Berlínem otřásá mohutná demonstrace, čtvrt milionu lidí protestuje proti rasismu

Demonstrace proti rasismu, xenofobii a krajní pravici v Berlíně se podle stanice Deutsche Welle dnes zúčastnilo přes 200.000 lidí, tedy mnohem více, než se očekávalo. Organizátoři protestu počet účastníků vyčíslili na 242.000. Na akci se přitom předem registrovalo 40.000 lidí. Policie nechtěla podle DPA počet potvrdit a hovořila jen o "několika desítkách tisíc" osob. Server Spiegel Online a agentura AFP zmiňují 150.000 protestujících.

Přidejte svůj názor 173 komentářů

Demonstranti pochodují Berlínem
doporučujeme

Protest pod heslem "Za otevřenou a svobodnou společnost - solidarita místo vyloučení" svolal spolek Unteilbar (Nedělitelný), který se dnešní akcí chtěl postavit proti ultrapravicové nenávisti, diskriminaci, umírání běženců ve Středomoří či škrtům v sociálním systému.

Demonstrace začala v poledne na náměstí Alexanderplatz, zhruba o hodinu později se dav s plakáty, transparenty a nafukovacími balonky dal do pohybu k Vítěznému sloupu nedaleko prezidentského paláce Bellevue. Trasa pochodu vedla mimo jiné na Postupimské náměstí a k Braniborské bráně.

Mohutná demonstrace v Berlíně (217:23) | zdroj: YouTube

Protestující nesli transparenty s hesly jako "Rasismus není alternativa", "Solidarita s oběťmi právního, rasistického a antisemitského násilí", "Stavme mosty, a ne zdi" či "Společně proti rasismu".

Ke spolku Unteilbar se připojila řada dalších organizací i stran. Podporu akci vyslovily i známé osobnosti, jako například herec Benno Fürmann, televizní moderátor Jan Böhmermann či v německy hovořících zemích populární zpěvák Herbert Grönemeyer.

Podobné akce se dnes konaly i v jiných německých městech. Kolem tisíce lidí protestovalo proti euroskeptické a protiimigrační straně Alternativa pro Německo (AfD) ve Frankfurtu. V Karlsruhe se do ulic vydalo zhruba 2000 lidí, aby vyjádřili nesouhlas s "nacionalistickým a rasistickým štvaním".

Loading...
Vstupte do diskuze (173)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Corbyn způsobí šok, zachraňte brexit. Volby v Británii jsou mimořádně…

12.12.2019 12:56 Slabý déšť se snášel na obyvatele londýnské čtvrti Tower Hamlets, kteří dnes ráno vyrazili hlasovat…

Britské volby v plném proudu: Johnson a Khan s sebou vzali své psy

12.12.2019 12:00 Svůj hlas v dnešních předčasných parlamentních volbách v Británii odevzdala v prvních hodinách řada…

Roztržka dokonána. Rusko v odvetě vyhostilo německé diplomaty

12.12.2019 11:16 Aktualizováno Rusko dnes vypovědělo dva pracovníky německého velvyslanectví v zemi. Krok přišel krátce poté, co…

Kuriózní trend v Británii: Internet zaplavují fotky psů u volebních…

12.12.2019 11:02 Britové sice v dnešních parlamentních volbách hlasují teprve asi dvě hodiny, snímky psů u volebních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama