V Bavorsku vypukly ostře sledované volby. Otřesou německou vládou?

Obyvatelé Bavorska dnes rozhodují v zemských volbách. Vyhrát by měla Křesťanskosociální unie (CSU), která ale nejspíš výrazně oslabí, ztratí většinu v parlamentu a bude muset hledat koaličního partnera. Posílí naopak zřejmě Zelení, kteří se mohou stát druhou nejsilnější stranou. Do zemského sněmu by měla poprvé vkročit protestní Alternativa pro Německo (AfD). Očekávaný propad CSU, která desítky let dominuje bavorské politice, může ohrozit postavení předsedy strany a německého ministra vnitra Horsta Seehofera.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Volby v Německu

Volební místnosti se v Mnichově, Norimberku, Würzburgu i jinde ve spolkové zemi sousedící s Českem otevřely v 08:00 SELČ. Kolem 9,5 milionu oprávněných voličů má čas do 18:00 SELČ, aby rozhodlo o složení parlamentu na dalších pět let. Bezprostředně po uzavření volebních místností, před některými z nichž se dnes tvoří fronty, budou známé první odhady výsledků.

Předvolební průzkumy počítaly s tím, že hlasování znovu vyhraje CSU, která by ale proti výsledku z roku 2013 - 47,7 procenta - měla výrazně ztratit. Pokud skutečně získá očekávaných 33 až 35 procent hlasů, půjde o její nejhorší výsledek za téměř 70 let. I proto dnes bavorský premiér Markus Söder (CSU), který hlasoval v Norimberku, čelil otázkám novinářů, zda má obavy. Odvětil tím, že pro dobrý výsledek jeho strana udělala vše.

S dramatickým propadem musí počítat také dosud druhá nejsilnější sociální demokracie, která může přijít až o polovinu své podpory a dosáhnout svého nejhoršího poválečného výsledku v Bavorsku. V průzkumech se pro ni vyslovovalo kolem deseti až 12 procent dotázaných. Úplně jinak jsou na tom Zelení, kteří můžou více než zdvojnásobit svůj minulý zisk 8,6 procenta, a AfD, která před pěti lety v Bavorsku ještě nekandidovala a letos může získat mezi deseti a 14 procenty.

Do zemského sněmu by se měli dostat ještě Svobodní voliči (FW) s podporou mezi deseti a 11 procenty a svobodní demokraté (FDP) s přibližně 5,5 procenta. Před branami parlamentu naopak nejspíš těsně zůstane Levice s podporou asi 4,5 procenta.

Pokud hlasování skutečně dopadne, jak očekávají průzkumy, bude si CSU, která desítky let staví prakticky výhradně jednobarevné vlády, muset hledat koaličního partnera. Stát by se jím mohli Svobodní voliči a případně také svobodní demokraté. Druhá možnost počítá s nezvyklou vládou se Zelenými. Teoreticky by nemusela být vyloučena ani vláda bez CSU. Její sestavení je ale velmi nepravděpodobné.

V případě skutečně výrazného neúspěchu CSU, kterým by výsledek kolem 33 procent určitě byl, počítá řada pozorovatelů s koncem politické kariéry šéfa strany Seehofera. Propad CSU by podle některých komentářů mohl také spolu s volbami v Hesensku za dva týdny znovu rozkývat koaliční vládu v Berlíně, kterou vede kancléřka Angela Merkelová (CDU).

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Migranti vzali útokem španělskou enklávu. Na botách měli hroty, jednoho…

21.10.2018 21:59 Aktualizováno Jeden africký migrant přišel o život a tři další byli zraněni, když se dnes asi 300 běženců…

Konec smlouvy o raketách? Británie stojí za Trumpem, Gorbačov se zhrozil

21.10.2018 21:58 Aktualizováno Velká Británie rozhodně podporuje rozhodnutí Spojených států vypovědět smlouvu o likvidaci raket…

Komunální volby v Polsku vyhráli konzervativci. Vymyká se Varšava, ukazují…

21.10.2018 21:44 Podle odhadů výsledků vede po dnešních místních a regionálních volbách v Polsku vládní…

Merkelová si dupla. Německo nedodá Saúdské Arábii dělostřelecký systém

21.10.2018 21:24 Německo nebude dodávat Saúdské Arábii zbraně, dokud bude panovat nejistota o okolnostech smrti…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama