Prokleté město ve Francii: V březnu zabíjel terorista, teď přišla smrtící povodeň

Počet obětí pondělních bleskových záplav na jihu Francie dnes stoupl na 12. Dalších devět lidí se zotavuje se zraněními a dvě osoby jsou stále nezvěstné, informují francouzská média. Lidé v zasaženém departementu Aude sčítají škody, zároveň se ozývá kritika na adresu systému meteorologických výstrah.

Přidejte svůj názor

Zaplavená auta
doporučujeme

V regionu v podhůří Pyrenejí napršelo během pěti hodin v noci na pondělí 150 až 300 milimetrů vody, což odpovídá obvyklému srážkovému úhrnu za přibližně tři měsíce, napsal web deníku Le Monde. V neděli však francouzská meteorologická služba vydala pouze druhý stupeň varování. Třetí a nejvyšší červená výstraha začala platit až v pondělí ráno, když už se řeky a potoky vylévaly z břehů.

"Podle výpovědí některých obyvatel byla červená výstraha vyhlášena příliš pozdě," řekl v televizi LCI mluvčí francouzského ministerstva vnitra Frédéric de Lanouvelle. Podle premiéra Édouarda Philippea, který zasažený region kolem města Carcassonne navštívil v pondělí odpoledne, ale pohromu nebylo možno předpovědět.

"Tohle jsme s oranžovou výstrahou nečekali. Oranžová výstraha, to nic neznamená!" řekl obyvatel vesnice Villegailhenc, kde si povodně vyžádaly dva lidské životy. "Přišel jsem o všechno, počítač, televizi, doklady. Už tady nemůžeme bydlet. Strašný masakr. Ve všech domech v ulici je to takhle," dodal muž.

Mluvčí de Lanouvelle vyjádřil s ohledem na meteorologické výstrahy podobný názor. "Oranžová výstraha je používána velmi často a když pak přijde opravdový problém, lidé to neberou v potaz," řekl. Za "nedůstojnou" naopak debatu o varování meteorologů označil Eric Menassi, starosta města Trèbes, kde záplavy zabily šest lidí.

zdroj: YouTube

Média při tom připomínají, že Trèbes se v březnu stalo dějištěm teroristického útoku, když zde islámský radikál v supermarketu několik hodin držel rukojmí. Předtím, než byl zastřelen, zabil tři osoby a několik dalších zranil. "Jsme prokletí, tohle není možné," řekla agentuře AFP místní obyvatelka Nicole. Obzvláště chmurný je příběh Martine Mazieresové. Islamista Radouane Lakdim v březnu zabil jejího manžela a povodně nyní vzaly život jejím rodičům, kteří v Trèbes bydleli nedaleko řeky Aude.

Pondělní povodně zastihly obyvatele departementu Aude nepřipravené. "Máme co dělat s klimatickými změnami, které vedou k extrémním situacím. Jistě se musíme zlepšit, podniknout další opatření, ale to, co jsme zažili v Trèbes je naprostá tragédie, které žádné zařízení na úrovni řeky nemohlo zabránit, tak strašlivá byla zuřivost proudu," řekl starosta Menassi.

Deník Le Monde vysvětlil, že Carcassonne a okolí v noci na pondělí zasáhla takzvaná středomořská událost, tedy jev, který vzniká v důsledku teplého a vlhkého vzduchu přicházejícího od moře. Výsledné prudké a soustředěné bouřky se na jihu Francie objevují v období od září do listopadu a podle Le Monde odborníci nepochybují o tom, že neudeřily naposled. V důsledku globálních klimatických změn by se údajně mohly objevovat častěji, zejména by však měly být ještě silnější než dosud.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Greta si stěžovala na cestu narvaným vlakem. Záhy přišel stěr od Deutsche…

15.12.2019 21:47 Aktualizováno Reklamu německé železniční společnosti Deutsche Bahn (DB) rozhodně neudělala švédská aktivistka…

V Alpách zabíjely laviny. Itálie hlásí tři mrtvé, Rakousko jednoho

15.12.2019 21:22 Při pádu lavin v italských Alpách dnes na třech různých místech přišli o život tři lidé, další…

Krach klimatické konference: Poslední šance na záchranu planety bude v…

15.12.2019 20:01 Aktualizováno Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu přinesla plytké závěry a z pohledu ochrany…

Francie vydá do Argentiny expolicistu, během špinavé války vraždil a mučil

15.12.2019 18:51 Francie vydá do vlasti někdejšího argentinského policistu Maria Sandovala, který v Argentině čelí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama