Bouře v Itálii zabily už 11 lidí. Janov zavřel letiště, Benátky trápí jev "aqua alta"

Bouře v Itálii si od pondělí vyžádaly nejméně 11 mrtvých, čtyři lidé byli vážně zraněni. Oznámily to dnes italské úřady. Nejvíce obětí hlásí ze severu Itálie, kde několik lidí usmrtily spadlé stromy. Kvůli silnému větru, dešti a lokálním záplavám zůstaly v nejpostiženějších regionech zavřené školy, nefungují ani některé severoitalské přístavy a na několik hodin se uzavřelo mezinárodní letiště v Janově. Se záplavami se potýká také jižní Rakousko.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Benátky jsou pod vodou, turistům to ale příliš nevadí
doporučujeme

Mezi posledními hlášenými oběťmi je například muž, který v přímořském letovisku Rimini provozoval adrenalinový sport zvaný kitesurfing. V podalpském regionu bylo nalezeno mrtvé tělo rybáře, který v důsledku silného větru spadl do jezera Levico, když chtěl zkontrolovat stav svého člunu. V Dolomitech se dnes našlo tělo 61letého muže, kterého nejspíš strhl proud rozvodněné řeky. 

V jihotyrolské obci San Martino in Badia padající strom zabil v pondělí večer dobrovolného hasiče, informovala dnes agentura ANSA. Právě padající stromy si v pondělí vyžádaly nejméně čtyři mrtvé.

Poblíž přístavního města Savona pak zahynula 88letá žena, když se na ni zřítil kus fasády. Další žena zemřela v severoitalské oblasti Tridentsko, když se na její dům sesulo uvolněné bahno s kamením. V jihoitalském Catanzaru se pohřešuje jeden muž. Téměř ve všech částech země platí varování před nebezpečným počasím a zůstaly zavřené školy.

V Benátkách způsobil silný vítr v kombinaci se vzedmutou hladinou vody záplavy. Náměstí sv. Marka bylo na několik hodin uzavřené, protože ani obvyklé dřevěné lávky už nezaručovaly bezpečnou cestu přes náměstí. Jev známý jako "aqua alta", tedy pravidelné vzedmutí hladiny Jaderského moře, teprve pošesté v historii překročil hranici 150 centimetrů. Pod vodou se ocitlo 70 procent starého města, ale během dneška hladina o desítky centimetrů klesla.

Svět se mezitím baví na sociálních sítích videem z benátské pizzerie, v níž se číšníci i hosté brodí ve vodě. Nenechávají se však vyvést z míry, na nohou mají vysoké gumové holínky.

Šéf benátského regionu Luca Zaia varoval, že půda už nedokáže vstřebat další vodu. "Škody jsou do stovek milionů," postěžoval si Zaia. Milionové škody přírodní živly napáchaly i na italském zemědělství. Například v okolí jihoitalského Brindisi tornádo zničilo olivové háje, v Kalábrii povodně zaplavily skleníky se zeleninou a na Sicílii se pod vodou ocitly sady s pomerančovníky.

zdroj: YouTube

Nejvyšší stupně ohrožení dnes platily v severoitalských regionech Ligurie, Lombardie, Furlánsko a Benátsko. V Ligurii uzavřeli všechny přístavy a také mezinárodní janovské letiště Kryštofa Kolumba bylo dnes mimo provoz. Bez elektřiny se v regionu ocitlo 22.000 domácností. Od světa je kvůli poničené silnici odříznuto mezi turisty vyhlášené městečko Portofino jižně od Janova.

V savonském přístavu byl zaplaven automobilový terminál. Po zkratu ve dvou skladištních halách vypukl požár a zničeno bylo několik stovek automobilů - většinou luxusní značky Maserati - určených na vývoz na Blízký východ.

V přímořském letovisku Rapallo, asi 30 kilometrů jižně od Janova, bouře vytrhla luxusní jachty z jejich kotvišť a desítky plavidel byly zničeny, napsal list La Repubblica. "Je to velmi dramatické, když ve tmě vidíte siluety jachet, které proplouvají kolem a pak se roztříští," řekl jeden očitý svědek agentuře ANSA.

Také Řím dál trápí prudké srážky a silný vítr, který vyvrací stromy na automobily. Vítr o síle orkánu řádil také na italské riviéře, kde se na pobřeží valily osm až deset metrů vysoké vlny.

S vichřicí a prudkými srážkami se potýká také Rakousko. Zejména na jihu země dnes bylo podle místních úřadů mnoho silnic neprůjezdných kvůli vyvráceným stromům. Některé řeky vystoupily z břehů. Provoz musel být zastaven také na některých železničních tratích.

V jihorakouské spolkové zemi Korutany se ocitlo 10.000 domácností bez proudu. Podle hasičů vítr strhl části střechy pevnosti Hohensalzburg v Salcburku a areál byl uzavřen. Podle rakouského meteorologického ústavu už ale bouře dosáhla svého vrcholu a má rychle zeslábnout.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Migranti děsí turisty? Obyvatelé řeckého ostrova jsou zoufalí, jejich…

26.06.2019 22:19 Aktualizováno Turisté se obloukem vyhýbají řeckému ostrovu Samos. Důvodem je podle německého serveru Deutsche…

Rána pro Merkelovou: Německá policie a armáda se bouří

26.06.2019 22:19 Aktualizováno V Německu došlo k neobvyklé tvrdé výměně názorů. Odstartoval ji bývalý vrchní kandidát na vedení…

Nizozemské dráhy budou platit odškodné židům

26.06.2019 21:37 Nizozemský národní vlakový přepravce NS dnes oznámil, že zaplatí reparace Židům, Romům a Sintům,…

Rada Evropy má novou generální tajemnici, je jí Marija Pejčinovičová…

26.06.2019 21:09 Novou generální tajemnicí Rady Evropy bude chorvatská ministryně zahraničí Marija Pejčinovičová…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama