Maďarsko vytáhlo proti bezdomovcům. Orbánova vláda hájí kontroverzní zákon

Maďarské ministerstvo lidských zdrojů dnes bránilo dodatek ústavy, podle něhož je nelegální spát na ulici v blízkosti kulturních a dalších význačných míst. Regulace, která dnes vstoupila v platnost, v podstatě staví mimo zákon bezdomovectví. Podle mluvčího ministerstva Benceho Rétvariho má opatření chránit životy lidí bez domova, napsala agentura MTI. Lidskoprávní organizace ale nové nařízení označují za "nelidské".

Přidejte svůj názor 1 komentář

Bezdomovci
doporučujeme

Lidem "dopadeným" jako bezdomovci, kteří po výzvě policie odmítnou jít do útulku, podle nových pravidel hrozí, že budou zapsáni do povinného pracovního programu, anebo půjdou do vězení. Může jim být i zabaven osobní majetek. K zadržení či zabavení majetku může dojít, jestliže bezdomovec třikrát během 90 dní neuposlechne výzvy policie, aby se přesunul do noclehárny, uvedla agentura Reuters.

Obhájci lidských práv se obávají, že jde o začátek vládní kampaně proti lidem bez domova. Pravicová vláda premiéra Viktora Orbána se dosud soustřeďovala především na hrozbu, kterou pro Maďarsko představují uprchlíci a migranti.

Opatření má bránit tomu, aby lidé bez domova v zimě při spaní na veřejných místech umrzli, a donutit je k tomu, aby vyhledali přístřeší pro bezdomovce, řekl dnes v rozhovoru s televizí M1 Rétvari. Útulky podle něj nabízely bezdomovcům vždy dostatečný počet míst. Poskytovat by jim mohly i "sociální služby, oblečení, práci nebo možnost účastnit se veřejných prací", dodal mluvčí.

Agentura MTI dnes mimo jiné oznámila, že se maďarská vláda rozhodla vyčlenit 300 milionů forintů (skoro 24 milionů korun) na okamžité řešení bezdomovectví. Podle Rétreviho chce Budapešť na péči o bezdomovce vynaložit celkem devět miliard forintů (718 milionů korun).

Jak nicméně uvedl Gábor Iványi z organizace Oltalom (Přístřeší), která v Budapešti provozuje útulek pro bezdomovce s 600 lůžky, vláda s charitativními organizacemi o novém zákonu nijak detailně nejednala. "Tento zákon slouží k vystrašení bezdomovců a k jejich vyhnání z ulic," uvedl Iványi. "Bojí se a nevědí, co mají teď dělat. Nevíme, co se bude dít zítra," dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Blesková schůzka v Bruselu trvala jen 15 minut. Bude brexit odložen?

20.10.2019 20:52 Aktualizováno Státy Evropské unie se budou případným odkladem brexitu zabývat až po hlasování britského…

"Pryč s Merkelovou!" V Drážďanech bylo dusno, protestovali odpůrci islámu

20.10.2019 20:31 Aktualizováno Několik tisíc lidí dnes demonstrovalo v Drážďanech proti hnutí Vlastenečtí Evropané proti…

"Ty jsi ten Východňák." Západní Němci se i dnes dívají na bývalou NDR skrz…

20.10.2019 18:15 Aktualizováno I 30 let po pádu berlínské zdi se většina východních Němců cítí být občany druhé kategorie. Třeba v…

Ulice Madridu obsadily ovce a kozy

20.10.2019 17:37 Ulice španělského hlavního města Madridu dnes zaplavily ovce a kozy. Každoroční akce, která začala…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama