Volby v Lucembursku zřejmě vyhrála Křesťanskosociální lidová strana

Lucemburské volby vyhrála podle předběžných výsledků i přes značnou ztrátu oproti minulým volbám tradičně nejsilnější Křesťanskosociální lidová strana. O nezanedbatelnou část voličů přišly všechny velké strany kromě Zelených, shrnula agentura DPA. Polepšily si i Piráti a euroskeptická Alternativní demokratická a reformistická strana (ADR). CSV i přes vítězství v minulých volbách nakonec nevládla a zatím není jasné, zda koalice tří opozičních stran dokáže znovu sestavit vládu. Analýza DPA se opírá o výsledky z poloviny volebních obvodů.

Přidejte svůj názor

Lucembursko
doporučujeme

Premiérem se po předčasných volbách v roce 2013 stal Xavier Bettel z liberální Demokratické strany (DS), který vytvořil koalici se Socialistickou dělnickou stranou (LSAP) a Zelenými. Za konzervativní středopravicovou stranu CVS byl předtím 18 let premiérem Jean Claude-Juncker, který se následně stal předsedou Evropské komise.

Podle předběžných výsledků získala CSV, již nyní vede 58letý Claude Wiseler, 28 procent oproti 33,7 procenta v roce 2013. Sociální demokraté (LSAP) klesli z 20 procent o čtyři procentní body, liberální DS má zhruba 16 procent, tedy o dva procentní body méně než při posledních volbách. Znamená to nejnižší počet hlasů pro CSV a sociální demokraty za posledních 20 let, napsala DPA.

Za vítěze voleb označila agentura DPA Zelené, kteří získali o pět procentních bodů více než v roce 2013. Popularita narostla i protestním stranám, tedy Pirátům (mají sedm procent oproti třem procentům v roce 2013) a protestní ADR (má devět procent, což znamená nárůst o 2,4 procentního bodu).

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rozpad Británie? Skotská premiérka je odhodlaná zavařit Johnsonovi

15.12.2019 12:24 Skotsko nelze držet ve Spojeném království proti vůli jeho obyvatel. V rozhovoru pro BBC to dnes…

Greta přestřelila? Na twitteru zveřejnila brutální výzvu

15.12.2019 11:20 Švédská aktivistka Greta Thunbergová se omluvila za svůj výrok o potřebě postavit světové politiky…

Kdo zavinil volební krach labouristů? Corbyn poprvé otevřeně promluvil

15.12.2019 09:55 Vůdce britských labouristů Jeremy Corbyn převzal osobní odpovědnost za tvrdou porážku své strany v…

Nečekaný nález ve sběrném dvoře: Zaměstnanci narazili na poklad

15.12.2019 08:37 Sběrný dvůr v britském Suffolku, jehož zaměstnanci letos objevili při likvidaci staršího sejfu 20…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama