Uprchlíci? Mezi členy EU musí být solidarita, trvá na svém Merkelová

Německá kancléřka Angela Merkelová dnes vybídla členské státy Evropské unie k solidaritě ve vztahu k migraci. S novým slovinským premiérem Marjanem Šarecem, s nímž se setkala v Berlíně, se shodla, že "členství v Evropské unii je vždy i otázkou vyrovnávání a hledání kompromisu, když jsou země zasaženy různou měrou".

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Angela Merkelová, německá kancléřka

Státy EU už několik let usilují o nalezení společné linie v migrační politice. Zvlášť ostře se jednotlivé země přou kvůli otázce možného přerozdělování migrantů. Merkelová dnes řekla, že se se svým slovinským protějškem Šarecem shoduje i v tom, že především sázejí na ochranu vnějších hranic, na dohody s jinými zeměmi, ale i na solidaritu uvnitř unie.

Státy EU se na zářijovém summitu v Salcburku dohodly na tom, že budou intenzivněji spolupracovat se severoafrickými zeměmi.

Merkelová dnes vyzvala také k vyřešení hraničních sporů mezi Slovinskem a Chorvatskem. "Vzhledem k těm mnoha problémům ve světě by bylo žádoucí, kdyby mohl být vyřešen i tento problém," prohlásila kancléřka.

Slovinsko a Chorvatsko, které jsou členy EU i NATO, se přou o průběh hranice v Piranském zálivu na severním Jadranu.

Záhřeb se nehodlá podřídit arbitrážnímu rozhodnutí z loňského června, které přiznalo značnou část sporného Piranského zálivu Slovinsku. Merkelová zdůraznila, že rozhodnutí musí být respektováno. Šarec ujistil, že jeho vláda se bude chovat konstruktivně, ale i v budoucnu bude trvat na svém stanovisku.

Mírová mise OSN v Libanonu ve čtvrtek pomohla zachránit 32 migrantů, kteří se chtěli doplavit na ostrov Kypr ve Středozemním moři. Šlo o 19 mužů, šest žen a sedm dětí. Jejich lodi došlo palivo a čtyři dny byli bez jídla a vody. Jeden z migrantů podle libanonské armády byl z Libanonu, ostatní pocházeli ze Sýrie. Pro migranty připluly hlídkové lodě libanonského námořnictva, v pátek ráno se běženci vylodili v Bejrútu. V září u libanonských břehu ztroskotala loď s 39 migranty, utonulo tehdy jedno dítě.

Vstupte do diskuze (15)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Tyrolsku se utrhly tři laviny. Mrtvý Čech (†27), záchranná akce pokračuje

23.02.2019 22:45 Aktualizováno Nejméně dva lidské životy si dnes vyžádaly laviny, které spadly v rakouském Tyrolsku. Jednou z…

Rodina vězněného českého řidiče Sagana je na dně, o peníze na advokáta…

23.02.2019 21:00 Aktualizováno Rodina vězněného řidiče kamionu Jiřího Sagana založila transparentní účet a prosí o pomoc, do 5 dní…

Kaczyński se rozšoupl. Polská vládní strana láká voliče na sliby za…

23.02.2019 20:08 Polská národně konzervativní vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) se dnes na sjezdu zavázala…

Merkelová končí, nastupuje Karrenbauerová. Bude Němcům opět vládnout žena?

23.02.2019 18:49 Poté, co Annegret Krampová-Karrenbauerová porazila tradicionalisty a stala se předsedkyní CDU,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama