Další krveprolití bylo velmi blízko: Němci v roce 2016 zmařili přípravy teroristického útoku

Německo zmařilo v roce 2016 teroristickému hnutí Islámský stát (IS) plány na velký útok v zemi. Dnes o dosud veřejnosti neznámých záměrech teroristů informovaly německý deník Süddeutsche Zeitung a rozhlasové stanice WDR a NDR s odvoláním na nejvyššího státního zástupce Petera Franka.

Německá policie, ilustrační fotografie
doporučujeme

"O plánech na útok jsme se dozvěděli ve velmi rané fázi," řekl Frank. K zabránění útoků podle něj přispěla nejen práce německých vyšetřovatelů a tajných služeb, ale také postupný rozpad Islámského státu.

Německým úřadům se v roce 2016 podařilo zachytit internetovou komunikaci teroristů ze syrské Rakky, která byla baštou IS. Ze získaných informací vyplývalo, že islamisté chtějí do Německa vyslat tři teroristické skupiny, které by provedly velký útok. Jako cíl byl zvažován například hudební festival.

Do příprav byl zapleten německý džihádistický manželský pár Marcia M. a Oguz Z., který v roce 2017 v Rakce zadrželi Kurdové. Dvojice je nyní v kurdském vězení na severu Sýrie, kde čeká na vydání do Německa. Marcia, která pochází z dolnosaského Salzgitteru, hledala na příkaz IS ženy ze severu Německa, které by byly ochotné se za atentátníky provdat, a tím jim usnadnit příjezd do Německa. Marcia nevědomky kontaktovala i ženu, která pracovala pro tajné služby.

Stopy příprav vedou podle vyšetřovatelů zřejmě ke švýcarskému džihádistovi Thomasi C., který v bojích v Sýrii později zahynul. Thomas je považován za nejvýše postaveného teroristu IS z německojazyčných zemí, který je úřadům znám. Pracoval v oddělení externích operací IS a podle Süddeutsche Zeitung se podílel i na přípravě útoků v Paříži, při kterých teroristé v listopadu 2015 zabili 130 lidí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útočník v německém Frankfurtu nožem zranil několik lidí

26.01.2021 22:06 Aktualizováno V úterý dopoledne došlo v německém Frankfurtu nad Mohanem k útoku, při kterém bylo zraněno několik…

V pondělí téměř 7000 nakažených. Skóre PES kleslo

26.01.2021 21:52 Aktualizováno Denní počet nových případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání dál klesá. V pondělí jich…

Cestou z krize je vakcína proti koronaviru, řekla Merkelová

26.01.2021 18:40 Jedinou cestou z nynější krize je vakcína proti covidu-19, zásadní je přitom spolupráce na její…

Čech v Německu čelí obžalobě za to, že větvemi ohrožoval dopravu

26.01.2021 18:33 Až 15 let za mřížemi hrozí v Německu Čechovi, který podle vyšetřovatelů několik roků dával na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama