Konec smlouvy o raketách? Británie stojí za Trumpem, Gorbačov se zhrozil

Velká Británie rozhodně podporuje rozhodnutí Spojených států vypovědět smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) z roku 1987. V rozhovoru pro list Financial Times to dnes prohlásil britský ministr zahraničí Gavin Williamson. Moskva si podle něj ze smlouvy "tropí posměch". Německo naopak vyzvalo Washington, aby si následky svého kroku dobře rozmyslel.

Přidejte svůj názor 45 komentářů

Gavin Williamson
doporučujeme

Záměr vypovědět smlouvu oznámil v sobotu na předvolebním mítinku v Nevadě prezident USA Donald Trump. Krok zdůvodnil tvrzením, že Rusko smlouvu porušuje vývojem raket, které INF zakazuje. Moskva z porušení dohody obviňuje USA a tvrdí, že kritika z Washingtonu má být záminkou k její likvidaci.

Londýn podle Gavina za rozhodnutím Bílého domu "absolutně pevně stojí". Kreml by si podle něj měl u sebe doma dát věci do pořádku, protože dohodu porušuje. "Máme samozřejmě zájem na zachování INF, ale k tomu je zapotřebí, aby ji respektovaly obě strany. Jedna ji ignoruje," řekl Gavin.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas vydal prohlášení, podle něhož by si měl Bílý dům svůj krok dobře promyslet, pokud jde o jeho následky. "Smlouva byla po 30 let důležitým pilířem evropské bezpečnostní architektury," napsal Maas. "Často jsme naléhali na Rusko, aby se zabývalo vážným varováním, že smlouvu porušuje. Teď naléháme na Washington, aby možné následky zvážil," uvedl.

Americké rozhodnutí dnes kritizoval bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov, který smlouvu INF v roce 1987 ve Washingtonu podepsal spolu s tehdejším americkým prezidentem Ronaldem Reaganem. Krok USA je podle Gorbačova chybný a Washington si počíná neodpovědně. "Staré dohody by se za žádných okolností neměly likvidovat... Uvědomuje si vůbec Washington, kam by to mohlo vést?" řekl agentuře Interfax.

Loading...
Vstupte do diskuze (45)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bude mít Polsko prezidentku? Kandidátka opozice se drsně obula do Dudy

14.12.2019 14:56 Aktualizováno Polská hlavní opoziční strana Občanská platforma dnes vybrala Malgorzatu Kidawovou-Blońskou (62)…

Kolaps ve Francii: Dopravní stávka nebere konce, panují obavy ohledně Vánoc

14.12.2019 14:51 Ve Francii již desátý den pokračují stávky v dopravě kvůli vládnímu návrhu reformy důchodů. Panují…

Nové rozdělení Evropy? Plynovod Nord Stream 2 má vážné geopolitické dopady

14.12.2019 14:41 Aktualizováno Chystané uvalení sankcí na plynovod Nord Stream 2 Spojenými státy je podle německých médií…

Obří demoliční stroj z Česka dorazil do Prešova, bude rozebírat poničený…

14.12.2019 13:01 Do Prešova na východním Slovensku dorazil z České republiky mohutný demoliční stroj, který bude…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama