Polská policie rozehnala extremisty, chtěli narušit pochod gayů

Polská policie dnes použila slzný plyn a vodní děla k rozehnání protestu krajně pravicových extremistů, kteří se snažili narušit první pochod aktivistů na podporu práv gayů a leseb ve městě Lublin na východě země. Informovala o tom agentura AP.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Polská policie

V Lublinu se dnes shromáždilo přes tisíc aktivistů z řad leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob, kteří drželi v rukou vlajky v barvách duhy a nejrůznější transparenty. Jejich pochod chtělo zablokovat asi 300 příznivců krajní pravice. Policisté je rozehnali slzným plynem a vodními děly. Extremisté zasypali policisty kameny, pochod se jim ale narušit nepodařilo.

Pochod se konal poté, co odvolací soud v Lublinu zvrátil rozhodnutí starosty Krzysztofa Žuka, který akci kvůli obavám o bezpečnost zakázal. Podobné pochody se konají každý rok ve Varšavě a rovněž i v dalších polských městech, vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) ale podobné akce nepodporuje.

V polském parlamentu narážejí v posledních letech opakovaně na odpor návrhy zákona o registrovaném partnerství, které by se právně postavilo na roveň manželskému vztahu heterosexuálů. Proti manželství osob stejného pohlaví není jen vlivná katolická církev a konzervativní politické strany, ale také značná část polské veřejnosti.

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Uprchlíci v Paříži umrznou? Z mnohých jsou bezdomovci. Zima je nejhorší…

16.12.2018 21:41 Aktualizováno Nejkritičtější období v roce pro ně právě přichází, zima je jejich nejhorší nepřítel. V Paříži žije…

Útok ze Štrasburku má pátou oběť. Zranění hlavy podlehla známá osobnost

16.12.2018 20:57 Úterní atentát na vánočních trzích ve Štrasburku si vyžádal už pět obětí na životě. Dnes zemřel…

Imitátorka Merkelové? Kvůli uprchlické krizi měla strach, teď se těší na…

16.12.2018 20:33 Kalhotový kostým s červeným sáčkem, jantarový náhrdelník, světlehnědé vlasy vyfénované do…

Pochod proti migraci se v Bruselu zvrtnul, policie rozháněla výtržníky…

16.12.2018 19:53 Aktualizováno Po dnešní demonstraci krajně pravicových skupin proti migračnímu paktu OSN policie v Bruselu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama