Polská policie rozehnala extremisty, chtěli narušit pochod gayů

Polská policie dnes použila slzný plyn a vodní děla k rozehnání protestu krajně pravicových extremistů, kteří se snažili narušit první pochod aktivistů na podporu práv gayů a leseb ve městě Lublin na východě země. Informovala o tom agentura AP.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Polská policie

V Lublinu se dnes shromáždilo přes tisíc aktivistů z řad leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob, kteří drželi v rukou vlajky v barvách duhy a nejrůznější transparenty. Jejich pochod chtělo zablokovat asi 300 příznivců krajní pravice. Policisté je rozehnali slzným plynem a vodními děly. Extremisté zasypali policisty kameny, pochod se jim ale narušit nepodařilo.

Pochod se konal poté, co odvolací soud v Lublinu zvrátil rozhodnutí starosty Krzysztofa Žuka, který akci kvůli obavám o bezpečnost zakázal. Podobné pochody se konají každý rok ve Varšavě a rovněž i v dalších polských městech, vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) ale podobné akce nepodporuje.

V polském parlamentu narážejí v posledních letech opakovaně na odpor návrhy zákona o registrovaném partnerství, které by se právně postavilo na roveň manželskému vztahu heterosexuálů. Proti manželství osob stejného pohlaví není jen vlivná katolická církev a konzervativní politické strany, ale také značná část polské veřejnosti.

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Tyrolsku se utrhly tři laviny. Mrtvý Čech (†27), záchranná akce pokračuje

23.02.2019 22:45 Aktualizováno Nejméně dva lidské životy si dnes vyžádaly laviny, které spadly v rakouském Tyrolsku. Jednou z…

Rodina vězněného českého řidiče Sagana je na dně, o peníze na advokáta…

23.02.2019 21:00 Aktualizováno Rodina vězněného řidiče kamionu Jiřího Sagana založila transparentní účet a prosí o pomoc, do 5 dní…

Kaczyński se rozšoupl. Polská vládní strana láká voliče na sliby za…

23.02.2019 20:08 Polská národně konzervativní vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) se dnes na sjezdu zavázala…

Merkelová končí, nastupuje Karrenbauerová. Bude Němcům opět vládnout žena?

23.02.2019 18:49 Poté, co Annegret Krampová-Karrenbauerová porazila tradicionalisty a stala se předsedkyní CDU,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama