Už 14 mrtvých při záplavách na jihu Francie, meteorologové čelí ostré kritice

Úřady jihofrancouzského departementu Aude, který v pondělí zasáhly bleskové záplavy vyvolané extrémně silnou bouří, dnes o další dvě oběti navýšily tragickou bilanci katastrofy. Potvrzených obětí je tak už 14, přičemž jedna osoba se stále pohřešuje, napsala agentura AFP. Hladiny vodních toků v oblasti dále klesají a platí už pouze nejnižší stupeň výstrahy. Obyvatelé se vracejí do svých zničených domů a začínají s odstraňováním následků ničivého živlu.

Zaplavená auta
doporučujeme

Úklidových operací se účastní na 700 hasičů a také pracovníci civilní obrany. V městečku Trèbes, které zaznamenalo v důsledku povodní největší počet úmrtí, se v úterý až do tmy odstraňovaly poničené automobily, které velká voda smetla, uvádí web franceinfo. Podle něj je v dohře ničivých povodní k vidění i obdivuhodný elán a solidarita. V obci Conques-sur-Orbiel se prý jedna celá čtvrt včetně dětí zapojila do úklidu mateřské školky. Podle AFP s pracemi pomáhají i dobrovolníci ze zbytku Francie.

zdroj: YouTube

Po celém Aude se od úterka lidé vracejí do zdevastovaných obydlí. Reportáž televize France 3 ukazuje například obyvatele vesnice Villegailhenc, který musel holýma rukama odhrabávat bláto, aby vůbec mohl otevřít dveře svého domu. Uvnitř bylo vše zničené. Voda v místě sahala až do výšky 1,8 metru nad úrovní podlahy. "Nábytek, auto, pracovní dodávka. O všechno jsem přišel," řekl muž.

V oblasti v podhůří Pyrenejí spadlo během noci na pondělí místy až 300 milimetrů srážek, což odpovídá běžnému úhrnu za několik měsíců. Povodně postihly obyvatele celkem 70 obcí. Podle odborníků je za nebývalou intenzitou bouře i globální oteplování, zároveň se objevila kritika na adresu meteorologů, kteří nejvyšší stupeň výstrahy vyhlásili až v momentě, když už se řeky a potoky vylévaly z břehů.

Velká voda lidi v regionu Aude zaskočila. Obyvatel Trèbes Raphaël popsal franceinfo, jak jej v pondělí před pátou hodinou ráno probudilo zurčení vody. "Světlo nefungovalo, vzal jsem telefon a vidím, že kolem je voda až po kotníky," řekl.

Dříve než si Raphaël a jeho manželka stačili posbírat cennosti, začala prý voda prudce stoupat. Manželé si uvědomili, že mohou jen zavolat záchranáře a vyčkat na jejich příchod. To nakonec znamenalo čtyřhodinový boj s proudem a stoupající vodou. "Mysleli jsme, že umřeme," svěřil se Raphaël. Manželský pár nyní čeká vyprázdnění bytu, úklid a rekonstrukce, vypořádat se však bude muset i s psychologickou újmou, uzavírá franceinfo.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rakousko zasáhlo zemětřesení. Poničilo kostel, cítit bylo i v Česku

20.01.2021 22:02 Aktualizováno Zemětřesení o síle 4,5 stupně zasáhlo v dnešních ranních hodinách centrální části Rakouska. Škody…

Neštěstí v Madridu. Výbuch plynu zničil část domu, neštěstí má čtyři oběti

20.01.2021 20:37 Aktualizováno V centru Madridu dnes odpoledne zazněla silná exploze, zničeno je několik pater jednoho domu.…

Česko je mezi zeměmi, které žádají po EU co nejrychlejší schválení vakcín

20.01.2021 19:55 Premiér Andrej Babiš (ANO) a lídři Rakouska, Dánska a Řecka chtějí ve čtvrtek na videosummitu…

Koronavirem se v ČR nakazilo přes 900 tisíc lidí. Reprodukční číslo opět…

20.01.2021 19:50 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES dnes po třech dnech stagnace stoupl ze 70 na 73 bodů. Nadále ale…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama