Maďarsko vytáhlo proti bezdomovcům. Orbánova vláda hájí kontroverzní zákon

Maďarské ministerstvo lidských zdrojů dnes bránilo dodatek ústavy, podle něhož je nelegální spát na ulici v blízkosti kulturních a dalších význačných míst. Regulace, která dnes vstoupila v platnost, v podstatě staví mimo zákon bezdomovectví. Podle mluvčího ministerstva Benceho Rétvariho má opatření chránit životy lidí bez domova, napsala agentura MTI. Lidskoprávní organizace ale nové nařízení označují za "nelidské".

Přidejte svůj názor 1 komentář

Bezdomovci
doporučujeme

Lidem "dopadeným" jako bezdomovci, kteří po výzvě policie odmítnou jít do útulku, podle nových pravidel hrozí, že budou zapsáni do povinného pracovního programu, anebo půjdou do vězení. Může jim být i zabaven osobní majetek. K zadržení či zabavení majetku může dojít, jestliže bezdomovec třikrát během 90 dní neuposlechne výzvy policie, aby se přesunul do noclehárny, uvedla agentura Reuters.

Obhájci lidských práv se obávají, že jde o začátek vládní kampaně proti lidem bez domova. Pravicová vláda premiéra Viktora Orbána se dosud soustřeďovala především na hrozbu, kterou pro Maďarsko představují uprchlíci a migranti.

Opatření má bránit tomu, aby lidé bez domova v zimě při spaní na veřejných místech umrzli, a donutit je k tomu, aby vyhledali přístřeší pro bezdomovce, řekl dnes v rozhovoru s televizí M1 Rétvari. Útulky podle něj nabízely bezdomovcům vždy dostatečný počet míst. Poskytovat by jim mohly i "sociální služby, oblečení, práci nebo možnost účastnit se veřejných prací", dodal mluvčí.

Agentura MTI dnes mimo jiné oznámila, že se maďarská vláda rozhodla vyčlenit 300 milionů forintů (skoro 24 milionů korun) na okamžité řešení bezdomovectví. Podle Rétreviho chce Budapešť na péči o bezdomovce vynaložit celkem devět miliard forintů (718 milionů korun).

Jak nicméně uvedl Gábor Iványi z organizace Oltalom (Přístřeší), která v Budapešti provozuje útulek pro bezdomovce s 600 lůžky, vláda s charitativními organizacemi o novém zákonu nijak detailně nejednala. "Tento zákon slouží k vystrašení bezdomovců a k jejich vyhnání z ulic," uvedl Iványi. "Bojí se a nevědí, co mají teď dělat. Nevíme, co se bude dít zítra," dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zázrak! Náhodný objev snad zachrání hodiny Notre-Dame

26.06.2019 05:54 Francouzský hodinář náhodou našel hodiny téměř totožné s těmi, které byly nenávratně zničeny během…

Poprask ve Francii: Muslimky se koupaly v burkinách. Kauza má absurdní…

26.06.2019 00:07 Aktualizováno Řada francouzských bazénů zakázala nosit muslimské plavky burkini. Muslimské ženy se však vůči tomu…

Merkelová má problémy kvůli uprchlíkům? Z rozvědky zní jasný požadavek

26.06.2019 00:07 Aktualizováno Bývalý šéf Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV)  Hans-Georg Maassen chce prošetřit kroky…

Uprchlíci na Sea-Watch jsou zoufalí. Do kauzy se vložil biskup, Salvini ho…

26.06.2019 00:07 Aktualizováno Čtyři desítky neziskových organizací z Evropy se připojily k apelu na italskou vládu, aby nechala…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama