Dva roky nestačí. Londýn chce prodloužit přechodné období brexitu

Vyjednavači Evropské komise a britské vlády v tichosti probírají možné prodloužení přechodného období po odchodu Británie z Evropské unie. S odvoláním na vysoce postavené unijní zdroje to dnes napsal web deníku The Guardian. Cílem "tajného plánu" je prý přesvědčit severoirské unionisty, kteří v britském parlamentu podporují menšinovou vládu konzervativců, že na jimi kritizovaný záložní scénář pro irskou hranici nikdy nedojde.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Brexit, ilustrační foto

Na vytvoření "pojistky" pro budoucí režim na hranici mezi Irskem a Severním Irskem se Londýn a EU dohodly, aby zabránily vzniku tradičních hraničních kontrol. Opatření by vstoupilo do hry v případě, že by obě strany do konce přechodného období nenašly lepší kompromisní řešení.

Přesná podoba této části "rozvodové dohody" ještě nebyla stanovena, avšak minulý prosinec Británie přijala návrh EU, pod nímž by Severní Irsko po brexitu prakticky zůstalo v unijní bezcelní zóně. Vyjednávání v této věci jsou již několik měsíců na mrtvém bodě, minulý týden ovšem vícero médií informovalo, že Británie se chystá učinit ústupky a připustit možnost kontrol zboží putujícího mezi Severním Irskem a zbytkem Británie. Severoirská Demokratická unionistická strana (DUP) od začátku vyjednávání odmítá, aby v Severním Irsku po brexitu platila jiná pravidla než ve zbytku Británie, a její představitelé nyní avizují, že strana by nemusela v parlamentu dohodu o vystoupení z EU podpořit.

Podle The Guardian se proto v tichosti jedná o přidání klauzule o prodloužení přechodného období, které je aktuálně plánováno do prosince 2020. Délka jakékoli nadstavby údajně ještě nebyla dojednána, list však uvádí, že současné rozhovory by mohly vyústit ve výrazně delší provizorium oporoti současným 21 měsícům. Během něj by Británie stále podléhala působnosti evropského práva, avšak v unijních orgánech by neměla jakékoli zastoupení.

Neshody s DUP kolem severoirské pojistky jsou jen posledním ze série problémů, kterým čelí britská premiérka Theresa Mayová. Pakliže bude schopna včas docílit dohody s Bruselem, bude mít před sebou tvrdý boj v parlamentu, kde kromě DUP nemá jistou ani podporu části vlastních poslanců. Pokrok ve vyjednávání Británie s EU si mnozí slibují od summitu šéfů států a vlád EU příští týden v Bruselu.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Migranti vzali útokem španělskou enklávu. Na botách měli hroty, jednoho…

21.10.2018 21:59 Aktualizováno Jeden africký migrant přišel o život a tři další byli zraněni, když se dnes asi 300 běženců…

Konec smlouvy o raketách? Británie stojí za Trumpem, Gorbačov se zhrozil

21.10.2018 21:58 Aktualizováno Velká Británie rozhodně podporuje rozhodnutí Spojených států vypovědět smlouvu o likvidaci raket…

Komunální volby v Polsku vyhráli konzervativci. Vymyká se Varšava, ukazují…

21.10.2018 21:44 Podle odhadů výsledků vede po dnešních místních a regionálních volbách v Polsku vládní…

Merkelová si dupla. Německo nedodá Saúdské Arábii dělostřelecký systém

21.10.2018 21:24 Německo nebude dodávat Saúdské Arábii zbraně, dokud bude panovat nejistota o okolnostech smrti…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama