Prokleté město ve Francii: V březnu zabíjel terorista, teď přišla smrtící povodeň

Počet obětí pondělních bleskových záplav na jihu Francie dnes stoupl na 12. Dalších devět lidí se zotavuje se zraněními a dvě osoby jsou stále nezvěstné, informují francouzská média. Lidé v zasaženém departementu Aude sčítají škody, zároveň se ozývá kritika na adresu systému meteorologických výstrah.

Přidejte svůj názor

Zaplavená auta
doporučujeme

V regionu v podhůří Pyrenejí napršelo během pěti hodin v noci na pondělí 150 až 300 milimetrů vody, což odpovídá obvyklému srážkovému úhrnu za přibližně tři měsíce, napsal web deníku Le Monde. V neděli však francouzská meteorologická služba vydala pouze druhý stupeň varování. Třetí a nejvyšší červená výstraha začala platit až v pondělí ráno, když už se řeky a potoky vylévaly z břehů.

"Podle výpovědí některých obyvatel byla červená výstraha vyhlášena příliš pozdě," řekl v televizi LCI mluvčí francouzského ministerstva vnitra Frédéric de Lanouvelle. Podle premiéra Édouarda Philippea, který zasažený region kolem města Carcassonne navštívil v pondělí odpoledne, ale pohromu nebylo možno předpovědět.

"Tohle jsme s oranžovou výstrahou nečekali. Oranžová výstraha, to nic neznamená!" řekl obyvatel vesnice Villegailhenc, kde si povodně vyžádaly dva lidské životy. "Přišel jsem o všechno, počítač, televizi, doklady. Už tady nemůžeme bydlet. Strašný masakr. Ve všech domech v ulici je to takhle," dodal muž.

Mluvčí de Lanouvelle vyjádřil s ohledem na meteorologické výstrahy podobný názor. "Oranžová výstraha je používána velmi často a když pak přijde opravdový problém, lidé to neberou v potaz," řekl. Za "nedůstojnou" naopak debatu o varování meteorologů označil Eric Menassi, starosta města Trèbes, kde záplavy zabily šest lidí.

zdroj: YouTube

Média při tom připomínají, že Trèbes se v březnu stalo dějištěm teroristického útoku, když zde islámský radikál v supermarketu několik hodin držel rukojmí. Předtím, než byl zastřelen, zabil tři osoby a několik dalších zranil. "Jsme prokletí, tohle není možné," řekla agentuře AFP místní obyvatelka Nicole. Obzvláště chmurný je příběh Martine Mazieresové. Islamista Radouane Lakdim v březnu zabil jejího manžela a povodně nyní vzaly život jejím rodičům, kteří v Trèbes bydleli nedaleko řeky Aude.

Pondělní povodně zastihly obyvatele departementu Aude nepřipravené. "Máme co dělat s klimatickými změnami, které vedou k extrémním situacím. Jistě se musíme zlepšit, podniknout další opatření, ale to, co jsme zažili v Trèbes je naprostá tragédie, které žádné zařízení na úrovni řeky nemohlo zabránit, tak strašlivá byla zuřivost proudu," řekl starosta Menassi.

Deník Le Monde vysvětlil, že Carcassonne a okolí v noci na pondělí zasáhla takzvaná středomořská událost, tedy jev, který vzniká v důsledku teplého a vlhkého vzduchu přicházejícího od moře. Výsledné prudké a soustředěné bouřky se na jihu Francie objevují v období od září do listopadu a podle Le Monde odborníci nepochybují o tom, že neudeřily naposled. V důsledku globálních klimatických změn by se údajně mohly objevovat častěji, zejména by však měly být ještě silnější než dosud.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie hlásí za den 31 nových úmrtí v souvislosti s covidem-19

01.06.2020 21:49 Ve francouzských nemocnicích zemřelo za uplynulý den 31 pacientů s covidem-19. Denní počet úmrtí se…

Slovensko zruší většinu omezení v souvislosti s koronavirem

01.06.2020 20:41 Slovensko umožní sportovní soutěže, s omezeními i další hromadné akce a zruší také většinu zbylých…

Jednání EU s Británií se zasekla na rybolovu, kompromis je daleko

01.06.2020 15:06 Spory kolem práv na rybolov v britských vodách jsou zásadním tématem dalšího kola videokonferencí…

Norsko a Finsko otevírají restaurace, v Nizozemí mohou lidé i do kina

01.06.2020 14:22 V Norsku, Finsku a Nizozemsku se dnes opět otevřely restaurace, kavárny a bary, které místní vlády…

Související:

Právě se děje

Další zprávy