EU oroduje za rusko-americkou dohodu o raketách, ozvala se i Čína

Evropská unie dnes vyzvala Washington a Moskvu k dialogu, aby bylo možné zachovat rusko-americkou smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu z roku 1987 (INF - Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty). Její vypovězení v sobotu ohlásil americký prezident Donald Trump. Zatímco Británie už v neděli krok Spojených států rozhodně podpořila, z Berlína dnes zaznělo, že německá vláda amerického záměru lituje. K opatrnosti nabádaly i Francie a Čína.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Evropská Unie
doporučujeme

"Doufáme, že Spojené státy a Rusko povedou konstruktivní dialog, aby bylo možné tuto smlouvu zachovat," řekla dnes v Bruselu mluvčí Evropské diplomatické služby Maja Kocijančičová.

Podle mluvčího německé vlády Steffena Seiberta si o důsledcích amerického rozhodnutí musejí promluvit partneři v NATO. Německý ministr zahraničí Heiko Maas už v neděli uvedl, že USA by si měly tento krok rozmyslet s ohledem na možné následky.

Francouzský prezident Emmanuel Macron si v neděli s Trumpem telefonoval a během rozhovoru zdůraznil, že klíčová smlouva z dob studené války je pro evropskou bezpečnost a strategickou rovnováhu důležitá, prohlásil dnes Elysejský palác.

K rozvaze dnes vyzval také Peking. "Chci zdůraznit, že mluvit v této souvislosti o Číně je zcela mylné," uvedla mluvčí čínského ministerstva zahraničí. Podle agentury AFP tak patrně reagovala na slova vlivného amerického republikánského senátora Lindseye Grahama, který v neděli řekl, že Rusové raketovou smlouvu nikdy nedodržovali a že Číňané pro ně vyvíjejí zbrojní programy. Čína signatářem smlouvy není.

INF byla prvním dokumentem v historii, který odstranil celou třídu jaderných zbraní. Smlouva zakazuje pozemní balistické rakety a řízené střely s dosahem 500 až 5500 kilometrů.

V Moskvě dnes jedná bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton, který podle dřívějších zpráv amerického tisku přivezl oficiální zprávu o záměru USA smlouvu vypovědět. Mluvčí Kremlu dnes řekl, že případné vypovězení INF učiní svět nebezpečnějším a Moskva na ně bude nucena reagovat adekvátně s cílem obnovit vojenskou rovnováhu. Peskov zároveň odmítl tvrzení USA, že Rusko smlouvu porušuje.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zfetovaní agresivní migranti spí na ulicích. Úřady jsou bezradné

17.08.2019 22:29 Aktualizováno V Katalánsku roste počet migrantů, kteří spí na ulicích. Někteří z nich získávají peníze prodejem…

V Itálii tiká časovaná bomba? Úřady povolily vylodění pouze 27 migrantům

17.08.2019 22:26 Aktualizováno Itálie dnes povolila vylodění 27 nezletilých migrantů bez doprovodu z lodi španělské nevládní…

Zákazník zastřelil číšníka za to, že mu nedonesl jídlo dost rychle

17.08.2019 21:13 Francouzská policie pátrá po muži, který v pátek v restauraci v městečku Noisy-le-Grand u Paříže…

Útok v německém Iserlohnu: Po útoku nožem zemřeli dva lidé

17.08.2019 19:50 Na vlakovém nádraží v západoněmeckém Iserlohnu dnes zemřeli po útoku nožem dva lidé. Podle policie…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama