Do médií unikly nové informace o brexit. Vládu Mayové zachvátila panika

Premiérka Theresa Mayová by nikdy nesouhlasila s tím, aby Británie zůstala po odchodu z Evropské unie natrvalo součástí celní unie. Uvedla to dnes její mluvčí, která byla nucena reagovat na informace britského tisku, podle nichž by Mayová mohla uzavřít s EU kompromis, na jehož základě by nebylo členství Británie v celní unii časově omezené. Britská média rovněž uvedla, že by v takovém případě mohlo vládu na protest opustit hned několik ministrů včetně ministra pro brexit Dominika Raaba.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Theresa Mayová

Podle mluvčí by premiérka Mayová nikdy nesouhlasila, aby Británie v celní unii zůstala nastálo. Jakákoli forma členství podle ní bude "časově omezená". "Naší pozicí je, že budoucí hospodářský vztah musí být dojednán do konce roku 2021 nejpozději," dodala mluvčí.

Mluvčí reagovala na zprávy médií, podle kterých je Mayová ochotná přistoupit na kompromis, pokud se jí nepodaří najít s Bruselem jiné řešení ožehavé otázky režimu na irské hranici po brexitu. Mayová údajně na možnost uzavření kompromisu připravila na čtvrtečním zasedání členy svého kabinetu. Svou nelibost podle BBC vyjádřili mimo jiné ministr zahraničí Jeremy Hunt, ministr životního prostředí Michael Gove, ministr mezinárodního obchodu Liam Fox či ministr pro brexit Dominic Raab.

Pokud by Británie v celní unii po brexitu měla zůstat bez jasně stanoveného data odchodu, s největší pravděpodobností by podle médií rezignovali Raab a Fox.

Server The Independent uvedl, že by se své funkce vzdala také Andrea Leadsomová, která za kabinet domlouvá vládní záležitosti v Dolní sněmovně. Raab přitom funkci ministra pro brexit přijal teprve v červenci poté, co kvůli nesouhlasu s brexitovou politikou premiérky Mayové odstoupil jeho předchůdce David Davis.

Raab ještě v úterý časově neomezené setrvání Británie v Evropské celní unii po brexitu v parlamentu vyloučil. Souhlas s tímto kompromisem je nicméně považován za předpoklad pro rychlé uzavření dohody s EU, které komplikuje otázka budoucího režimu na hranici mezi Severním Irskem a Irskou republikou.

Odpor ke kompromisům, které vycházejí vstříc EU, se v posledních dnech stále hlasitěji ozývá i z britského parlamentu. Hovoří se až o čtyřech desítkách konzervativních poslanců, kteří by mohli hlasovat proti dohodě, kterou by Mayová uzavřela s EU, pokud by ji považovali za nevyváženou.

Premiérka musí dbát při jednáních s Bruselem také na názor severoirské Demokratické unionistické strany (DUP), která podporuje její menšinovou vládu. DUP odmítá, aby Severní Irsko zůstalo v případě nutnosti po brexitu na rozdíl od zbytku Spojeného království součástí celní unie. Dnes strana pohrozila, že by mohla v listopadu hlasovat proti zákonu o rozpočtu na příští rok, pokud se jí nebude líbit výsledek jednání s EU o irské hranici.

Příští týden se v Bruselu uskuteční summit šéfů států a vlád EU, který předseda Evropské rady Donald Tusk označil za "okamžik pravdy pro brexitová jednání". Británie by měla EU opustit 29. března příštího roku.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie může stáhnout rozhodnutí o brexitu, konstatoval soud EU

10.12.2018 09:54 Aktualizováno Soud Evropské unie dnes potvrdil, že Velká Británie může jednostranně stáhnout svůj záměr odejít z…

Německé dráhy obnovují od 9:00 provoz, chaos po stávce potrvá celý den

10.12.2018 09:35 Od 9:00 SEČ začíná firma Deutsche Bahn (DB) obnovovat železniční dopravu v Německu, která byla od…

V Marrákeši se rozhoduje o migračním paktu OSN, dokument vyvolal bouřlivé…

10.12.2018 07:41 V marockém Marrákeši dnes začíná dvoudenní konference, na níž budou zástupci členských států OSN…

Zrada elit a systému. Jsme krok od svržení demokracie?

10.12.2018 00:01 Francouzi jsou nespokojení se svým údělem, ale co je na tom nového? Tuto otázku pokládá editorial…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama