Už 14 mrtvých při záplavách na jihu Francie, meteorologové čelí ostré kritice

Úřady jihofrancouzského departementu Aude, který v pondělí zasáhly bleskové záplavy vyvolané extrémně silnou bouří, dnes o další dvě oběti navýšily tragickou bilanci katastrofy. Potvrzených obětí je tak už 14, přičemž jedna osoba se stále pohřešuje, napsala agentura AFP. Hladiny vodních toků v oblasti dále klesají a platí už pouze nejnižší stupeň výstrahy. Obyvatelé se vracejí do svých zničených domů a začínají s odstraňováním následků ničivého živlu.

Přidejte svůj názor

Zaplavená auta
doporučujeme

Úklidových operací se účastní na 700 hasičů a také pracovníci civilní obrany. V městečku Trèbes, které zaznamenalo v důsledku povodní největší počet úmrtí, se v úterý až do tmy odstraňovaly poničené automobily, které velká voda smetla, uvádí web franceinfo. Podle něj je v dohře ničivých povodní k vidění i obdivuhodný elán a solidarita. V obci Conques-sur-Orbiel se prý jedna celá čtvrt včetně dětí zapojila do úklidu mateřské školky. Podle AFP s pracemi pomáhají i dobrovolníci ze zbytku Francie.

zdroj: YouTube

Po celém Aude se od úterka lidé vracejí do zdevastovaných obydlí. Reportáž televize France 3 ukazuje například obyvatele vesnice Villegailhenc, který musel holýma rukama odhrabávat bláto, aby vůbec mohl otevřít dveře svého domu. Uvnitř bylo vše zničené. Voda v místě sahala až do výšky 1,8 metru nad úrovní podlahy. "Nábytek, auto, pracovní dodávka. O všechno jsem přišel," řekl muž.

V oblasti v podhůří Pyrenejí spadlo během noci na pondělí místy až 300 milimetrů srážek, což odpovídá běžnému úhrnu za několik měsíců. Povodně postihly obyvatele celkem 70 obcí. Podle odborníků je za nebývalou intenzitou bouře i globální oteplování, zároveň se objevila kritika na adresu meteorologů, kteří nejvyšší stupeň výstrahy vyhlásili až v momentě, když už se řeky a potoky vylévaly z břehů.

Velká voda lidi v regionu Aude zaskočila. Obyvatel Trèbes Raphaël popsal franceinfo, jak jej v pondělí před pátou hodinou ráno probudilo zurčení vody. "Světlo nefungovalo, vzal jsem telefon a vidím, že kolem je voda až po kotníky," řekl.

Dříve než si Raphaël a jeho manželka stačili posbírat cennosti, začala prý voda prudce stoupat. Manželé si uvědomili, že mohou jen zavolat záchranáře a vyčkat na jejich příchod. To nakonec znamenalo čtyřhodinový boj s proudem a stoupající vodou. "Mysleli jsme, že umřeme," svěřil se Raphaël. Manželský pár nyní čeká vyprázdnění bytu, úklid a rekonstrukce, vypořádat se však bude muset i s psychologickou újmou, uzavírá franceinfo.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Greta si stěžovala na cestu narvaným vlakem. Záhy přišel stěr od Deutsche…

15.12.2019 21:47 Aktualizováno Reklamu německé železniční společnosti Deutsche Bahn (DB) rozhodně neudělala švédská aktivistka…

V Alpách zabíjely laviny. Itálie hlásí tři mrtvé, Rakousko jednoho

15.12.2019 21:22 Při pádu lavin v italských Alpách dnes na třech různých místech přišli o život tři lidé, další…

Krach klimatické konference: Poslední šance na záchranu planety bude v…

15.12.2019 20:01 Aktualizováno Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu přinesla plytké závěry a z pohledu ochrany…

Francie vydá do Argentiny expolicistu, během špinavé války vraždil a mučil

15.12.2019 18:51 Francie vydá do vlasti někdejšího argentinského policistu Maria Sandovala, který v Argentině čelí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama