004 se tam konala například mše za téměř dvě stovky obětí teroristických útoků z 11. března a v květnu téhož roku se tam oženil nynější španělský král Felipe VI.

Francisco Franco, který stál v čele Španělska od roku 1938 do své smrti v roce 1975, je v Údolí padlých pohřben spolu s 34.000 oběťmi z obou táborů španělské občanské války. Válku v roce 1936 rozpoutal právě Franco pučem proti tehdejší vládě, boje si za tři roky vyžádaly půl milionu obětí. Mnozí proto považují za nedůstojné, aby byl Franco pohřben vedle svých obětí. Diktátor má ale v zemi stále mnoho příznivců, kteří ho obdivují mimo jiné jako obránce katolické víry proti komunistům či za to, že ušetřil zemi bojů ve druhé světové válce.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Varšavě byl dnes pohřben expremiér Olszewski

16.02.2019 18:55 Na ústřenním vojenském hřbitově Powonzki ve Varšavě byl dnes pohřben někdejší polský premiér Jan…

Klín mezi Evropou a USA. Mnichovská konference ukázala na zásadní problémy

16.02.2019 18:29 Zásadní názorové rozdíly mezi Spojenými státy a Německem, potažmo celou Evropskou unii, na otázky…

Čína dál prosazuj v Evropě Huawei, kritiku odmítá

16.02.2019 16:48 Vysoce postavený hodnostář čínské vládnoucí strany dnes na mnichovské bezpečnostní konferenci…

Hrozba z Evropy? Merkelovou vyděsila slova Donalda Trumpa

16.02.2019 16:48 Aktualizováno Německou kancléřku Angelu Merkelovou děsí, že by evropská auta měla být Spojenými státy vnímána…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama